Britská vláda podniká kroky k odstranění dědičných vrstevníků

zprávy

Vláda Spojeného království ve čtvrtek představí legislativu, jejímž cílem je odstranit křesla ve Sněmovně lordů, která jsou vyhrazena pro dědičné zákonodárce. Tento krok je součástí širší reformy nevolené horní komory britského parlamentu.

Britská vláda podniká kroky k odstranění dědičných vrstevníků
Keir Starmer, britský premiér
5. září 2024 - 11:15

Navrhovaný zákon má za cíl zrušit 92 křesel, která jsou aktuálně obsazena vrstevníky, jejichž členství ve Sněmovně lordů je založeno na zděděném šlechtickém titulu. Tito vrstevníci nesou tituly jako vévoda, hrabě, vikomt nebo baron. Velká Británie je jedinou západní demokracií, která má v zákonodárném sboru dědičné členy, komentuje zpravodajský portál Arab News.

Tento krok byl jedním z hlavních závazků Labouristické strany pod vedením premiéra Keira Starmera před jejich nedávným volebním vítězstvím v červenci. Toto vítězství bylo pro labouristy první po 14 letech a umožnilo jim opět převzít moc. Navrhovaná reforma navazuje na změny, které byly zahájeny již za vlády Tonyho Blaira koncem 90. let.

"Toto je zásadní reforma naší ústavy," uvedl ministr ústavy Nick Thomas-Symonds ve svém prohlášení. "Dědičný princip v legislativě existuje příliš dlouho a je v rozporu s moderními hodnotami Spojeného království. Druhá komora hraje klíčovou roli v naší ústavě, a proto by nemělo být rozhodováno o našich zákonech na základě náhodného zrození," dodal.



Legislativa by měla bez problémů projít Dolní sněmovnou, kde má Labouristická strana značnou většinu, než se dostane k posouzení lordům. Kdy přesně zákon vstoupí v platnost, zatím není jasné.

Podle britských úředníků je Lesotho v jižní Africe jedinou další zemí na světě, která má ve svém zákonodárném sboru dědičný prvek. Labouristé popisují zrušení dědičných vrstevníků jako "první krok v širší reformě".

Vláda zároveň uvádí, že má v úmyslu časem nahradit současnou Sněmovnu lordů alternativní druhou komorou, která by lépe reprezentovala Spojené království. Současná Sněmovna lordů má přibližně 800 členů, většina z nich je jmenována doživotně, včetně bývalých poslanců, významných osobností z veřejného a soukromého sektoru a vyšších duchovních anglikánské církve.

Psali jsme:

Hlavní úlohou Sněmovny lordů je dohlížet na vládu. Nemůže přímo vetovat legislativu Dolní sněmovny, která je volena lidově, ale může pozměňovat a odkládat návrhy zákonů a také iniciovat nové legislativní návrhy.

Předchozí vláda Tonyho Blaira měla v úmyslu zrušit všechna křesla obsazená dědičnými členy, avšak v rámci dočasného kompromisu bylo ponecháno 92 křesel. Od té doby je reforma Sněmovny lordů citlivým politickým tématem pro různé vlády, částečně kvůli obtížím při hledání vhodnějších alternativ.

(jk, arabnews.com, repro: kierstarmer)


Anketa

Získal podle vás Jozef Síkela v nové Evropské komisi pro Česko silné portfolio?

Ano 11%
transparent.gif transparent.gif
Ne 77%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 12%
transparent.gif transparent.gif