Zbořil: Uznat nebo neuznat nový stát není tak jednoduché

politika

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historické okénku bychom si mohli připomenout, jak se uznávají nebo jak se neuznávají státy. V poslední době jde o to, že Slovinsko uznalo Palestinský stát, ale my bychom si  mohli připomenout i uznání Sovětského svazu Československou republikou.

Zbořil: Uznat nebo neuznat nový stát není tak jednoduché
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
12. června 2024 - 02:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Ten akt uznání legitimity některého státu, třeba i nově vzniklého, je vlastně svým způsobem kuriózní, protože záleží na vůli nebo nevůli nějakého suveréna, který to těm malým nesuverénním státům prostě nařídí.


Československo pod tlakem Velká Británie, Francie a Spojených států po první světové válce neuznávalo bolševické Rusko. Nepoužíval se ani  název Sovětský svaz, který   zdomácněl na evropských mapách až po jeho vyhlášení v roce 1924. Ale všichni věděli, že s tím „Ruskem“ musí nějak počítat a jenom nevěděli, jak to udělat. Takže když se Stalin rozhodl, že „vybuduje socialismus“ v jedné zemi, to znamená opustil myšlenku světové revoluce, tak se v Československu předpokládalo, že brzy dojde k nějakým reformám.  K těm později skutečně došlo, alespoň z hlediska Ústavy, kterou považovali v Evropě za nejdemokratičtější ústavu na světě. To bylo v roce 1936, takže to české uznání Sovětského svazu nemělo velké zpoždění. Dnes se vyčítá Edvardu Benešovi, hlavně ti tradičně proti Benešovi zaujatí historici, v dnešní době hrající německou kartu, mu vyčítají nejenom uznání Sovětského svazu v roce 1934, zřízení diplomatického zastoupení, ale i  Smlouvu z roku 1943. Jeho nástupcům pak všechny další smlouvy,“ shrnul Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Palestina…

Kdybychom si vybrali jakýkoliv bilaterální vztah, kdybychom mluvili o dvou státech, které navazují na základě nějakých mezinárodně právních poměrů styky, tak bychom mohli postupovat ve svých kritikách do nekonečna.

Ten aktuální případ uznání Palestiny třemi evropskými státy, dneska už tedy čtyřmi, je toho dobrým příkladem A když se někteří lidé snaží kritizovat to, že Slovinsko uznalo Palestinský stát nebo myšlenku dvoustátí v Gaze a v Izraeli, tak se zapomíná, že i my jsme už dávno uznali Palestinský stát. Ministr Lipavský s tím má velké potíže a je zajímavé, že když se ho na to někdo ptá, tak mluví na rozdíl od jiných případů velice umírněně. Je to jen proto, že ví, že je to mezinárodněprávní závazek, který vznikl za garance nějaké velmoci, a že je obtížné jej nedodržovat. Samozřejmě, kdyby to bylo tak jednoduché jej vypovědět, tak by to velice rád udělal, ale ono to není tak prosté z mezinárodně právního hlediska.  Takže i on, řekl bych,  docela obratně krasobruslí mezi veřejnými míněním,  přáním některých evropských států a mezi tím, co musíme brát jako status quo a status quo ante bellum,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXAnketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?