Zbořil: Bez ohledu na to, jak si dnes EU pochvalujeme, tak je to cesta k úpadku

politika

<< NĚCO Z HISTORIE >> Tento týden bychom si mohli připomenout různá výročí. A jedno z takových výročí je konec občanské války ve Spojených státech amerických v dubnu 1865.

Zbořil: Bez ohledu na to, jak si dnes EU pochvalujeme, tak je to cesta k úpadku
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
10. dubna 2024 - 02:20

Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Je pravda, že to je velmi významné výročí. Nejenom protože skončila občanská válka na území severní Ameriky, ale také, že tam  bylo  ve stejné době zrušeno otroctví. To, které do té doby bylo jedním z důvodů různých napětí uvnitř už existujících Spojených států. To, že se ještě o sto let později, v roce 1965, muselo demonstrovat kvůli znevažování dnes takzvaných Afroameričanů, a při této příležitosti byl zavražděn Martin Luther King,  je  už jen další epizoda.


Je pravda, že rok 1865 je začátek rozvoje moderních Spojených států.  I když samozřejmě to byl proces, který trval nejméně dalších 100 let a musel překonat další války, kterých se nově zrozené Spojené státy účastnily,“ připomíná Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

A František Palacký…

„Rok 1865 je pro nás ještě zajímavější, nebo možná byl pro naše rodiče a prarodiče zajímavější.  František Palacký totiž tehdy pronesl svou významnou přednášku Idea státu Rakouského, která pak vyšla i knižně. Nemusíme se obávat říct, že byla programem toho, čemu se dnes říká Evropská unie, spojenectví evropských národů. Spojenectví v kultivované podobě a ne v pervertovaném  až v perverzním pojetí dnešního integračního evropského procesu.

To znamená, že jedno z těchto výročí je na počátku budoucího úspěchu, rozvoje  ekonomického, politického i kulturního, a to druhé právě tím, že nebylo akceptováno,  má také  svoje dějiny. Ty vedly k rozpadu c.a.k. monarchie Rakouské, vzápětí monarchie Rakousko-Uherské, potom k rozpadu po první světové válce a  k zániku či znevážení celého středoevropského prostoru.

Takže, jestliže v Americe je to počátek budoucnosti, tak v Evropě, podle mého názoru, je to začátek cesty k malosti. Jistě také urychlené dvěma světovými válkami, ale přeci jenom bez ohledu na to, jak si tu Evropskou unii dnes pochvalujeme, je to cesta k dekadenci a úpadku. K tomu, co se předvídalo a pojmenovalo už ve 30. letech 20. století jako „zánik Evropy“.  Dnes by Milan Kundera mohl znovu přednášet svůj esej Unesený Západ.  Už zase táhneme na Východ  a Ideu státu rakouského si dnes neumíme ani připomenout,“ dodává Zdeněk Zbořil.


(rp, prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Anketa

Uvítali byste, kdyby se šéfem Evropské komise stal maďarský premiér Viktor Orbán?

Ano 76%
transparent.gif transparent.gif
Ne 12%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 12%
transparent.gif transparent.gif