Praha 7 zdražení parkování nechce

regiony

Praha 7 už ví, co odpoví magistrátu na návrh zdražení parkování: „Zdražení nechceme.“

Praha 7 zdražení parkování nechce
Hlasování
20. června 2024 - 12:30

O ceně parkovného a jejím možném zvýšení s občany v Praze dosud nikdo nediskutoval. Proto Praha 7 na návrh magistrátu, že by si cenu měly určit částečně i samy městské části, reagovala nejprve odborným průzkumem, jak by cena parkování ovlivnila počet aut parkujících v ulicích. Průzkum byl zveřejněn, městská část následně uspořádala informační kampaň včetně série veřejných debat s občany o možnostech, jak situaci řešit. Nakonec proběhlo hlasování, který systém lidem vyhovuje více – zda levné, ale stále méně dostupné parkování, nebo zda poptávku regulovat cenou.

Voliči rozhodli, že jim stávající systém levného parkování i přes zhoršující se dostupnost parkovacích míst vyhovuje více. Městská část tedy bude magistrát informovat, že zvýšit cenu parkovného nechce.

„O principu parkování se musíme jako sousedé sdílející stejné ulice dohodnout. A k tomu došlo. Jsme jediná městská část, která o problému parkování s občany otevřeně diskutovala, a jsem v tuto chvíli jediný starosta, který dostal opravdový mandát od voličů, jak na návrh magistrátu ohledně zdražení parkovného reagovat. Zdražit nechceme,“ říká Jan Čižinský, starosta Prahy 7.

„Magistrátní koalice vede více než půl roku jednání za zavřenými dveřmi, prakticky bez dat a odborných aktuálních výzkumů. Velmi se obávám, že výsledkem bude unavený politický kompromis, který bude znamenat jen zdražení, aniž ve skutečnosti přinese uvolnění parkovacích míst v ulicích,“ uvádí místostarosta Prahy 7 pro dopravu Pavel Zelenka a dodává: „Budeme pokračovat v jednání se soukromníky o možnosti nočního parkování, podobně jako jsme se již domluvili s OC Stromovka. Budeme po magistrátu požadovat radikální zlepšení odtahů načerno parkujících aut, která způsobují problémy zejména při konání hromadných akcí na Výstavišti a fotbalových zápasech. Jsme připraveni se o odtahy nakonec postarat i sami, pokud nám to magistrát dovolí a nastaví k tomu podmínky.“

Hlasování o parkování probíhalo ve dnech 7. a 8. června 2024 společně s volbami do Evropského parlamentu. Zúčastnilo se ho celkem 8319 občanů s trvalým pobytem v Praze 7, tedy 27,4 % všech voličů. V klíčové otázce, zda si občané přejí navýšit cenu ročního rezidentního parkování nad úroveň, kterou stanoví magistrát, se 35,3 % hlasujících vyslovilo pro variantu ANO a 63,6 % pro NE. Výsledky dalších dvou otázek, které se týkaly celkové ceny parkovného po navýšení a využití takto získaných prostředků, proto městská část nebude uplatňovat.

Výsledky hlasování o parkování: Každá z následujících otázek se vyhodnocovala samostatně, občané mohli hlasovat ve všech níže uvedených otázkách, nebo kteroukoli z nich vynechat.     
    
Rada hl. města Prahy plánuje zvýšit cenu ročního rezidentního parkovacího oprávnění a současně chce městským částem umožnit, aby tuto cenu podle místní situace navýšily. Souhlasíte s tím, aby MČ Praha 7 požádala Radu hl. města Prahy o navýšení ceny ročního rezidentního parkovacího oprávnění (netýká se seniorského, ZTP a pečovatelského oprávnění) a regulovala tak cenou poptávku po rezidentních parkovacích oprávněních?

ANO:  2 938                NE: 5 287
    
Občané hlasovali ANO, nebo NE.

Souhlasíte s tím, aby MČ Praha 7 rozdělovala zpětně každý rok finance, které získá navíc z takového dodatečného navýšení parkovného, mezi všechny občany Prahy 7, kteří žijí v domácnosti v Praze 7, která v zóně placeného stání na území Prahy 7 neměla po celý uplynulý rok registrovaný automobil a neobsazovala tak parkovací místa ostatním?

ANO: 2 191                                  NE: 5 496

Občané hlasovali ANO, nebo NE.

Vyberte celkovou konečnou cenu ročního rezidentního parkovacího oprávnění (netýká se seniorského, ZTP a pečovatelského oprávnění):

 7 200 Kč:  2 652                     8 400 Kč: 572                             9 600 Kč: 1 436

Občané mohli vybrat jednu, dvě nebo všechny tři uvedené částky.

Nejednalo se o místní referendum. V místním referendu se rozhoduje o věcech, které patří do samostatné působnosti obce, kdežto ve věcech zón placeného stání v Praze rozhoduje Magistrát hl. m. Prahy a městské části mohou pouze podávat své podněty či návrhy.

Pražskénovinky.cz informoval Martin Vokuš, tiskový mluvčí, MČ Praha 7.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:mč praha 7)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif