Použili postupy z pozdní gotiky
„Velmi mě těší, že se do hlasování dostala investice Pardubického kraje, která se myslím velmi vydařila. Do restaurování fasád Krajské knihovny se náš kraj pustil v roce 2023 hlavně z důvodu havarijního stavu fasády v Zelenobranské ulici. Nakonec ´došlo k velmi citlivému zrestaurování fasád všech tří domů knihovny," řekl radní pro kulturu Pardubického kraje Roman Línek.
Malovaná fasáda domu čp. 77 prošla náročnou obnovou, v jejímž rámci proběhl důkladný průzkum původních pigmentů a pojiv, při kterém byly využity nejmodernější nedestruktivní metody. Výsledky průzkumu umožnily přesně rekonstruovat původní vzhled historických nástěnných maleb, sahajících až do pozdní gotiky a renesance, a zachovat jejich autenticitu. Použité techniky respektovaly původní technologické postupy. Na domě čp. 78 proběhlo restaurování unikátní barokně-klasicistní štukové výzdoby s motivem pštrosa, při němž restaurátoři úspěšně propojili tradiční štukatérské postupy s moderními technologiemi. Doplněna byla rovněž kulatá kartuše s monogramem MARIA. V případě domu čp. 79 proběhl detailní stratigrafický průzkum barevných vrstev, který odhalil původní barevné řešení fasády. To bylo následně rekonstruováno a původní štuková fasáda se suprafenestrami byla rehabilitována.
Celý projekt probíhal pod odborným dohledem orgánů státní památkové péče a za příkladné spolupráce specialistů z různých oborů – kromě restaurátorů se na obnově podíleli stavební inženýři, chemičtí analytici i historikové umění. Zvolená metodologie práce představuje vzorový přístup k obnově historických fasád a může se stát inspirací pro další obdobné restaurátorské zásahy.
Funkční technická památka
Hlasování je otevřeno až do 30. září na adrese: Památky děkují - Národní památkový ústav
Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková za Pardubický kraj.