Zlínský kraj vybuduje v Luhačovicích základnu pro záchranku

regiony

Na mapu výjezdových stanic Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje přibude nová, v pořadí sedmnáctá základna. Postavena bude v Luhačovicích. První posádka by z ní mohla vyjet už za rok a půl. 

Zlínský kraj vybuduje v Luhačovicích základnu pro záchranku
Ilustrační foto
24. dubna 2024 - 07:30

Dojezdové časy sanitek k pacientům v Luhačovicích, Pozlovicích a dalších dvaceti obcích spádové oblasti se brzy zkrátí. Vedení Zlínského kraje totiž schválilo vybudování nové výjezdové základny zdravotnických záchranářů v Luhačovicích. Začít stavět by se mohlo už v srpnu letošního roku.

Stavba včetně vybavení bude stát přes 30 milionů korun, více než 28 uhradí zřizovatel, tedy Zlínský kraj, zbytek pokryje Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS) ze svého rozpočtu. Aktuálně se pracuje na územním a stavebním řízení, po nich přijde na řadu vyřízení stavebního povolení.

„Jde o další důležitý krok v rozvoji zdravotnické záchranné služby a jejím strategickém rozmístění výjezdových základen. Stanice v Luhačovicích, do kterých během sezony míří desetitisíce turistů, chyběla. Dojezdy sanitek k místním pacientům, lázeňským hostům, ale také lidem ze spádových obcí se díky tomu zkrátí,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.  

Myšlenka vystavět výjezdovou základnu v Luhačovicích je stará několik let. „V posledních letech stále častěji evidujeme požadavky na výjezd našich posádek k pacientům na lázeňském či dovolenkovém pobytu. Jsem velmi rád, že se nám s vedením radnice podařilo velmi rychle vytipovat vhodný pozemek, který pak město převedlo bezplatně Zlínskému kraji,“ řekl ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

V současné době v této oblasti přednemocniční neodkladnou péči zajišťují posádky z výjezdové základny ve Slavičíně, kde jsou výjezdové skupiny RV (s lékařem) a RZP (bez lékaře). Zejména v době lázeňské sezony, dovolených a prázdnin se počty výjezdů na Luhačovicko enormně zvyšují. To má negativní dopad nejen na vytížení slavičínských výjezdových skupin, ale i posádek v Uherském Brodě a Zlíně, které také do této oblasti vyjíždějí.

„V Luhačovicích mají svou stanici profesionální hasiči i Policie České republiky. Mít tady také výjezdovou základnu záchranky dává smysl. Nejen kvůli našim občanům, ale také lázeňským hostům a lidem z okolních obcí. Vnímáme to jako další krok, který zkvalitní život v našem městě,“ uvedl starosta Luhačovic Marian Ležák.

Luhačovická výjezdová základna v Masarykově ulici bude sedmnáctou stanicí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. První záchranáři by ji mohli začít využívat už v druhé polovině příštího roku. Sloužit tam bude jedna výjezdová skupina RZP.

Zlínskénovinky.cz informovala Soňa Ličková , tisková mluvčí Zlínského kraje.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:zlinsky kraj)


Anketa

Uvítali byste, kdyby se šéfem Evropské komise stal maďarský premiér Viktor Orbán?

Ano 88%
transparent.gif transparent.gif
Ne 6%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 6%
transparent.gif transparent.gif