Kraj daruje 4,5 mil. korun na nákup techniky pro policii

regiony

Policie peníze využije na výcvik ve virtuální realitě, drony, POL-POINTY i nácvik první pomoci.

Kraj daruje 4,5 mil. korun na nákup techniky pro policii
Ilustrační foto
1. prosince 2023 - 12:30

Celkem 4,5 mil. korun Středočeský kraj daruje Krajskému ředitelství policie na zlepšení podmínek při plnění úkolů zajištění bezpečnosti v kraji. Dar je v souladu s Memorandem o spolupráci mezi Středočeským krajem a středočeskou policií, které obě strany uzavřely v listopadu 2021. Poskytnutí daru dnes schválilo krajské zastupitelstvo.

„Jsem ráda, že se opět budeme jako kraj podílet na vylepšení podmínek policistů, a tím přispějeme k zajištění větší bezpečnosti obyvatel. Podporujeme nákup moderního vybavení, aby řidiči například nemuseli čekat v dlouhých kolonách na to, než se vyřeší dopravní nehoda, protože místo rychle nasnímkuje a zaměří bezpilotní dron, s policií mohou lidé kdykoli řešit své záležitosti online prostřednictvím projektu virtuální policie POL-POINT, ale také jim je v případě nouze poskytnuta policisty profesionální první pomoc, na kterou jsou proškolováni a mají potřebné vybavení včetně defibrilátorů ve svých vozidlech. Na to všechno slouží peníze, které od roku 2021 z rozpočtu kraje uvolňujeme. V prvním roce to byly 4 miliony korun, loni to bylo 4,5 milionu korun a nyní jsme schválili opět dar ve výši 4,5 mil. korun. Nově navíc poslouží i na výcvik policistů ve virtuální realitě,“ vysvětlila hejtmanka Petra Pecková.

Jedním z projektů, které od počátku podporuje Středočeský kraj, je právě pořízení techniky pro zpracování míst dopravních nehod za využití bezpilotních prostředků a satelitních stanic. Hlavním cílem je zrychlení dokumentace míst dopravních nehod a zrychlení obnovení dopravy tak, aby provádění úkonů PČR co nejméně omezilo veřejnost. Rutině se drony využívají v preventivním projektu, jehož cílem je měření rychlosti a bezpečné vzdálenosti vozidel, což výrazně snižuje dopravní nehodovost a zvyšuje bezpečnost na silnicích. Drony se kromě toho využívají i k dokumentování míst trestné činnosti a mimořádných událostí, jako například havárií nebo požárů, pátrání po osobách v nepřístupném terénu apod. K celoplošnému rutinnímu využití v rámci celého kraje a nutné obměně je nezbytné dokoupení vybrané techniky.

Peníze od kraje poslouží také na nezbytnou obměnu techniky a pro udržitelnost projektu videokonference v trestním řízení POL POINT. Systém POL POINT slouží od roku 2015 ke komunikaci občanů s policií a zvyšuje dostupnost policejní služby na teritoriu kraje. Terminály jsou v současné době na 43 místech. Pro další rozvoj projektu POL POINT, jeho smysluplné rozšíření a poskytnutí nadstandardní služby pro občany Středočeského kraje je realizován záměr na vytvoření projektové dokumentace a prototypu bezobslužného kontejneru, který by byl volně dostupný přímo z ulice. Přidanou hodnotou je i záměr na vybavení takových kontejnerů defibrilátory, čímž by se zvýšila dostupnost defibrilátorů pro veřejnost a terminál POL POINT by se stal víceúčelovým zařízením a bezpečným místem pro občany Středočeského kraje.Z daru Středočeského kraje by policie pořídila také další speciální sluchátka pro policisty zásahové jednotky, doplnila zdravotnické prostředky pro výcvik policistů na záchranu života, tedy zejména defibrilátory, a také rozvíjela projekt rozšířené virtuální reality pro výcvik policistů a dalších složek IZS.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch)


Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif