Zdeněk Zbořil: Bitva u Borodina otevírá cestu k Moskvě…

politika

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout bitvu u Borodina z roku 1812. Hledáme tam nějaké historické paralely nebo můžeme vidět něco podobného i v současností?

Zdeněk Zbořil: Bitva u Borodina otevírá cestu k Moskvě…
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
4. září 2024 - 02:20

Co vy na to pane Zbořile?

„Je to určitě pro nás zajímavé, nebo pro ty, kteří se chtějí něco dozvědět o Rusku, tak by to mohlo být zajímavé. Protože tato bitva byla jedna z nejvýznamnějších za Napoleonských válek. Alespoň pokud šlo o počet padlých a o ten vojenský pat, ke kterému tam došlo. Za druhé, je to na trase, kterou chtěli projít Napoleonovi vojáci, aby přinutili v Moskvě podepsat s ruským carem mírovou smlouvu, což se jim nakonec nepodařilo,“  připomíná Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.


Borodino – cesta k Moskvě…

„Ale podobný plán měly německé armády i v roce 1941,  které zde svedly vítěznou bitvu, byť menšího rozsahu než byla „Bitva pod Moskvou“ nebo „Bitva u Stalingradu“. Také na tomto přechodu, kterým se snažili k Moskvě tehdy přiblížit  a dodnes vzdálené jen desítky kilometrů od Moskvu, kterou měli dobýt a zničit. A napadá mě,  zda ten letošní vpád ukrajinské armády, zřejmě podporovaný také neruskými jazyky mluvícími vojáky, o kterých se dneska jen vedou řeči,  umějí mezi sebou hovořit francouzsky, anglicky a polsky, zda nebyl také inspirován také tím, že zase někdo si vymyslel, že by bylo třeba jenom z politických, politicko-propagandistických důvodů dobré táhnout na Moskvu,“ pokračuje Zdeněk Zbořil.

Lev Nikolajevč Tolstoj – Vojna a mír

„Jinak ta slavná románová bitva byla samozřejmě zajímavá, protože jí popsal Lev Nikolajevič Tolstoj téměř v deníkovém záznamu, a my, kteří odmítáme číst rusky  ruské knihy, se to už nikdy nedozvíme. Ale tady v tom křesle, kde právě sedíte, seděl Nikolaj Alexandrovič Rajevskij,  což byl poslední ordonanc generála Wrangela, potom dlouholetý vězeň a potom v roce  1986 jako 94letý navštívil Prahu. Tehdy jsms tady jsme vzpomínali na historii jeho rodiny, včetně praděda, který velel dělostřelecké baterii u Borodina. Včetně všech těch jeho příbuzných, kteří patřili mezi děkabristy a těch, kteří bojovali proti bolševické armádě na Ukrajině. Sám Nikolaj Alexandrovič byl svědkem útěku zbytků Wrangelovy armády přes Turecko a Bulharsko až do Československa,  kde díky Masarykovi dostali někteří z nich takzvané Nansenovy pasy, nebo nějaké jiné osobní doklady, které jim umožnily  přežívat až do roku 1945.


Borodino je jakési věčné memento. Možná, že my si to ani neuvědomujeme, jak o tom více vědí ti, kteří alespoň částečně znají ruské dějiny a kteří se neštítí přečíst si Vojnu a mír Lva  Nikolajeviče Tolstého,“ dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

       


Anketa

Získal podle vás Jozef Síkela v nové Evropské komisi pro Česko silné portfolio?

Ano 11%
transparent.gif transparent.gif
Ne 77%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 12%
transparent.gif transparent.gif