Zeman označil Evropskou unii za bezpečnostní riziko

politika

Bývalý prezident Miloš Zeman označil Evropskou unii za bezpečnostní riziko kvůli bruselskému potlačování národa a státu. Současná EU nemá podle něj nic společného s podobou, kterou ji vtiskli její otcové zakladatelé.

Zeman označil Evropskou unii za bezpečnostní riziko
Miloš Zeman, bývalý prezident ČR
16. května 2024 - 11:20

Exprezident Miloš Zeman to prohlásil na konferenci Geopolitika a bezpečnost, kterou organizovali poslanci SPD Vladimír Zlínský a Radek Koten.

„V pozvánce na tuto vaši akci, kterou jsem si se zájmem přečetl, mě zarazil ten rok 2035, protože ho mám spojený se zákazem spalovacích motorů. Organizátoři semináře se možná domnívají, že po tomto zákazu a prokázání nebojeschopnosti elektrických tanků dojde k utlumení bezpečnostních rizik. Konec konců jisté zdůvodnění to má. Dovolte mi, abych vám předestřel naprosto subjektivní pohled na pořadí těchto bezpečnostních rizik, a pokud očekáváte, že začnu válkou na Ukrajině, budete zklamáni, ta je až další v pořadí,“ prohlásil Zeman s tím, že na prvním místě zmínil islámský terorismus.

„Nechci tvrdit, že zatímco křesťanství je náboženství lásky, islám je náboženstvím nenávisti. Přinejmenším bych řekl, že je islám náboženství intolerance. Toto náboženství se po dlouhá staletí vtiskuje do nejrůznějších vojenských operací a politických struktur. Ve zcela nedávné době do podoby tzv. Islámského státu. Tento Islámský stát byl sice potlačen, ale jeho buňky dál existují a existují i státy, v nichž může působit. Například v Afghánistánu po zbabělé kapitulaci NATO. A nelze vyloučit opakování nebezpečí teroristických útoků zejména ve významných městech Evropy a dalších kontinentů. Nebylo by to nic nového. To jsou důvody, proč se domnívám, že dvě miliardy muslimů mohou být svedeny k podpoře teroristických hnutí, a to tím spíše, že mají k dispozici jak bohaté finanční prostředky, např. z ropných nalezišť, tak disponují významnou základnou pro výrobu například opia. Tím bych skončil varování před nebezpečím, které se u nás často podceňuje, zejména, když se někde nestane spektakulární teroristický útok, jako byl například ten v Rusku,“ vysvětlila bývalá hlava státu.


Na druhé místě v bezpečnostních rizicích je podle Miloše Zemana ukrajinský konflikt. „Vojenští analytici tvrdí, že hrozí nebezpečí prolomení fonty ruskou armádou. Já na to odpovídám, že všichni ti, kdo byli označováni za chcimíry, mohou být nyní právem považováni za zachránce Ukrajiny. Pokud dojde k příměří, demarkační linií bude současná frontová linie a chcimírové by tak mohli blokovat případnou ruskou ofenzivu. Mohu jen opakovat, že na rozdíl od jiných jsem zastánce celkem samozřejmého tvrzení, že Rusko je v tomto konfliktu agresorem a jsem rovněž zastáncem podpory Ukrajiny, protože jako člověk, který prožil sovětskou okupaci v roce 1968, nemohu souhlasit s tím, jestliže velmoc přepadne sousední stát. Vůbec nic to nemění na mých výhradách k současnému ukrajinskému režimu včetně podpory banderovců,“ pokračoval exprezident a zmínil i několik dalších rizik, které považuje za závažná.

„Samozřejmě na prvním místě uvedenou nelegální migraci. Zde budu v rozporu s těmi, kdo bojují proti migraci obecně. Podle mého názoru je třeba bojovat proti tzv. toxické migraci, tedy migraci z nekompatibilních kultur, kam patří právě kultura islámská. Zde je zřejmé spojení mezi Islámským státem a toxickou migrací. Nejde pouze o to, že se vytváří situace, kdy tito migranti mohou tvořit izolovaná ghetta a no go zóny a být zárodkem terorismu včetně spících buněk Islámského státu,“ uvedl Zeman, který následně zmínil i riziko Green Dealu.

Psali jsme:

„Je to zelený fanatismus a jakési náboženství. Chápu, že lidé možná prostších myslí chtějí být organizováni novým sekulárním náboženstvím, jakým je právě Green Deal. Ten samozřejmě z ekonomického hlediska vede k omezování průmyslu, vzpomeňte si na emisní povolenky. Vede také k omezování zemědělství, vzpomeňte si na zákaz používání některých chemických prostředků a další zákazy. Protože zastánci Green Dealu změnili sympatické myšlenky EU o volném pohybu osob, zboží a kapitálu do byrokratického molochu, pak třetí poznámkou o bezpečnostních rizicích je, že za bezpečnostní riziko považuji EU samotnou ve své současné podobě. Současná EU nemá téměř nic společného s podobou, kterou ji vtiskli otcové zakladatelé,“ vysvětlil exprezident a přidal i další důvod, proč je rizikem i EU jako taková.

„Tím je, že zcela vymazává pojem státu a národa. Vzpomeňte si na Kunderovu poznámku o nesamozřejmosti národa. Mluvíme-li o národních zájmech, je to téměř považováno za kacířství. Neustále jsme nuceni odosobnit se od pojmu národa a dokonce i od pojmu státu. Chci se přimluvit, abychom otázku naší bezpečnosti hodnotili jako otázku nebezpečnosti nikoli pouze jednotlivců, ale jako bezpečnosti národa coby celku a do našeho diskurzu, jak se dnes módně říká, opět vnesli obnovenou myšlenku českého národa a jeho bytostných zájmů,“ prohlásil v Poslanecké sněmovně Zeman.

(nov, prvnizpravy, repro: fb profil)


Anketa

Měl by podle vás Miroslav Kalousek založit novou politickou stranu?