11. září 2024 - 12:30
Dříve zpustlé místo na břehu Vltavy mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků se za rok stavebních prací a krajinářských úprav proměnilo k nepoznání. Park U Vody návštěvníkům nabízí možnost rekreace, sportu, setkávání i koupání.
„Celý příběh začal již v roce 2015, kdy jsme zde měli nevzhledné místo po bývalém odtahovém parkovišti, ohraničené vysokou protipovodňovou zdí a rezavým plotem. Velkou část tříhektarové plochy tvořily betonové panely, kusy kovu čnějící ze země a další pozůstatky industriální minulosti. Přesto jsme v těchto zapomenutých končinách viděli velký potenciál. Požádali jsme proto hlavní město o svěření dotčeného pozemku, k čemuž došlo v roce 2019. Následně jsme celý prostor vyčistili, betonové plochy nahradili trávou a umístili sem venkovní posilovnu, aby lidé mohli prostor využívat, než dojde k jeho finální úpravě,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
„Klimatický plán Prahy přímo hovoří o zvyšování rekreačního potenciálu městské krajiny a zvyšování podílu zeleně. Tento park nabízí oboje. Kultivaci zanedbaných břehů považuji za dobrou cestu, jak více Pražanům umožnit trávit letní měsíce v blízkosti vodních ploch, kde se lépe horka zvládají. Věřím, že i tento park napomůže zlepšování mikroklimatických podmínek ve městě,“ řekla Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán.
Do přípravy projektu nového parku byli od počátku zapojeni také obyvatelé Prahy 7. Proběhlo několik participačních setkání, park se stal součástí aktivit v rámci tzv. příměstského parku Trojská kotlina, školáci se proměně místa věnovali v rámci výtvarných soutěží a občané rozhodli také o názvu park U Vody. Podněty z veřejných projednání městská část promítla do zadání urbanisticko-krajinářské soutěže a následně i do samotného zpracování projektu. Soutěž proběhla na přelomu let 2020 a 2021 a zvítězil v ní návrh ateliéru YYYY.
„Chtěli jsme vytvořit příjemný a funkční veřejný prostor, který bude schopen dynamicky reagovat na různé způsoby užívání ze strany obyvatel a zároveň bude součástí živého zeleného pásu nábřeží kolem celých Holešovic. Naše městská část má jeden z nejdelších vltavských břehů v Praze, a ještě před pár lety nebyla jeho převážná část upravená ani přístupná. V současné chvíli je možné se dostat na kole či pěšky z dolních Holešovic podél řeky až do Stromovky a zpátky,“ připomněla místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová, která má na starosti územní rozvoj a participaci.
Územím parku procházejí dvě hlavní stezky, které v dubnu tohoto roku zprovoznila TSK hl. m. Prahy. Stezka pro pěší a cyklisty, která je součástí páteřní cyklotrasy A1, od parku pokračuje na jedné straně směrem ke Stromovce, na straně druhé pak dále po ulici Jankovcova směrem do centra. Korzo vedené podél břehu je pak určeno především pro pěší uživatele parku, rodiče s kočárky či děti na odrážedlech.
„Velmi mě těší, že jsme se mohli stát aktivní součástí tohoto projektu a zrekultivovaný prostor parku protnout novou cyklostezkou a pěší promenádou podél břehu Vltavy. Naším cílem bylo vytvořit bezpečné a oddělené prostory pro pěší a cyklisty, zcela oddělené od automobilové dopravy. Všechny námi vybudované stezky nyní bezpečně spojují Stromovku s novým parkem, který zde vybudovala Praha 7. V současné chvíli je možné bez omezení projet trasu A1 na kole či pěšky z dolních Holešovic od železničního mostu podél řeky až na cyklostezku mezi mostem Barikádníků a Trojským mostem a dále do Stromovky. Kromě toho jsme odstranili nevzhledné graffiti z pilířů a celkově zlepšili estetický dojem veřejného prostoru,“ doplnil Filip Hájek, generální ředitel technické správy komunikací hl. m. Prahy.
Pro návštěvníky je v parku k dispozici řada míst k posezení či na piknik, společné ohniště, venkovní učebna, plocha pro komunitní aktivity či workoutové prvky. Park je protkaný sítí cestiček a pěšin, včetně bosochodníku s různými povrchy, který poskytuje přírodní masáž pro nohy i dětem prostor pro hry.
„Místo parku je specifické, jelikož se jedná o aktivní zónu záplavového území a není zde možné umísťovat žádné stavby trvalého charakteru. Proto zde proběhly především citlivé krajinářské úpravy, doplněné o vhodný mobiliář a sportovní prvky. Zachována byla vegetace přírodního charakteru, kterou obohatila nová výsadba připomínající ovocné sady. Dominantou prostoru je otevřená travnatá plocha pro venčení psů či sportovní vyžití. Už sám název parku napovídá, že je úzce spojen s vodou, vznikly zde proto zcela nové vstupy do řeky i vodní prvky přímo v parku, jako je jezírko na osvěžení či studánka s pitnou vodou,“ řekl radní Prahy 7 Jiří Knitl, do jehož gesce patří životní prostředí a veřejný prostor.
„V parku jsme vybudovali čtyři desítky nových světelných míst a instalovali téměř šedesát úsporných LED svítidel, která přispějí k bezpečnosti a komfortu návštěvníků. Rozsvěcují se současně s okolním veřejným osvětlením, jejich provoz je však přizpůsoben klidové zelené zóně. To znamená, že po dvaadvacáté hodině se intenzita osvětlení automaticky snižuje pro noční režim,“ dodal Tomáš Jílek, předseda představenstva Technologie hlavního města Prahy, která je správcem veřejného osvětlení v metropoli.
V přilehlém objektu v ulici Varhulíkové 12 je umístěno občerstvení s bezbariérovými toaletami. Kompletní náklady na realizaci nového parku, včetně urbanisticko-krajinářské soutěže, projektových prací, prováděcí dokumentace aj., činí 46,5 milionu Kč. Financování projektu městská část zajistila z externích zdrojů. Vybudování parku je podpořeno grantem z Norských fondů (v rámci programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu) prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ve výši 21 mil. Kč. Projekt podpořilo také hlavní město Praha dotací ve výši 18 mil. Kč. Zbývající náklady jsou pokryty z finanční spoluúčasti investorů stavebních projektů na rozvoji Prahy 7. Nejvyšším podílem ve výši 3,8 mil. Kč na vybudování parku přispěla společnost Skanska, jejíž pozemky s parkem sousedí a navazují na parkovou úpravu. Více informací o projektu: www.praha7.cz/park-u-vody
Pražskénovinky.cz informoval Martin Vokuš, tiskový mluvčí, MČ Praha 7.
(jv,prazskenovinky.cz,foto:mč praha 7)