Karlovy Vary oslaví Mezinárodní den památek a historických sídel

regiony

Karlovy Vary oslaví Mezinárodní den památek a historických sídel akcí „Poznej světové dědictví UNESCO".

Karlovy Vary oslaví Mezinárodní den památek a historických sídel
Karlovy Vary
11. dubna 2024 - 12:00

Mezinárodní den památek a historických sídel je svátkem, který se každoročně slaví po celém světě a oficiálně připadá na 18. dubna. Tradice tohoto mezinárodního dne byla zahájena organizací ICOMOS v roce 1982 a později ji přijala i organizace UNESCO. Tento den je proto také znám jako Den světového dědictví.

V letošním roce se k oslavám poprvé přidávají i Karlovy Vary. Od pátku do pondělí 12. – 15. dubna se ve městě uskuteční akce nazvaná „Poznej světové dědictví UNESCO". Smyslem festivalu je zvýšit povědomí o kulturním dědictví a podporovat jeho ochranu. Aktivita je spojená s hodnotami, pro které jsou Karlovy Vary, spolu s dalšími 10 lázeňskými evropskými městy, zapsány na Seznam světového dědictví jako Great Spa Towns of Europe.

„Naším zápisem na Seznam světového dědictví UNESCO jsme se nezavázali jen chránit historické dědictví, ale také podporovat kulturně společenský život spjatý s lázeňstvím a dalšími tradicemi města. Podobou a programem čtyřdenních slavností chceme podpořit vztah obyvatel města i regionu ke značce UNESCO a posílit patřičnou hrdost na to, že je jejich život spjat s destinací, které se dostalo ocenění v podobě zápisu na Seznam světového dědictví. Někteří si například na slavnou oplatku zajdou po dlouhých letech. Akcí  samozřejmě cílíme také na návštěvníky z okolních regionů i států," uvádí primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

Vřídelní polévka, lázeňská oplatka s vlastní příchutí, pouliční divadlo, přednášky a zážitkové akce. Slavnostní zahájení se odehraje v pátek 12. dubna v 15 hodin na Zámecké věži. „Ta bude přístupná po celou dobu, konat se zde bude výstava Slavní návštěvníci Karlových Varů a také si zde budou moci návštěvníci namixovat vlastní příchuť lázeňských oplatek, vyrobit svůj originální kus porcelánu nebo ochutnat tradiční Vřídelní polévku. Mlýnská kolonáda bude hostit módní přehlídku studentů střední uměleckoprůmyslové školy. Zájemcům bude zpřístupněna i střecha Mlýnské kolonády. Náš program obohatí i aktivity slavných karlovarských značek jako jsou sklárna Moser, Becherovka nebo hotel Imperial, kde budou moci zájemci navštívit jinak nepřístupná místa, zdejší kinosál a zahradní pavilon," láká za organizátory Lucie Vodenková, Site managerka UNESCO.

V programu akce „Poznej světové dědictví UNESCO" jsou také vycházky do lázeňské terapeutické krajiny, komentované prohlídky města s populárním Pouličním divadlem Viktora Braunreitera, přednáška Institutu lázeňství a balneologie s názvem „Voda jako lék: karlovarské prameny a jejich terapeutický potenciál" v Císařských lázních.

Hotel Imperial zpřístupní kinosál, který bude hostit netradiční program scénického čtení s Lukášem Hejlíkem, v zahradním pavilonu bude k vidění výstava pohlednic z Vídeňských výtvarných dílen, v hotelové restauraci bude ke koupi speciální tříchodové Karlovarské menu. Od pátku do neděle bude možné využít lanovku z Divadelního náměstí do stanice Imperial zdarma.

Doprovodné akce a speciální večerní prohlídky se také konají v návštěvnickém centru The Home of Becherovka nebo sklárně Moser, kde je potřeba rezervace předem.

Festival „Poznej světové dědictví UNESCO" pořádá město Karlovy Vary, Kancelář architektury města Karlovy Vary a Infocentrum města. Většina akcí bude přístupných zdarma. Podrobný program je dostupný na webu magistrátu města

Karlovarskenovinky.cz informovala Helena Kyselá, tisková mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch)


Anketa

Uvítali byste, kdyby se šéfem Evropské komise stal maďarský premiér Viktor Orbán?

Ano 76%
transparent.gif transparent.gif
Ne 12%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 12%
transparent.gif transparent.gif