Psi cítí lidský stres. „Vůně“ úzkosti ovlivňuje jejich emoce i učení

Nová britská studie poprvé prokázala, že štěňata nejen vnímají stres svého majitele pomocí čichu, ale že je tento stres hluboce ovlivňuje. Stávají se pak pesimističtějšími a méně ochotnými riskovat.

Psi cítí lidský stres. „Vůně“ úzkosti ovlivňuje jejich emoce i učení
Ilustrační foto
21. května 2025 - 04:52

Britští vědci z Bristolské univerzity přinesli převratné poznatky o tom, jak psi vnímají stres lidí a jak je to ovlivňuje. Studie, zveřejněná 22. července 2024 v odborném časopise Nature, prokázala, že štěňata rozpoznají stres u lidí podle pachu potu a dechu a tento pach následně negativně ovlivňuje jejich chování i schopnost učit se.

V experimentu se 18 párů štěňat a jejich majitelů vystřídalo v sérii testů založených na výcviku pomocí misek s jídlem a bez něj. Psi se měli naučit rozlišovat, kde se potrava nachází. Poté byly do prostoru přidány nové pozice, aby vědci zjistili, jak štěňata reagují. Optimismus se projevil rychlým přístupem, pesimismus naopak zdrženlivostí.

Do tohoto testu pak vstoupila lidská složka. Vědci použili pachy potu a dechu majitelů ve dvou stavech: v klidu (po poslechu hudby) a ve stresu (po náročném matematickém testu). Výsledky byly překvapivé: když štěňata cítila „stresovou vůni“, chovala se mnohem zdrženlivěji a předpokládala, že nové misky jsou prázdné. Tím projevila jasně pesimistickou reakci a snahu vyhnout se zklamání.


Zároveň se ale ukázalo, že právě v přítomnosti stresového pachu se štěňata rychleji učila rozlišovat mezi známými pozicemi s jídlem a bez něj. To naznačuje, že stres nejen ovlivňuje jejich emoční stav, ale také mění jejich přístup k řešení problémů, možná jako forma adaptace či obranné strategie.

Podle hlavní autorky studie, odbornice na etologii a chování zvířat Nicoly Rooneyové, mají výsledky zásadní význam pro chov a výcvik psů, zejména těch, kteří mají být pomocníky pro lidi v náročných životních situacích.

„Více než kdy jindy je zřejmé, že lidský stres se přenáší i na zvířata. I neznámá stresovaná osoba může mít vliv na učení a emoční rovnováhu štěněte. To je obzvláště důležité pro výchovu asistenčních psů a jejich prostředí,“ uvedla Rooneyová.

Psali jsme:

Tato studie tak znovu potvrzuje výjimečnou citlivost psů na lidské emoce a podtrhuje potřebu vytvářet pro ně stabilní a klidné prostředí, zejména v rané fázi vývoje.

(mia, Nature/ScientificReports, foto: zai)


Anketa

Souhlasíte s poslankyní Evou Decroix (ODS), že rychlé příměří na Ukrajině může být pro Česko nebezpečné?

Ano 8%
transparent.gif transparent.gif
Ne 85%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 7%
transparent.gif transparent.gif