Co je Storm Corps?
Sousedé i přes podepsání příměří pokračovali v menších vojenských operacích a jejich záměrem bylo přinést do Jižní Koreje nestabilitu, svrhnout tamní vládu a dosáhnout hlavního cíle - sjednocení obou Korejí ve stát pod kontrolou severokorejského režimu.
Tyto operace zahrnovaly nájezdy prostřednictvím tzv Demilitarizované zóny (DMZ), tedy hranice obou zemí, a menší potyčky s vojáky Jižní Koreje a USA a byli tam v rámci sil OSN. Prováděly je speciálně vycvičené jednotky, o kterých na konci 60. let tehdejší severokorejský vůdce Kim Ir-sen prohlásil, že jsou nejsilnější a nejelitnější jednotkou celé armády KLDR. Jednotka se tehdy nazývala 8. sbor zvláštního určení a dnes její společný název zní Severokorejské speciální jednotky, zkráceně KPASOF nebo častěji jen SOF.
Zajali americkou loď
Ve stejné době, také v lednu 1968, speciální jednotky KLDR zajaly americkou válečnou loď USS Pueblo pro špionáž v mezinárodních vodách poblíž Severní Koreje. Jeden americký námořník byl zabit a dalších 82 bylo zajato do konce roku. Přestože byla posádka toho roku na Vánoce vrácena do USA, loď zůstává v Severní Koreji jako trofej a muzejní kousek dodnes a incident je pro americké námořnictvo připomínán jako jeden z nejtrapnějších.
Neúspěšné přistání na pobřeží Jižní Koreje
Odhaduje se, že dnes má SOF celkem asi 200.000 příslušníků, z toho 40 až 80.000 příslušníků z 11. sboru, tzv. Storm Corps, elita mezi elitou.
Hlavním úkolem těchto sil je proniknout jihokorejskou obranou a provádět operace v týlu nepřítele a také průzkum bojiště a strategických objektů a jsou vysoce vycvičeny v nekonvenčním vedení války a sabotážích.
Předpokládá se, že do války mezi Ruskem a Ukrajinou byli vysláni nejelitnější příslušníci Storm Corps, který se obvykle skládá z deseti brigád a má kořeny v 8. sboru zvláštního určení ze 60. let, který vznikl po vytvoření jednotky 124. rozpuštěna kvůli neúspěšnému přistání mezi vesnicemi Ulcin a Samčchok. Velitelství jednotky se nachází v Tokčchonu ve střední části Severní Koreje.
Jsou známí i tím, že byli v roce 2020 umístěni na hranici s Čínou uprostřed pandemie koronaviru a ve své práci byli brutální, takže stříleli do všeho, co se v pohraniční oblasti pohybovalo, ať už to bylo přeběhlíci, potenciálně nakažené osoby, místní obyvatelstvo, pašeráci a podobně.
Na hranicích byli nasazeni, protože běžní pohraničníci nebyli připraveni bezdůvodně zabíjet, ale místo toho v případě, že se někdo neoprávněně přiblížil k hranici, stříleli do vzduchu nebo používali manévrovací střelivo.
Na Západě se má za to, že severokorejští vojáci, přestože jsou motivováni a vycvičeni, mají oproti těm západním několik nedostatků, zejména speciálních jednotek, a jedním z hlavních je absence pokročilé vojenské techniky. Vzhledem k tomu, že Severní Korea neprováděla velké vojenské operace 50 let, jsou všechny závěry na úrovni odhadu. Jak se severokorejští vojáci skutečně zachovají a jak si v případných bitvách poradí armáda, která je více než 70 let připravována a indoktrinována na jiný typ války, na jiném terénu a s jinými cíli, se teprve uvidí pokud se pustí do bojů s ukrajinskými vojáky.