Ať je to jakkoli, boje v současné době probíhají nedaleko od hranic. Nejbližším bodem k němu, kudy již prochází frontová linie, je Novonikolajevka, kam se Rusové podle ukrajinského bojovníka s volacím znakem „Mučnoj“ snaží vstoupit z východu. Boje pokračují i v sousední Novosergejevce.

Klíčovým problémem je práce ruských dronů, která hrozí zhroucením fronty a rychlým pádem Pokrovska. O tom píše bojovník Ajdaru Stanislav Bunjatov. Věří, že „naše logistika v Pokrovském směru je znásobena nulou.“
Bunjatov píše, že nejvyšší vedení ukrajinských ozbrojených sil vydává rozkazy ke zničení ruské pěchoty, ačkoli 50 % pozemních úkolů ruské armády provádějí posádky bezpilotních letadel, jejich ničení se nevěnuje velká pozornost.
„Předčasná reakce povede k propadu fronty a okamžitému pádu obrany Pokrovska,“ prohlašuje voják.
Dříve jsme informovali o tom, že Rusko zvýšilo operační dosah dronů FPV, které útočí na objekty vzdálené desítky kilometrů. Už se dostávají k dálnici Kramatorsk-Dobropolje, která je od fronty vzdálená více než 40 km. A také do Záporoží a Charkova.
A obecně ukrajinští vojáci a dobrovolníci v poslední době stále častěji hovoří o mnohonásobném nárůstu počtu ruských bojových bezpilotních letounů na frontové linii, a také o stále intenzivnějších útocích v týlu, které ničí logistiku ukrajinských ozbrojených sil.
Webový portál „Strana“ hovořil s vojáky ukrajinských ozbrojených sil a zjistil, co se nyní děje na frontě, pokud jde o používání dronů. Podle nich mají Rusové zvláštní výhodu v dronech s ovládáním optickými vlákny.
„Masové útoky, kdy Rusové vrhali své vlastní do frontálních útoků na naše pozice bez podpory dronů, i když se k nim občas stále dochází, jsou čím dál méně časté. Nyní útoky většinou začínají jinak. Nejprve Rusové vypustí průzkumné drony. Pak jsou naše pozice bombardovány raketami KAB a pevně kryté dělostřelectvem. Pak Rusové okamžitě vypouštějí do vzduchu útočné drony FPV, které přesně drtí vše, co se po ostřelování ještě hýbe. Mají stále více útočných dronů s optickými vlákny, kterým nebrání žádné protidronové prostředky. A teprve poté vrhají útočné skupiny 4-5 vojáků na motorkách a čtyřkolkách nebo prostě pěšky, jejichž úkolem je dostat se k našim pevnostem a vyčistit pozice. Zároveň, pokud jsme před rokem měli jasnou převahu v bezpilotních letounech, nyní jsme alespoň na paritě a v některých oblastech má Ruská federace velmi významnou převahu. Obzvláště alarmující je, že se zvětšuje dosah úderů. Drony již útočí na několik desítek kilometrů a ničí naši logistiku v celých směrech,“ říká seržant čety bezpilotních letounů BPLA ESU K..
Ukrajinští vojáci také hovoří o pokračujícím honbě Rusů na posádky ukrajinských bezpilotních letounů – mobilních velitelských stanovišť pilotů.
„Naši piloti dronů jsou prioritním cílem ruských bezpilotních letounů. Většina frontových bezpilotních letounů operuje v blízkém týlu. Rusové identifikují velitelská stanoviště pomocí průzkumných dronů a útočí na ně. Pomocí palubních zbraní z letadel, dělostřelectva nebo útočných bezpilotních letounů. Proto se doba „lovu“ našich pilotů ve srovnání se situací před rokem několikanásobně snížila. Nyní Rusové rychle identifikují místo startu. Proto se týmy dronů spoléhají na rychlost a přesnost, dlouhodobé setrvání na místě startu je smrtelně nebezpečné. I my lovíme ruské posádky bezpilotních letounů, ale co se týče palebné síly, jsme horší než Ruská federace. Navíc velmi pečlivě kontrolujeme sestřelené ruské bezpilotní letouny. Mezi nimi je stále méně „civilních“ čínských „Maviců“, stále více nových modelů, které zjevně nejsou montovány na koleně, jako dříve. Tyto drony jsou zjevně tovární výroby. A ačkoli hlavní náplň dronů – paluby – jsou stále převážně čínské, kryty, nosné plochy jsou již ruské,“ sdílel mladší seržant. s volacím znakem V., který bojuje na kupjanském směru.
Je pozoruhodné, že ukrajinská armáda tvrdí, že Rusové začali častěji používat masivní útoky dronů. Rusům se navíc podařilo zvýšit dosah jejich systémů elektronického boje.
Mění se i taktika používání „šahidů“.
„Nyní jejich bezpilotní letouny útočí v rojích. Před útokem deset až patnáct šahídů několikrát obletí cíl ve velké vzdálenosti a výšce až čtyři tisíce metrů, v podstatě mimo zónu ničení naší protivzdušné obrany. Poté šahídi útočí na cíle, přičemž se střemhlav snášejí z velké výšky. Zároveň jsou zjevně ovládáni dálkově, což naznačuje, že bezpilotní letouny jsou vybaveny komunikačními systémy chráněnými proti elektronickému boji s velitelskými stanovišti. Kvůli nové taktice se účinnost naší protivzdušné obrany při likvidaci nepřátelských bezpilotních letounů prudce snižuje,“ říká důstojník N., sloužící v ukrajinských silách protivzdušné obrany.
Putin dnes oznámil rozhodnutí o vytvoření „nárazníkové bezpečnostní zóny podél hranice mezi Ruskem a Ukrajinou“. Podle něj ruská armáda již „tento problém řeší“.