Turisté v roce 2023 strávili v Plzni rekordní počet nocí

regiony

Počet turistů, kteří v roce 2023 přespali v plzeňských hotelech a penzionech, se meziročně zvýšil o 19 % a přiblížil se doposud rekordnímu roku 2019.

Turisté v roce 2023 strávili v Plzni rekordní počet nocí
Plzeň
1. března 2024 - 07:00

Celkem 313 tisíc turistů zde strávilo o 25 tisíc nocí více než před pandemií covid-19, a tak se uplynulý rok stal v počtu přenocování doposud nejúspěšnějším v historii. Západočeská metropole zároveň přivítala 2,5 milionu jednodenních návštěvníků.

„Jsem rád, že Plzeň má turistům co nabídnout a pevně věřím, že už brzy toho bude ještě více. Těsně před realizací máme několik projektů, které nabídku směrem k občanům i návštěvníkům města ještě zpestří. Jedním z nich bude i nové zážitkové muzeum na Klatovské 19, které se věnuje období druhé světové války a které připravuje právě Plzeň – TURISMUS. Chtěl bych vyzdvihnout i přínos Slavností svobody a naší krásné zoologické zahrady, kterou stále zlepšujeme a nyní i rozšiřujeme,“ říká primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Počet turistů v Plzni se vrací k předcovidovým číslům. Podle předběžných dat Českého statistického úřadu se tu v loňském roce ubytovalo 313 tisíc turistů, což je pouze o 6 % méně než v roce 2019. Turisté v Plzni vloni strávili rekordních 575 tisíc nocí. Zatímco v roce 2019 přijelo ze zahraničí 57 % hostů, aktuálně je poměr domácích a zahraničních návštěvníků více méně vyrovnaný.  Třetina turistů, kteří v roce 2023 zamířili do Plzeňského kraje, si pro svůj pobyt vybrala Plzeň.  

„Během pandemie koronaviru přišla Plzeň o značnou část turistů ze zahraničí. Ty se nám v posledních letech díky marketingovým aktivitám cíleným na domácí trh podařilo nahradit hosty z tuzemska. V uplynulém roce jsme zaznamenali nejen rekord v celkovém počtu přenocování. V Plzni se zároveň ubytovalo přes 160 tisíc Čechů, čímž se nám podařilo překonat dosavadní maximum,“ vysvětluje náměstkyně primátora pro cestovní ruch Lucie Kantorová.

Do Plzně se postupně vrací i zahraniční turisté. Nejvíce hostů ze zahraničí přijelo tradičně ze sousedního Německa (přes 65 tisíc). Mimo sousední státy se do TOP 5 zdrojových zemí vrátil Tchaj-wan. Vedle turistů ubytovaných v hotelech a penzionech přijelo podle analýzy geolokačních dat mobilních operátorů v roce 2023 do Plzně 2,5 milionu jednodenních návštěvníků. Vysoký zájem o destinaci dokládá i návštěvnost turistických cílů, která se držela na hodnotách roku 2022 nebo mírně rostla. Prohlídkové trasy a akce Plzeňského Prazdroje loni navštívilo více než půl milionu osob.„Po uvolnění cestovních restrikcí byl zejména v městských destinacích očekáván spíše pokles návštěvnosti z Česka, proto je pro nás důležité, že se daří českou klientelu v Plzni udržet. Do budoucna není primárním cílem neustálý růst návštěvnosti. Naší snahou je rozprostřít návštěvnost i do méně vytížených termínů a prodloužit dobu pobytu. Zcela zásadní je samozřejmě také kvalita služeb. Jenom spokojený turista se vrací,“ doplňuje ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS Zuzana Koubíková.

Plzeňskénovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskénovinky.cz foto:mmp)


Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif