Zikmundova vila přinese na podzim besedy se zajímavými hosty

regiony

Jednou z příležitostí, jak nyní nahlédnout do části prostor Zikmundovy vily, je nově také účast na besedách s hosty z různých oblastí. Už středu 4. října se tak zde představí historik a znalec zlínských dějin Ondřej Ševeček. Beseda se bude konat od 17:30 hodin.

Zikmundova vila přinese na podzim besedy se zajímavými hosty
Ondřej Ševeček
2. října 2023 - 07:30

Do unikátních prostor vily slavného cestovatele se mohou od loňského roku podívat návštěvníci prostřednictvím pravidelných prohlídek pro veřejnost ve stanovených termínech. S ohledem na charakter místa, jsou skupinky komorní, vždy pouze pro 6 osob.

„Rádi bychom nově umožnili i dalším zájemcům navštívit toto jedinečné místo, a proto jsme se rozhodli zpřístupnit spodní část vily veřejnosti i během povídání s našimi vzácnými hosty,“ uvedla ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila, Dagmar Výlupková, a dodala, že už v prvním říjnovém týdnu do vily Miroslava Zikmunda zavítá ředitel Filozofického ústavu AV ČR Ondřej Ševeček.

První ze série podzimních „Setkání na koži“ se bude věnovat tématu s názvem „Ze Zlína ke studiu moderních dějin a zpět“. Ondřej Ševeček nabídne mimo jiné odpovědi na otázky zaměřené na reflexi naší historie, které vyvstávají při přemýšlení nad dějinami konkrétních míst. Hosté se tedy dozví například co lze vyčíst meziřádky knih věnovaných dějinám Zlína? Co se můžeme dozvědět o světě při studiu lokální historie? Můžeme se z dějin něčemu naučit a čemu? Případně, co nás vlastně historie učí a jaký má vztah historické poznání k naší současnosti a našim aktuálním problémům?  

Další plánovaná setkání se uskuteční 1. listopadu se spisovatelkou Alenou Bartošíkovou a 8. listopadu s novinářem a moderátorem Václavem Žmolíkem.Ondřej Ševeček je historik narozený ve Zlíně, který je mimo jiné autorem knih věnovaných moderním dějinám Zlína a koncernu Baťa (Zrození Baťovy průmyslové metropole, 2009; Tovární města Baťova koncernu, 2016). Od roku 2013 vede Filosofický ústav Akademie věd ČR a od roku 2022 bydlí s rodinou opět ve Zlíně. Zabývá se moderními hospodářskými a sociálními dějinami, především otázkami spjatými se studiem nadnárodních korporací, dějinami průmyslových měst a ekonomického a sociálního myšlení.

Zlínskénovinky.cz informovala Kateřina Martykánová, PR manažerka Zikmundovy vily.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:zikmundova vila)Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?