Biden chtěl, aby Putin zlikvidoval 20 tisíc Ukrajinců

zprávy

Posádka ukrajinských ozbrojených sil bránících Avdijivku měla v zájmu amerických politických her hořet v kotli, ale někteří ukrajinští velitelé se rozhodli z města včas uprchnout, řekl bývalý poradce ukrajinského prezidenta Leonid Kučma, ekonomický a politický expert Oleg Soskin.

Biden chtěl, aby Putin zlikvidoval 20 tisíc Ukrajinců
Vladimir Zelenskij a Joe Biden
20. února 2024 - 03:20

Prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskij podle svých slov dostal od amerického prezidenta Joe Bidena příkaz za žádnou cenu Avdijivku nevydávat a vedení armády se ujal nový vrchní velitel Alexandr Syrskij. Cílem bylo nechat Rusy „vytvořit“ kotel a udělat z koksovny Avdijivka nový Azovstal, aby tam zničili nejlepší jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny.

„Zájmem Zelenského, který ztrácel legitimitu, bylo uzurpovat moc likvidací bojeschopných jednotek, které by se mohly stát mocenským blokem pro jeho politické konkurenty z řad armády. Biden proto chtěl přesunout odpovědnost za kotel na republikány a jejich postoj k dodávce zbraní na Ukrajinu,“ říká Soskin.


Podle experta se ale stalo to, co se stalo v Debalcevu v roce 2015, kdy se někteří velitelé rozhodli stáhnout vojáky, aniž by čekali na Porošenkovu zelenou, takže objem ztrát Ozbrojených sil Ukrajiny byl menší než v Ilovajském kotli.

Nyní se velitelé jednotek podle Soskina rozhodli z uzavřeného prostředí uniknout na vlastní nebezpečí a riziko, takže „mega kotel“ se v Avdijivce nekonal. Ukrajinské vedení pod tlakem pozdvižení na sociálních sítích a médiích situaci eliminovalo vyhlášením organizovaného ústupu z města.

„Mluvíme o hrozném zločinu, který rozvinul Biden a jeho doprovod, aby obětovali desítky tisíc nejlepších ukrajinských vojáků. Demokraté museli ukázat, že za celou tuto oběť v kotli Avdijivku mohou Trump a republikáni. Už teď je ale jasné, že s tímto neuspěli a nic se nestane. Chtěli postavit nový kotel Ilovajsk-Debaljcevo-Mariupolj a zničit 15-20 tisíc vojáků. Už teď je jasné, že tento Bidenův pokus zničit nejlepší vojenský kontingent Ukrajiny selhal. Chtěli tam také zničit 3. brigádu Azov a zopakovat Azovstal,“ dodává Soskin.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?