V Německu sílí hlasy po zřízení funkce ministra sportu

politika

Německá konfederace olympijských sportů (DOSB) volá po výraznější podpoře sportu ze strany federální vlády a předkládá deset konkrétních požadavků na budoucí kabinet. Klíčovým bodem je zřízení funkce státního ministra pro sport při úřadu spolkového kancléře.

V Německu sílí hlasy po zřízení funkce ministra sportu
Thomas Weikert (DOSB)
9. prosince 2024 - 07:03

S odkazem na nedostatečné zastoupení zájmů sportu na nejvyšší vládní úrovni předseda DOSB Thomas Weikert požaduje zřízení funkce státního ministra nebo ministryně pro sport. „Potřebujeme někoho, kdo se u stolu kabinetu bude výhradně věnovat sportu,“ zdůraznil Weikert během sobotního zasedání v Saarbrückenu.

Sport je v Německu tradičně součástí agendy spolkového ministerstva vnitra a pro vlast, které se však primárně zaměřuje na bezpečnost. Tato koncepce podle Weikerta dlouhodobě neumožňuje dostatečnou pozornost sportovním potřebám a projektům. Kriticky zmínil například „Plán rozvoje sportu“, který měl být významným projektem na dekádu. Podle Weikerta však dosavadní vláda tento plán „neambiciózně spravovala“ a u Německé konfederace olympijských sportů (DOSB) převládá „čisté zklamání“.

Na sobotním zasedání DOSB podpořilo 494 členů jednohlasně naléhavý návrh, jehož součástí je vedle zřízení postu ministra sportu také několik dalších klíčových požadavků. Mezi ně patří:

• zvýšení investic do sportovní infrastruktury,
• posílení bezpečnosti a ochrany před interpersonálním násilím,
• závazná podpora německé kandidatury na pořádání olympijských her,
• realizace reformy výkonnostního sportu.

„Je nutné, aby se sport stal prioritou vlády,“ zdůraznil Weikert s tím, že DOSB je připraven spolupracovat na přípravě nového zákona o podpoře sportu.

Současný návrh zákona o podpoře sportu, který byl připraven dosavadní vládou před jejím rozpadem, však DOSB nepovažuje za vhodný pro schválení na konci legislativního období, uvádí server sport1.de.

 „Rychlé a nedostatečně promyšlené řešení v posledních dnech vlády by německému sportu nepomohlo,“ varoval Weikert.

První čtení návrhu minulý pátek ukázalo, že bez podpory frakce CDU/CSU zákon schválen nebude. Opoziční frakce návrh ostře kritizovala a nezdá se, že by byl do předčasných voleb 23. února přijat.



Thomas Weikert věří, že nová vláda bude otevřenější vůči požadavkům sportovního hnutí. Vedle ministra sportu chce DOSB vyjednat i další dlouhodobé investice do infrastruktury, podporu mládežnického sportu a lepší zajištění práv sportovců.

„Sport má potenciál spojovat společnost a inspirovat generace, ale potřebuje pevnou a systematickou podporu. Doufáme, že příští vláda to pochopí,“ uzavřel Weikert.

Nyní zůstává otázkou, zda požadavek DOSB najde v nové vládní sestavě dostatečnou politickou podporu, aby se sport stal prioritou nejen na papíře, ale i ve skutečnosti.

Český sport: Národní sportovní agentura bez ministra

V České republice od roku 2020 řídí sport Národní sportovní agentura (NSA), která je ústředním orgánem státní správy odpovědným za rozdělování financí a koncepční řízení sportu. Přestože jde o krok správným směrem, sport stále nemá svého zástupce na vládní úrovni. 

„Chybí nám politická podpora na nejvyšších místech. Bez přímého zastoupení sportu v kabinetu zůstáváme na okraji zájmu,“ upozorňuje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Podle odborníků ani NSA nedokáže zajistit potřebný strategický vliv, protože její vedení nemá přímý přístup ke klíčovým vládním rozhodnutím. To oslabuje schopnost prosazovat zásadní reformy a dostatečné financování sportu.

Psali jsme:

Podle údajů Národní sportovní agentury bylo v roce 2023 na sport z rozpočtu vyčleněno přibližně 7 miliard korun. Tato částka je však ve srovnání s jinými evropskými zeměmi stále nízká. Například v sousedním Rakousku investice do sportu na hlavu dosahují více než dvojnásobku české úrovně.

„Bez adekvátní finanční podpory nemůže český sport konkurovat na mezinárodní scéně ani poskytovat dostatek možností pro rozvoj mládeže,“ říká sportovní analytik Petr Malý. „Sport není jen o profesionálních úspěších, ale má zásadní vliv na zdraví, vzdělání a sociální integraci.“

Zatímco DOSB v Německu požaduje zavedení ministra sportu, v Česku je téma zastoupení sportu na vládní úrovni zatím okrajové. Sportovní organizace však stále častěji volají po zásadní změně přístupu. 

„Je potřeba, aby sport měl své jasné zastoupení přímo ve vládě. To by zajistilo nejen lepší financování, ale také koordinaci dlouhodobých projektů, jako je podpora mládeže nebo budování infrastruktury,“ zdůrazňuje Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu.

Situace v Německu i České republice odhaluje společný problém, kterým je nedostatečné zastoupení sportu na nejvyšší politické úrovni. Národní sportovní agentura sice představuje pokrok, ale bez politické podpory a přímého vlivu ve vládě je její činnost omezená.

Pokud se sportu v Česku nedostane větší podpory, hrozí, že současné problémy s financováním, infrastrukturou a mládežnickým sportem budou dále narůstat. Stejně jako v Německu je na čase, aby se sport stal prioritou nejen na papíře, ale i ve skutečné politické praxi.

(svob., sport1.de, repro: sportbox)


Anketa

Souhlasíte s požadavkem europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), aby byla hnutí SPD a STAČILO! označena za „extrémistická“?