Velký bolevecký rybník hlásí ideální vodu ke koupání

regiony

Jedno z nejoblíbenějších míst ke koupání a rekreaci v Plzni – Velký bolevecký rybník zahájil letos koupací sezonu s velmi dobrou kvalitou vody. Hygienicky rizikových sinic se lidé obávat nemusejí.

Velký bolevecký rybník hlásí ideální vodu ke koupání
Velký bolevecký rybník
21. června 2024 - 07:00

Správci rybníka odhadují, že ponořené vodní rostliny pomohou kvalitu a průhlednost vody dále zlepšovat. Bolevecký rybník je navíc oproti předchozím sezonám plný vody. Také ostatní rybníky bolevecké rybniční soustavy určené ke koupání mají před začátkem léta příznivé podmínky.

„Bolevák má se svými 43 hektary vodní plochy a průhledností vody v Česku stále výjimečné postavení. Dlouhodobě představuje ideální místo pro koupání. Naším cílem je udržovat v rybníku čistou a kvalitní vodu, což se daří už přibližně posledních patnáct let. I letos začala na Boleváku letní sezona s velmi dobrou kvalitou vody,“ řekl náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

Už v průběhu loňské sezony měl Velký bolevecký rybník podstatně vyšší hladinu vody než v letech předešlých. Tomu pomohlo jak dopouštění přečištěné vody z řeky Berounky, tak i příroda – část doplněné vody spadla ve formě srážek, část se do rybníka dostala prameny. Zvýšená hladina znamená také výrazně vyšší objem vody v rybníku.

„Tím došlo ke zlepšení jejího chemického složení, které už v roce 2023 umožnilo dobrý růst ponořených rostlin, a tedy také návrat k vysoké průhlednosti,“ uvedl hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody v bolevecké rybniční soustavě dlouhodobě sleduje.

V rybníku se vodním rostlinám daří výborně. „Na jedné straně nám zásadně a dlouhodobě pomáhají udržet čistou vodu, ale zároveň mají tendenci ovládnout celý rybník pro sebe. Proto je nezbytné množství biomasy vodních rostlin během letního období průběžně usměrňovat, tedy sklízet speciální vyžínací lodí Bolek,“ doplnil Martin Gregar, vedoucí Oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně.

Další vývoj množství vody ve Velkém boleveckém rybníku bude podle Jindřicha Durase záležet především na počasí. „Uvidíme, kolik naprší a kolik vody se dokáže odpařit. Očekáváme, že hladina vody v Boleváku se přes léto bude spíše mírně snižovat. V létě totiž denně hladina vody vlivem výparu klesne v průměru asi o čtyři milimetry,“ poznamenal hydrobiolog. Kdyby na konci léta chybělo více než 20–30 centimetrů vody, vypomůže se čerpáním.

„Kvalitu vody předpokládám výbornou až do konce léta, protože porosty vodních rostlin pracují pro nás. Také rybí obsádka je stabilizovaná. To znamená, že dva nejdůležitější faktory máme pod kontrolou a žádná nepříjemná překvapení by nám rybník přichystat neměl,“ uzavřel Jindřich Duras.

Stav ostatních rybníků:

Kamenný rybník je dlouhodobě stabilní s dobrou kvalitou vody s typickou hnědavou barvou, která je způsobena rašelinnými látkami. Sezóna zde začala s průhledností téměř dva metry a dobré podmínky ke koupání se očekávají i během léta.

Rybník Košinář se odlišuje od ostatních rybníků v soustavě tím, že jakost vody je z pohledu koupání podstatně horší. Na Košináři se ale s koupáním nepočítá, rybník je využíván pro rybolov. Proto je i rybí obsádka podstatně hustší a způsobuje svým rytím silný zákal a uvolnění živin, které pak podporují růst planktonních řas.Ostatní rybníky soustavy se vyznačují na začátku léta poměrně dobrou kvalitou vody. Vývoj během letní sezóny bude záležet na více faktorech a není jej možné přesně odhadnout. Očekávat se dá poměrně dobrá kvalita vody s minimem sinic.

Aktuální stav vody v Boleveckém rybníku je možné sledovat na webu: https://bolevak.plzen.eu/.

Plzeňskénovinky.cz informovala Bc. Monika Krausová za tiskové oddělení Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz,foto:mmp)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif