Britští vojáci na Ukrajině? Značné riziko a nástroj ruské „právní války“

zprávy

Rozhodnutí britské vlády vyslat mírové jednotky na Ukrajinu vyvolalo vlnu obav ohledně právního postavení těchto vojáků. Nasazení vojáků bez adekvátní právní ochrany totiž představuje vážné riziko nejen pro jednotlivce, ale i pro celkovou důvěryhodnost britských ozbrojených sil.

Britští vojáci na Ukrajině? Značné riziko a nástroj ruské „právní války“
Ilustrační foto
29. dubna 2025 - 06:22

Podle článku britského deníku The Telegraph mohou britští vojáci čelit stíhání podle Evropské úmluvy o lidských právech (ECHR), což by mohlo být zneužito Ruskem k vedení tzv. „právní války“ proti Západu.

Ministr obrany John Healey odmítl výzvy k poskytnutí právní ochrany britským vojákům nasazeným na Ukrajině. Toto rozhodnutí vyvolalo kritiku, že vláda nechrání dostatečně své ozbrojené síly před možným zneužitím mezinárodního práva ze strany Ruska.

Zneužití ECHR jako nástroje „právní války“


Odborníci varují, že Rusko může využít ECHR k podání žalob proti britským vojákům za údajné porušení lidských práv, i když by šlo o vykonávání jejich povinností v rámci mírové mise. Tato strategie by mohla vést k dlouhodobým právním sporům a poškodit reputaci britských ozbrojených sil.


Podobné situace nastaly v minulosti, kdy byli britští vojáci stíháni za své činy během konfliktů v Severním Irsku, Iráku nebo Afghánistánu. Například plukovník Nick Kitson DSO, který sloužil v několika konfliktech, varoval, že vojáci by neměli být vystaveni opakovanému právnímu stíhání za činy, které vykonali v rámci svých povinností. 

„Žádný současný ani bývalý člen ozbrojených sil neřekne, že ti, kteří porušují Ženevské konvence, zákony ozbrojeného konfliktu nebo humanitární právo, by neměli být pohnáni k odpovědnosti. Ale nepodepsali se k tomu, aby byli opakovaně vyslýcháni a pronásledováni za historické činy, kdy dělali práci, na kterou byli vysláni,” řekl pro The Times Kitson. 

Mezinárodní organizace, jako je Mezinárodní advokátní komora, odsoudily zneužívání právních nástrojů k politickým účelům. V případě britských vojáků na Ukrajině existuje obava, že podobné taktiky by mohly být použity k jejich diskreditaci a oslabení morálky.

Psali jsme:

Nasazení britských vojáků na Ukrajině bez adekvátní právní ochrany představuje vážné riziko nejen pro jednotlivce, ale i pro celkovou důvěryhodnost britských ozbrojených sil. Je nezbytné, aby vláda přijala opatření k ochraně svých vojáků před zneužitím mezinárodního práva a zajistila, že budou moci plnit své povinnosti bez obav z neoprávněného stíhání.

(Kyncl, Telegraph.co.uk, foto: aiko)


Anketa

Máte důvěru v Severoatlantickou alianci (NATO)?

Ano 5%
transparent.gif transparent.gif
Ne 89%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 6%
transparent.gif transparent.gif