Chameneí: Doporučuji prezidentu Pezeškianovi pokračovat v Lárídžáního cestě

zprávy

Po dvou kolech hlasování bylo dne 6.července místního času oznámeny výsledky 14.prezidentských voleb v Íránu. Jediný reformní kandidát Pezeškian překvapivě vyhrál tyto volby a stal se tak největším „černým koněm".

Chameneí: Doporučuji prezidentu Pezeškianovi pokračovat v Lárídžáního  cestě
Vítězný Masúd Pezeškian
7. července 2024 - 16:55

Podle statistik íránského ministerstva vnitra získal Pezeškian 53,7% hlasů, což představuje 16,3milionu hlasů. Jeho hlavní konkurent, Džalílí, získal 44,3% hlasů, tedy 13,5milionu hlasů. Volební účast dosáhla 49,8%.

Zvolení Pezeškiana nejenže značí změnu v íránském politickém uspořádání, ale také může přinést nové výzvy ve vztazích mezi Íránem, Čínou a Ruskem, komentuje výsledek voleb agentura Tencent News.

Pezeškian se narodil 29. září 1954 v Mahabadu na severozápadě Íránu. Jeho otec byl Ázerbájdžánec a matka Kurdka. Hovoří ázerbájdžánsky a dlouhodobě se věnuje záležitostem íránských menšin. Stejně jako mnozí jiní se zúčastnil íránsko-irácké války, kdy vysílal zdravotnické týmy na frontu.

Pezeškian je kardiolog a bývalý rektor Lékařské univerzity v Tabrízu. V roce 1994 přišel při autonehodě o manželku a dceru. Sám pak vychoval své zbývající děti. Svou politickou kariéru zahájil jako náměstek ministra zdravotnictví, poté pod vedením reformního prezidenta Chátamího působil jako ministr zdravotnictví.

Po Pezeškianově vítězství se Chameneí vyjádřil: „Doporučuji zvolenému prezidentovi, doktoru Pezeškianovi, aby se zaměřil na světlou budoucnost Íránu a pokračoval v cestě mučednického prezidenta Lárídžáního... Írán je ochráncem osy odporu; to je naše odpovědnost i odpovědnost všech našich islámských bratří. Musíme být věrní tomuto poslání, nic nás nemůže od této cesty odvrátit."

Nicméně, z aktuální situace vyplývá, že spoléhat na to, že Pezeškian bude pokračovat v Lejsího linii, je poměrně nepravděpodobné.

Pezeškian během své kampaně uvedl, že absolutně respektuje íránského nejvyššího vůdce a systém Islámské republiky a nemá v úmyslu se střetávat s mocnými bezpečnostními jestřáby, zároveň však předložil několik ostrých názorů. Jeho vítězství je do jisté míry postaveno na kritice předchozí vlády a konzervativců.

Například řekl, že íránské bezpečnostní složky potlačují opozici, že Sulejmáního smrt byla způsobena jeho nepříjemným chováním; že by mělo být zrušeno povinné nošení hidžábu, protože islám toto nařízení nevyžaduje; že protesty podporované Západem v roce 2022 byly mírovými demonstracemi; a že by mělo být zvýšeno právo na autonomii pro íránské Kurdy, Turky a další menšiny, a že by měla být podpořena panturánská ideologie. Tyto výroky jsou v íránské společnosti považovány za kacířské.

Kromě toho Pezeškian vyzývá k navázání „konstruktivních vztahů" se západními zeměmi, obnově jaderné dohody a zmírnění napětí, které nastalo po zablokování jednání o obnovení jaderné dohody z roku 2015, aby „vyvedl Írán z izolace".

Pezeškianovo zvolení může být proto vnímáno západními státy s nadějí, že by mohl přistoupit k mírovému řešení patové situace mezi Íránem a Západem kvůli jadernému programu.

Jedním z důležitých důvodů, proč se Pezeškian stal černým koněm a dokázal prorazit obklíčení konzervativců, byla vnitřní rozepře mezi konzervativci a silná nespokojenost íránského lidu se současným stavem.

Ve skutečnosti se říká, že před prvním kolem voleb se konzervativci snažili zajistit vítězství svého tábora tím, že se pokoušeli vyjednávat mezi Golíbáfem a Džalílím, aby jeden z nich dobrovolně odstoupil, ale oba to odmítli.

Výsledkem bylo, že v prvním kole voleb byly hlasy konzervativců rozděleny mezi Džalílího, který získal 9 473 298 hlasů, a Golíbáfa s 3.383.340 hlasy. Pokud by se jejich hlasy spojily, daleko by předstihly reformního kandidáta Pezeškiana s jeho 10.415.991 hlasy. Původně favorizovaný konzervativní kandidát, předseda parlamentu Golíbáf, skončil v prvním kole na třetím místě.

Lze tedy říci, že konzervativci prohráli kvůli svým vlastním vnitřním rozepřím.

Pezeškian úspěšně získal podporu městské střední třídy a mladých lidí. Podle zpráv z volebních místností bylo vidět mnoho žen bez hidžábu a bez dlouhých plášťů. Některé páry dokonce kráčely ruku v ruce nebo se veřejně objímaly na ulici.

To ukazuje, že tito mladí lidé podporují Pezeškiana ne nutně proto, že by si získal jejich srdce, ale spíše proto, že nechtějí vidět Džalílího ve funkci. Mnoho Íránců je unaveno konzervativci a jejich striktními náboženskými předpisy a hledají příležitost ke změně současného stavu.

Prezidentské pravomoci v Íránu jsou však omezeny mocí nejvyššího náboženského vůdce, ajatolláha Chameneího. I kdyby se Pezeškian pokusil o významné změny, musel by získat podporu nejvyššího vůdce. Navíc Íránská revoluční garda, která je mimo prezidentskou kontrolu, hraje klíčovou roli ve vztazích Íránu s organizacemi jako Hamas a libanonský Hizballáh, a tyto vztahy jsou řízeny právě Revoluční gardou a Chameneím.

To však neznamená, že v Íránu nemůže dojít ke změnám. Jen to znamená, že tyto změny pravděpodobně nebudou příliš dramatické a budou se projevovat postupně. Nejdůležitější z nich může být postupné smíření Íránu se Západem, přičemž si Írán zachová vyvážené vztahy s Ruskem a Čínou.

Pezeškianovo vítězství je tedy signálem pro mladou generaci a městskou střední třídu, že je možné usilovat o změnu. I když Pezeškian nemusí mít veškerou moc k okamžitým reformám, jeho zvolení představuje krok směrem k větší otevřenosti a možné budoucí reformě, která může pomoci zmírnit napětí v regionu a vylepšit postavení Íránu na mezinárodní scéně.

(hýbl,prvnizpravy.cz, .inews.qq, foto:arch.)
Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?