Pašijové hry v Hořicích na Šumavě navštívil rekordní počet lidí

regiony

Historicky nejvyšší počet diváků shlédl letošní ročník pašijových her v Hořicích na Šumavě. Uvedli to organizátoři této výjimečné akce, která popisuje poslední dni Ježíše Krista a na jihu Čech nemá obdoby.

Pašijové hry v Hořicích na Šumavě navštívil rekordní počet lidí
Pašijové hry v Hořicích na Šumavě
22. června 2024 - 07:30

Pašije se tu hrály ve dvou červnových termínech a vidělo je dohromady více než 800 lidí. Podle místních pomohla veliká propagace z loňského roku, kdy Hořice hostily kongres Europassion 2023 a do Hořic na Šumavě se sjeli zástupci 15 států celé Evropy na kongres zvaný Europassion 2023, kterého se tradičně účastní města či obce z celého kontinentu, kde se udržuje tradice inscenací pašijových her.

„Účast byla největší od premiéry v roce 1993. Letošní rok byl pro pašije výjimečný. Začátek pašijových her byl podpořen účasti Schwarzenberské gardy a jejich trubačů, kteří troubí znělku, která zaznívala v roce 1893 v původním divadle,“ uvádí Miroslav Kutlák, principál souboru, který v představení hraje roli Jidáše. Společně s ním se Pašijí zúčastnilo více než 50 herců, kulisáků a dalších, kteří pomáhali s přípravou.

Pašijové hry, tedy divadelní inscenace, jejíž součástí je i ukřižování Ježíše Krista, tu mají tradici od roku 1816. Během 20. století došlo vlivem fašistické a komunistické diktatury ke dvěma vynuceným pauzám. Znovuobnovené byly až v roce 1993. Pašije se hrají jen ve dvou dalších místech v České republice – v České Lípě a Žďáru nad Sázavou.

Hořice na Šumavě jsou s tradicí pašijových her bytostně propojené. Celosvětovou zajímavostí je to, že o pašijových hrách, tu byl natočený nejstarší film ve střední Evropě.

Hořice nyní čeká Hořické kulturní léto, které letos slaví 25. ročník. Koncerty, divadla, zábava, různé talk show. Z Hořic na Šumavě se za ty roky stalo jedno z významných letních kulturních center v regionu. Na programu jsou opět slavná jména, například Anna K., Adam Ďurica, Doga či Vilém Čok. 

„Těší nás, že fanoušci živé kultury mají Hořice na Šumavě rádi. Že si užívají jedinečnou atmosféru našeho amfiteátru a rozmanitý program, kterým se snažíme potěšit co nejširší skupinu lidí,“ uvádí starosta Hořic na Šumavě Martin Madej.Ve čtvrtek 20.června se v místním amfiteátru bude konat talk show Českého rozhlasu zvaná Rozhlas jede za Vámi. Moderátor Aleš Cibulka přivítá generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala, spisovatelku a scénáristku Halinu Pawlowskou a frontmana kapely Chinaski Michala Malátného.

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Pavel Pechoušek z Turistického spolku Lipenska.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:tsl)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif