Kardiologové FN Brno zachránili pacienta s infarktem ve vážném stavu

regiony

„Je to skvělá ukázka týmové práce,“ říká přednosta IKK prof. Petr Kala. V polovině června postihla pana Josefa náhlá nevolnost doprovázená bezvědomím. Šlo o akutní infarkt myokardu.

Kardiologové FN Brno zachránili pacienta s infarktem ve vážném stavu
Lékařský tým a pacient
11. července 2025 - 11:00

Boj o jeho život začal díky pohotové reakci manželky, která zahájila resuscitaci, s níž dále pokračoval soused a následně tým Zdravotnické záchranné služby JMK, která jej transportovala na Interní kardiologickou kliniku FN Brno a LF MU, kde mu lékaři doslova zachránili život.

„Péče o tohoto pacienta je skvělou ukázkou týmové práce při záchraně lidského života. První pomoc poskytla manželka, soused, dále následovala péče ZZS JMK. Pacient byl resuscitován v rámci srdečního infarktu 36 minut, tedy poměrně dlouhou dobu. Záchranka ho během resuscitace převezla na Interní kardiologickou kliniku, kde byl napojen na mimotělní oběh (ECMO). Pacientovo srdce velmi intenzivně selhávalo, z tohoto důvodu byl na podpoře mimotělním oběhem relativně dlouho. Poskytli jsme mu komplexní péči, provedli jsme léčebný zákrok na srdečních tepnách /koronární intervenci/ a implantaci lékového koronárního stentu. Celkový obraz pacienta byl tzv. kardiogenní šok a jeho stav byl tak vážný, že jsme pochybovali o tom, že bychom pána mohli vrátit do normálního života, přesto se to podařilo a jsme za to velice rádi,“ přiblížil péči o pacienta prof. MUDr. Petr Kala, Ph.D., přednosta Interní kardiologické kliniky FN Brno a LF MU. Jednasedmdesátiletý pacient byl na Interní kardiologické klinice hospitalizován 19 dnů, v současné době je zajištěn proti eventuálnímu vzniku závažné srdeční arytmie implantabilním defibrilátorem a je v dobré zdravotní i psychické kondici.

„Naše operační středisko vyslalo v nejvyšším stupni naléhavosti na místo lékařský tým a záchranářskou posádku. Zdravotníci pokračovali v resuscitaci, kterou nejprve prováděla rodina pacienta, soused a policisté, a rozšířili péči. Poté se podařilo obnovit životní funkce staršího muže. Jeho transport do sanitky se uskutečnil kvůli stísněným prostorám za pomoci hasičů prostřednictvím automobilového žebříku přes balkon. Poskytnutí první pomoci ze strany svědků události a souhra složek IZS byla klíčová. Poté zdravotníci odvezli muže k další péči do nemocnice, kde byla završena záchrana života,“ popisuje vývoj události Michaela Bothová, mluvčí jihomoravských záchranářů.

Péči o svého otce ocenil také syn pana Josefa, který napsal dojemné poděkování: „Jedině díky plnému nasazení všech zasahujících záchranářů, od policistů, kteří dorazili na místo jako první, přes zdravotníky a hasiče až po zkušenou paní doktorku, dostal můj otec šanci přežít. Přes dlouhou a nejistou resuscitaci se podařilo otce stabilizovat a odeslat do Fakultní nemocnice Brno, kde mu byl mimo jiné nasazen mimotělní oběh.

Po týdnu, kdy se lékařům podařilo obnovit funkce všech orgánů, otce probudili z umělého spánku. S napětím jsme očekávali, jaký dopad měl dlouhý výpadek srdeční činnosti na mozkové funkce. Nejdříve jsme měli radost, že otec vůbec může mluvit, ačkoliv s obtížemi. Další den, když jsem s ním měl možnost poprvé hovořit, okamžitě jsem věděl, že otec neztratil ani paměť. Navíc měl dobrou náladu a často žertoval. Když jsme pak přišli další den, otec se již dokázal s pomocí i posadit na okraj postele a vyžádal si, abychom mu donesli telefon a křížovky…

Zázrak. Ne, není to zázrak, ale naprosto ukázkový zásah záchranářů, kteří díky plnému nasazení, odhodlání a profesionalitě dokázali zachránit lidský život! Jsme si zcela jistí, že kdyby nedošlo k takto vysoce kvalitnímu, profesionálnímu zásahu, náš otec by tady s námi již nebyl,“ děkuje všem, kteří zachránili jeho otci život, syn Josef. Celý text poděkování zveřejnila Zdravotnická záchranná služba JMK na svém facebookovém profilu.

Na upřesňující otázky jsme se zeptali přednosty Interní kardiologické kliniky FN Brno a LF MU prof. MUDr. Petra Kaly, Ph.D.:

Narůstá počet infarktů? Může na to mít vliv i aktuální teplé počasí?

Ačkoli celkový počet pacientů s kardiovaskulárním onemocněním výrazně narůstá, počet nových pacientů s akutním srdečním infarktem má v posledních 5 letech v České republice klesající trend. Zároveň se objevují pacienti ve velmi těžkém stavu, často starší a s více nemocemi. Vliv počasí je různý – nejhůře pacienti snášejí rychlé změny počasí a my na kardiologii často tuto změnu zaznamenáme vyšším počtem akutních obtíží. Obecně častější výskyt akutního infarktu srdce je ale v zimních měsících.

Co doporučujete v rámci preventivních opatření?

Prevence vzniku infarktu myokardu a obecně ischemické choroby srdce je zcela zásadní a zahrnuje zdravou životosprávu s dostatkem aktivního pohybu, tedy minimálně 4x týdně 30 minut, bez kouření, s omezením alkoholu a správnou tělesnou váhou. Velmi důležitá je také nejen kontrola, ale i včasný záchyt dalších rizikových faktorů, kterými jsou vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuků v krvi (především tzv. LDL-cholesterol), diabetes mellitus a omezení stresu. Program zaměřený na prevenci je také součástí Národního kardiovaskulárního plánu České republiky, který byl na konci roku 2024 schválen vládou ČR.

Jihomoravskénovinky.cz informoval Mgr. Pavel Žára, M.A.,Fakultní nemocnice Brno.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:fnbrno)




Anketa

Souhlasili byste se zavedením čtyřdenního pracovního týdne?

Ano 29%
transparent.gif transparent.gif
Ne 50%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 21%
transparent.gif transparent.gif