V Jihočeském kraji přibylo 85 nových případů černého kašle

regiony

Za prvních osm týdnů letošního roku zaznamenali jihočeští hygienici 247 případů černého kašle /pertuse/. V týdnu přibylo v Jihočeském kraji 85 nových případů.

V Jihočeském kraji přibylo 85 nových případů černého kašle
Ilustrační foto
27. února 2024 - 08:34

Podle dosavadních dat tak bude patřit rok 2024 k rokům s vůbec nejvyšším výskytem pertuse u nás. Zvýšený výskyt tohoto vysoce infekčního onemocnění, které postihuje dýchací cesty, zaznamenávají ale i další evropské země.  

„Za osm týdnů letošního roku registrujeme v Jihočeském kraji 247 potvrzených případů pertuse, v končícím týdnu jich přibylo 85. Za celý rok 2023 jsme registrovali 29 případů pertuse, letošní výskyt je tedy za necelé dva měsíce téměř devětkrát vyšší než za celý loňský rok. V předchozích letech byl výskyt pertuse minimální, protože fungovala protiepidemická opatření v souvislosti s covidem. V prvním letošním týdnu jsme zaznamenali tři nové případy za týden, v sedmém již byl týdenní přírůstek 62 nových případů a v končícím osmém již 85 potvrzených. V současném období akutních respiračních infekcí se černý kašel hůře diagnostikuje, jeho příznaky jsou zpočátku podobné jako u jiných respiračních onemocnění,“ říká ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.       

„Co se týče jihočeských okresů, k osmému týdnu bylo nejvíce - 117 případů – potvrzeno na Českobudějovicku. Na Jindřichohradecku bylo 43 případů, na Českokrumlovsku 28, na Prachaticku 26, na Strakonicku 20, na Písecku 7 a na Táborsku 6 případů. Co se týče věkových skupin, nejvíce - 101 případů – bylo mezi studenty ve věkové skupině 15–19 let, mezi školními dětmi ve skupině 10-14 let jsme evidovali 34 případů a mezi mladšími školními dětmi 5-9 let to bylo 25 případů. Dvanáct případů máme hlášeno mezi dětmi od jednoho do čtyř let a 5 případů mezi novorozenci a kojenci do jednoho roku věku,“ upřesňuje ředitelka protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje MUDr. Hana Bendíková.Upozornění
Nejmenší děti patří mezi nejohroženější skupinu, nejsou ještě chráněny očkováním. Důležitá je proto prevence očkováním u těhotných žen a rodičů a nejbližšího okolí nejmenších dětí.
  • Protiepidemický odbor KHS Jč. kraje zajišťuje a nařizuje v souvislosti s případy pertuse protiepidemická opatření – epidemiologické šetření s každým potvrzeným případem nákazy, aktivní vyhledání kontaktů a zajišťuje vyšetření. Spolupracuje proto především se školami, kde se pertuse šíří nejvíce.
  • Pro zamezení šíření je důležitý včasný záchyt onemocnění a cílená léčba antibiotiky
  • Klinické průběhy v proočkované populaci nejsou tak závažné, nedochází k hospitalizacím, a pokud ano, pak z důvodu předběžné opatrnosti u nejmenších dětí do jednoho roku, které z důvodu věku ještě nejsou očkovány nebo jsou očkovány neúplně
  • Hygienici doporučují se jednou za patnáct až dvacet let nebo alespoň jednou za život nechat na černý kašel přeočkovat, optimálně v kombinaci s vakcínou proti tetanu a záškrtu, protože ochranné protilátky z očkování v dětství v čase postupně klesají a jedinec se stává více vnímavý
 
(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:arch.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?