„K disponibilní části přebytku hospodaření města za minulý rok ve výši 550,6 milionu korun přidáme dalších zhruba 182,8 milionu korun z volných prostředků našeho fondu rezerv a rozvoje. Díky tomu posílíme nejen výdajovou stránku letošního rozpočtu, ale i rozpočet výdajů pro následující roky, protože u některých projektů potřebujeme zajistit víceleté financování. Jsem přesvědčen, že podpořené projekty zkvalitní život Plzeňanů,“ přiblížil primátor Plzně Roman Zarzycký.
Objemově nejvíce prostředků putuje z volných zdrojů do oblasti sociální. Podpořeny budou projekty Nováček II. a Domov pro osoby s PAS, a to o částku 130 milionů korun. Projekt Nováček II se týká výstavby nového pobytového zařízení komunitního typu pro osoby se zdravotním postižením. Určen bude pro 16 klientů a zařízení je koncipováno jako dva samostatné objekty. Kapacitu 12 osob bude mít nové zařízení Domov pro osoby s PAS, které bude plnit i funkci ambulantního centra, kde je předpoklad až 300 klientů s PAS ročně. Objekty Nováček II a Domov pro osoby s PAS budou mít společné inženýrské sítě, celkové náklady činí 230 milionů korun včetně DPH. Částku 100 milionů korun mělo už město blokovanou.
Významná podpora půjde také na spolufinancování projektu Nízkoprahové denní centrum pro ženy v Cukrovarské ulici, a to v úhrnné výši 49,9 milionu Kč v letech 2025–2026. Celkové odhadované náklady jsou 72 milionů korun, město předpokládá dotaci 22,1 mil. Kč.
Z oblasti dopravy bude nejvýznamnějším projektem podpořeným z přebytku Lávka přes Rokycanskou ulici. „Uvolníme pro roky 2025 a 2026 částku 100 milionů korun. Půjde o zcela novou lávku pro pěší a cyklisty, která propojí Rodinnou a Sousedskou ulici včetně vytvoření bezbariérového přístupu na zastávky MHD Letná. Součástí bude i rekonstrukce části komunikace I/26 vyvolané přeložkou kanalizace a zrušení stávajícího podchodu. Uvažujeme o tom, že podáme žádost o dotaci z IROP ITI,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.
„Peníze z přebytku využijeme i na investice v oblasti školství. Konkrétně dáme například 2 miliony na předfinancování projektu přístavby mateřské školy ve Lhotě a 7 milionů na spolufinancování tohoto projektu. Přístavbu bude tvořit sestava kontejnerů,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Bosák.
Posílen bude z rozdělovaných peněz také rozpočet Městské policie Plzně, v letošním roce to bude o více než 8 milionů korun. „Peníze půjdou na zajištění většího počtu strážníků, na obměnu služebních vozidel i na posílení provozní infrastruktury radiového provozu, modernizaci software na ukládání dat z osobních kamer strážníků a nákup osobních kamer strážníků a další, “ přiblížil radní pro oblast bezpečnosti Tomáš Kotora.
Významné částky jsou připraveny i na investice v oblasti sportu, nicméně jejich blokace je podmíněna získáním dotace od Národní sportovní agentury. Jde o rozšíření lukostřelnice ve Štruncových sadech ve výši 50 milionů korun v roce 2026 a ve výši 75 milionů korun v roce 2027, dále o opravu hřiště SK Petřín Plzeň v roce 2025 ve výši 15 milionů korun.
Z dalších projektů budou podpořeny mj. vybudování naučné stezky u Seneckého rybníka, dofinancování Predator parku v Křimicích, pořízení parkovacích automatů, realizace I. etapy stavby stezek pro terénní cyklistiku v oblasti V Jámách, zpracování analýzy energetické soběstačnosti města, revitalizace hrací plochy stadionu ve Štruncových sadech a v Luční ulici, oprava více než 2000 m2 střechy na stadionu ve Štruncových sadech, zajištění pořádku v okolí a uvnitř katedrály sv. Bartoloměje, výměna povrchu hřiště 20. základní školy Plzeň i 26. základní školy Plzeň a další.
Podchod pod Rokycanskou má nahradit lávka
Ne příliš oblíbený podchod pod Rokycanskou třídou v místě křížení se Sousedskou a Rodinnou ulicí v Plzni nahradí ocelová lávka překlenující oba jízdní pruhy. Stavba za téměř sto milionů zahrne i likvidaci podchodu a přeložky téměř všech sítí. O uvolnění peněz rozhodli zastupitelé, současně také rozhodli o podání žádosti o dotaci.
„Dostat se z jedné strany Rokycanské na druhou není pro chodce ani cyklistu v úseku od řeky k Pietasu zrovna bezpečné ani příjemné. Podchod pod rušnou komunikací není příliš využíván kvůli tomu, jak to v něm vypadá ani kvůli tomu, že není pohodlný a bezbariérový. Proto dává smysl nahradit ho lávkou s rampami přímo k zastávkám, což usnadní pohyb v místě hlavně starším lidem a těm s kočárky. Lávku jistě uvítají i cyklisté, kterým umožní bez sesedání a zbytečného převýšení dostat se z jedné strany Rokycanské na druhou,“ popsal přínosy plánované lávky Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
Lávka s rampami má být 116 metrů dlouhá a 3,5 metru široká, přičemž samotná mostovka, která překoná ve výšce více než šest metrů čtyři jízdní pruhy včetně středního dělícího pásu, je přes 77 metrů dlouhá. Součástí stavby jsou dvě nájezdové rampy k zastávkám MHD včetně schodů a nájezdová rampa ze Sousedské ulice.
Samotná stavba lávky si vyžádá částku přes 42 milionů korun. Zbourání a zasypání podchodu pak dalších přibližně 6 milionů korun. Velkou část nákladů si vyžádají přeložky inženýrských sítí. „Nejnákladnější bude přeložka kanalizace a vodovodu. Celkově tvoří přeložky sítí téměř třetinu plánovaných nákladů,“ uvedla Pavla Dyntarová z Úseku dopravního inženýrství Správy veřejného statku města Plzně, která měla projekt na starosti.
Stavba lávky bude probíhat za provozu, v místě stavby bude na každé straně provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Zastávka MHD Letná se po dobu stavby dočasně posune.
Tréninková hala pro lukostřelce i nové dráhy pro atlety. Plzeň buduje infrastrukturu pro sportovce
Město Plzeň opraví a rozšíří sportovní infrastrukturu. V případě, že získá dotaci od Národní sportovní agentury, vznikne v lukostřeleckém areálu ve Štruncových sadech nové zázemí s tréninkovou halou a tribunou pro diváky. Předpokládané náklady jsou cca 100 milionů korun bez DPH, kdy přesná částka bude známa až po ukončení výběrového řízení na zhotovitele stavby. Naplánována, a to bez dotace, je také výměna povrchu drah v areálu městského atletického stadionu ve Skvrňanech, začít by měla příští rok na jaře, kdy pro ni budou vhodné klimatické podmínky, a město na ni bude mít alokováno 26 milionů včetně DPH ve svém rozpočtu.
„Rozvoj sportovní infrastruktury a podpora sportovců je jednou z našich priorit. V lukostřeleckém areálu vybudujeme nové zázemí a tréninkové haly, které budou napojeny na objekt sportovních klubů v Městském sportovním areálu Štruncovy sady. Počítáme také s rozšířením hlavní lukostřelecké plochy, která umožní obsazení až 38 pozic pro střelbu na větší vzdálenost. Ta bude zároveň sloužit i pro krytou střelbu z nové tréninkové haly. Pro vznik tohoto projektu je ale nutné získat od Národní sportovní agentury dotaci ve výši 30 milionů korun, a to nejpozději do 28. února 2026,“ popsal projekt primátor města Plzně Roman Zarzycký, do jehož gesce odbor správy infrastruktury spadá.
Tréninková hala poskytne klubové místnosti, šatny, převlékárny, posilovnu a místo pro regeneraci. Součástí objektu bude rovněž tribuna pro diváky s výhledem na hlavní střeleckou plochu. V jihozápadní části vznikneš nový tréninkový prostor s ochranným valem s obsazením až 22 pozic pro střelbu na kratší vzdálenost.
Na atletickém stadionu město vymění více než 7000 m2 povrchu za nový, na oválu, v severním a jižním sektoru a na rozběhu pro skok do dálky. Atletický stadion využívá 230 tisíc lidí ročně, a tak je jeho povrch extrémně zatížený a je zapotřebí ho nahradit plnou polyuretanovou vrstvou.
„Našim atletům chceme zajistit co nejlepší tréninkové podmínky. Navíc v červenci příštího roku budeme hostit Mistrovství České republiky v atletice, a to by se tu bez výměny tartanu konat nemohlo,“ řekl Roman Zarzycký. Na stadionu město Plzeň v současné době také pokračuje se stavbou východní tribuny, která by měla být dokončena rovněž na jaře 2026.
Plzeň postaví nízkoprahové denní centrum pro ženy Cukrovarská
Nízkoprahové denní centrum pro ženy v Cukrovarské ulici v Doudlevcích by mělo být otevřeno v roce 2027. Bylo zahájeno stavební řízení, projektant nyní pracuje na dokumentaci pro provedení stavby, poté bude vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele. Město Plzeň náklady na výstavbu vyčíslilo na 72 milionů korun, bude žádat o dotaci z programu 30. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) 2021–2027 pro projekty ITI, specifický cíl 4.2: Sociální služby. Předpokládaná výše dotace může činit 22,1 milionu korun, zbytek uhradí město Plzeň ze svého rozpočtu.
„V Plzni tímto projektem v areálu Cukrovarské vznikne bezpečný nízkoprahový prostor, který bude specificky zaměřený na okamžitou pomoc a návaznou integraci u nejohroženější skupiny lidí bez domova, tedy žen na ulici,“ zdůraznila radní města Plzně pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková.
Pro nízkoprahové denní centrum pro ženy bude v areálu v Cukrovarské ulici, kde už má Diecézní charita Plzeň některé provozy, vybudována přístavba. Část jednoho objektu bude ubourána a místo ní postaven třípodlažní objekt o celkové podlahové ploše 834 metrů čtverečních.
„Nový objekt bude rozdělen na dvě samostatné části, avšak půjde o funkčně propojené provozy. Fungování centra bude zajišťovat nezisková organizace Naděje. Diecézní charita Plzeň bude mít v přízemí nového objektu vybudované sklady, protože o stávající skladovací prostory kvůli demolici původní části objektu přijdou,“ uvedla Světlana Budková a doplnila: „V objektu budou společenské a konzultační místnosti, kontaktní prostor pro práci s klienty a například i prádelna. Samozřejmostí jsou toalety a sprchy. Pro pracovníky neziskové organizace vznikne celkem třináct kanceláří, některé vybavené kuchyňkou. V objektu bude výtah pro zajištění bezbariérovosti. Střecha objektu bude plochá, jedna její část zelená, druhá osazena fotovoltaickými panely.“
Plzeň vystaví nové domovy pro lidi s kombinovaným postižením a s autismem
Město Plzeň plánuje vybudovat dva domy pro osoby s kombinovaným postižením a s poruchou autistického spektra (PAS). Orientační náklady na projekt činí 171 milionů korun bez DPH. Uvolnění financí schválilo Zastupitelstvo města Plzně. Novostavby s celkovou kapacitou 28 míst by měly vzniknout v ulici Na Chmelnicích v Plzni.
„Ubytování tam naleznou klienti, kteří nejsou vzhledem k svému hendikepu schopni samostatného plnohodnotného života, stráví tam tak celý život. Obytné části proto doplní také místnosti pro zdravotní a sociální pracovníky a další provozní prostory,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Bosák.
Obě stavby s názvy Nováček II a Domov pro osoby s PAS jsou jednopodlažní. První dům je navržen se sedlovou střechou, druhý s rovnou zelenou střechou.
Radní pro oblast sociální a aktivní život seniorů Jiří Šrámek dále uvedl, že v objektu Nováček II vzniknou čtyři samostatné domácnosti. „Každá bude pro čtyři klienty, kapacita je tedy celkem 16 míst. Vždy dvě domácnosti mají dohromady kuchyni, prádelnu, sklady prádla, sociální zařízení pro personál a úklidovou komoru. V centrální části budou tři kanceláře, šatny zaměstnanců se sociálním zázemím, archív, sklad zdravotnického materiálu nebo technická místnost,“ popsal Jiří Šrámek.
Druhý domov je navržený s atriem, které bude určené pro aktivity klientů. „U hlavního vstupu jsou navrženy administrativní a sociální provozy kanceláře, terapeutické místnosti, šatny a denní místnost zaměstnanců. Ubytovací část je rozdělena na dvě samostatné části, každá je vždy pro šest klientů s tím, že každý má svůj pokoj, dva pokoje mají společnou koupelnu přístupnou z chodby,“ popsal Jiří Šrámek. Mimo jiné je v objektu navržena také například tělocvična určená i pro konání kurzů a dalších akcí.
Plzeň získala dotaci přesahující deset milionů korun. Vybuduje sociální byty
Plzeňští zastupitelé na svém jednání schválili přijmout dotaci ve výši 10,24 milionů korun. Peníze poskytnuté z evropského Integrovaného operačního programu 2021–2027 jsou určeny na výstavbu sociálních bytů.
„Při žádosti o dotaci jsme uspěli s projektem rekonstrukce městského domu Thámova 32, v němž vybudujeme nové byty. Jednou z našich priorit je navyšovat městský bytový fond a zvyšovat jeho kvalitu. Chceme zajistit dostupné bydlení různým skupinám obyvatel našeho města. Na projekt jsme získali dotaci v maximální možné výši, tedy více než deset milionů korun. To představuje 85 procent celkových nákladů na rekonstrukci,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
Dotace ve výši 10,235 milionu korun byla poskytnuta z 38. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027 pro projekty ITI, specifický cíl 4.2: Sociální bydlení, s tím, že 70 procent uznatelných nákladů na rekonstrukci domu Thámova 32 bylo poskytnuto z Evropského fondu regionálního rozvoje a dalších 15 procent uznatelných ze státního rozpočtu a cca 2,3 milionů korun bude hradit město Plzeň. Celkový rozpočet na rekonstrukci je vyčíslen na cca 12,5 milionů korun
„V Thámově 32 bude po rekonstrukci šest bytů o podlahové ploše od 38 do 49 metrů čtverečních. Objekt bude bezbariérový, tedy s výtahem, a byty budou s regulovaným nájemným pro osoby v bytové nouzi, tedy těm, jež nemají vyhovující bydlení a jejichž měsíční příjem nepřesahuje výši 6. decilu, což je přibližně 35,2 tisíce korun u jednotlivce a např. 45,8 tisíce korun u samoživitelky s jedním dítětem do 13 let,“ uvedla radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková s tím, že již proběhla soutěž na zhotovitele stavby a rekonstrukce začne ještě letos na jaře a dokončena má být v druhé polovině příštího roku.
Na opravy a rekonstrukce si rozdělí peníze čtyři základní školy
Město Plzeň poskytne na opravy, údržbu a rekonstrukci sportovišť svým čtyřem základním školám 1,5 milionu korun. Jedná se o nevyčerpanou rezervu rozpočtu na opravu sportovišť magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy. Opatření schválili na svém jednání zastupitelé.
„Město tak přispěje 4. základní škole 60 tisíc korun na dodávku a montáž oplocení vsakovací jímky pod hřištěm, 14. základní škole poskytne 440 tisíc na přelakování podlah v tělocvičnách, na rekonstrukci běžecké dráhy využije 22. základní škola příspěvek od města ve výši 500 tisíc a stejnou částku obdrží 34. základní škola na obnovu povrchů venkovních sportovišť,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová.
Plzeň přispěje na volnočasové aktivity
Město Plzeň poskytne dotace v rámci programu Podpora volnočasových aktivit dětí a mládeže v oblasti výchovy a vzdělávání v roce 2025. Cílem programu je pomocí mimoškolních volnočasových a vzdělávacích aktivit zamezit rizikovému chování. Poskytnutí dotací schválilo Zastupitelstvo města Plzně.
Dotace ve výši 818 tisíc korun budou rozděleny mezi 27 organizací. „Všichni žadatelé kromě pravidelných aktivit, zájmových kroužků pořádají také akce pro širokou veřejnost. Jejich nabídka a zaměření aktivit pomáhá předcházet rizikovému chování u dětí a mládeže,“ řekla náměstkyně primátora pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová.
Další podpora ve výši 27 tisíc směřuje pro 23. MŠ na Slovanech zejména na materiální vybavení školky při pořádání volnočasových akcí. Celková alokace dotace je 2,3 milionu korun a byla rozdělena mezi 77 organizací a škol schválením v radě města i zastupitelstvu.
Město Plzeň dvaceti miliony podpoří sportovce
Město Plzeň poskytne sportovním subjektům z rozpočtu magistrátního odboru sportu neinvestiční dotace v programu s názvem Podpora sportu a tělovýchovy včetně podpory hendikepovaných sportovců pro rok 2025. Na svém jednání to schválilo Zastupitelstvo města Plzně.
„Cílem tohoto dotačního programu je finančně podpořit neziskové organizace, které svými aktivitami zajišťují aktivní vyžití volného času občanů, především dětí a mládeže, a které mají omezenou možnost získávat finanční prostředky z vlastních zdrojů,“ uvedl Tomáš Morávek, radní pro oblast sportu, mládeže a tělovýchovy.
V rozpočtu města byla pro rok 2025 pro oblast podpory sportu vyčleněna částka 21,2 milionů korun, z toho je určeno 600 tisíc korun na podporu hendikepovaných sportovců. Město Plzeň tyto finance rozdělí mezi 136 žadatelů.
Plzeň poskytne dotace organizátorům sportovních akcí
Město Plzeň opět podpoří sportovní aktivity, poskytne dotace ve výši 3,2 milionu korun v rámci průběžného dotačního programu „Podpora sportovních akcí na území města Plzně pro rok 2025“. Na svém jednání to schválili zastupitelé. Cílem programu je podpořit organizátory sportovních událostí a nabídnout široké veřejnosti kvalitní sportovní vyžití.
„Dotační program se zaměřuje na širokou škálu sportovních aktivit včetně tradičních sportovních soutěží, turnajů, veřejných sportovních akcí i inovativních projektů propagujících zdravý životní styl. Organizátoři, kteří splní podmínky programu, mají možnost získat finanční prostředky na propagaci, materiální zajištění či organizační náklady akcí,“ uvedl radní pro oblast sportu, mládeže a tělovýchovy Tomáš Morávek.
Dotace podpoří například Mezinárodní závod UCI C2 v cyklokrosu, Euro Grand Prix v karate pro mládež, již tradiční memoriály například Stanislava Štrunce ve fotbale nebo Karla Šulce v házené, a také Mistrovství ČR mužů a žen v šachu. Druhé kolo podání žádostí bude probíhat do 29. 8. 2025, kde je možné žádat na akce i v dalším pololetí.
Město Plzeň poskytlo na sportovní akce v prvním kole bezmála 4 miliony korun. Poskytování těchto dotací je důležitým krokem k rozvoji sportovní činnosti a podpory aktivního života občanů Plzně.
Plzeňskénovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.