Zbořil: Na Slovensku vede vládu Robert Fico, máme se bát?

politika

<< VIDEO >> Na Slovensku byla jmenována nová vláda a po čtvrté se stal premiérem Robert Fico. Česká média předpokládají, že jde o úplnou katastrofu, že Slovensko změní celou svoji zahraniční politiku.

Zbořil: Na Slovensku vede vládu Robert Fico, máme se bát?
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
28. října 2023 - 02:20

 Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Tento postoj České republiky, počínaje hlavou státu a členy vládnoucí pětikoalice, je ovlivněn tím, že měli příliš velká očekávání a předpokládali, že na Slovensku dojde k něčemu jinému, než k čemu došlo, ale i k čemu mělo vlastně už dávno dojít. Příprava na změnu režimu byla přeci už v tom, že vláda a parlament byly rozhádané a nedokázaly se  shodnout na nejjednodušších usneseních parlamentu. Navíc bylo vše přiživováno nejenom slovenskými médii, o kterých slovenští odborníci na kritiku mediální politiky a stavu médií na Slovensku se nebáli používat přívlastku, že jsou to prolhaná média,“ uvádí Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.


Neočekávaný výsledek?

„Zejména v České republice se objevila vlna očekávání, o které zde mluvíte, jako očekávání, že dojde k zásadní změně. Nikdo si nevšiml ani toho, že Progresivní Slovensko je konglomerát různých menších politických stran nebo skupin, a dokonce, že se například některé prezentují jako „Nová levice“. Čímž se ovšem myslí, že tato nová levice směřuje jen zleva do náruče Evropské unie.  A s ní nejenom ta bezobsažná nová levice, ale všechny další malé strany, které vytvořily „seskupení“, jak se jim ve volbách říkalo. Všechna ta, která chtěla konkurovat Smeru-SD a dalším „ideovým“ politickým stranám.Takže, je to velké rozčarování pro pražskou hradní kamarilu a pro politiky, kteří sedí ve Sněmovní ulici jako zástupci pětikoalice, ale také pro podstatnou část Senátu. Tam se ale přece jen objevují odstředivé tendence od této osy politické vševědoucnosti  vzhledem k předpokládaným volbám, nebo přesněji k očekávaným volbám do Evropského parlamentu. Zklamání je téměř takové až cimrmanovské, které následuje po nerealistickém očekávání. A zřejmě se budou muset i naši čeští „médiusové“ s tímto svým problémem vyrovnat. Zatím to jsou jenom kritiky až pomluvy nově ustavené slovenské vlády. Řekl bych, že tyto pomluvy jsou dokonce nejenom neslušné, ale i drzé a arogantní,“ dodává Zdeněk Zbořil k hodnocení slovenských voleb.

A jen tak mimochodem, a nikoli stranou tohoto dění, bleskové jmenování Jaroslava Nadě, padlého MNO Slovenska, a jeho neobvykle rychlý nástup do zaměstnání u MNO České republiky Černochové, ilustruje nikoliv jen obavy z budoucnosti česko-slovenských vztahů, jak se obávalo okolí  prezidenta Pavla, ale spíše nutnost přeformátovat česko-slovenské obchodní vztahy k Ukrajině do nových vzorců. Odborného personálu k této akci bude na všech stranách jistě dost. Jen mezi devíti náměstky předsedy vlády Zelenského, kteří před nedávném rezignovali, bude sil a energie dost a dost. A nějaké místo se pro ně v Praze nebo Karlových Varech ve „zmrazených“ objektech zapuzených Rusů  jistě snadno najde," dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXAnketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?