Deep State: Rusové postoupili v šesti oblastech najednou

zprávy

V Dněpropetrovské oblasti probíhají boje, jak poprvé potvrdila ukrajinská vojenská veřejnost Deep State, která aktualizovala svou mapu.

Deep State: Rusové postoupili v šesti oblastech najednou
Ilustrační foto
1. července 2025 - 03:20

Deep State potvrdila, že ruská armáda postoupila na jihu Doněcké oblasti poblíž hranic s Dněpropetrovskou oblastí v šesti oblastech najednou – od Ševčenka (jehož obsazení Ruská federace oznámila před několika dny) až po Jaltu.

Šedá zóna je vyznačena poblíž Jalty, poblíž dněpropetrovské vesnice Dačnoje. 



Zároveň ruská vojenská veřejnost již píše o vstupu do Dačnoje a likvidaci „kapsy“ na východě. Což Ukrajina nepotvrdila. 

Rusko obecně oficiálně vyhlašuje bitvy v Dněpropetrovské oblasti od předminulého týdne. Zároveň velení ukrajinských ozbrojených sil nadále popírá průlom na území regionu sousedícího s Donbasem.

„Ve vesnicích ležících poblíž administrativní hranice regionu probíhají velmi aktivní boje. Stejná Jalta, Komar, Ševčenkovo, ale tam drží linii,“ řekl Viktor Tregubov, zástupce chortické skupiny.

Do šedé zóny (a částečně pod ruskou kontrolu) se dostala i Novoukrajinka, o jejímž dobytí včera informovalo ruské ministerstvo obrany.

Dále na jih je patrné prudké rozšíření šedé zóny kolem Mirného - z jihu se již přiblížila k Voskresence, která se také nachází na hranici s Dněpropetrovskou oblastí, a ze severu přerušila dálnici a obklíčila Poddubnoje.

Ruská vojenská veřejnost hlásí pokrok v takticky důležité vesnici Kamenskoje nedaleko Záporoží.

Z výšin Kamenskoje, jak včera uvedlo ukrajinské velení, je nyní možné ostřelovat regionální centrum děly.

Rusové tvrdí, že se jim podařilo prorazit z jižní části obce do severní a zveřejňují záběry vlajky na ukazateli k řece Jančekrak, která se vlévá do bývalé Kachovské nádrže.

Ukrajina tuto informaci nepotvrdila. Ukrajinské ozbrojené síly dnes uvedly, že Rusko v Kamenské nedosáhlo žádného pokroku.

Zároveň ve čtvrtek vojenská veřejnost Deep State zaznamenala postup k vesnici. Nyní se území Kamenskoje, které Rusové označili, nachází v šedé zóně.



Ukrajinská vojska byla definitivně vytlačena z území Bělgorodské oblasti v oblasti Děmidovka.

Důkazem toho je mapa vojenského veřejného hlubokého státu. Na ní „šedá zóna“ podél hranice zmizela a vrátila se pod ruskou kontrolu.

Ukrajinské ozbrojené síly zahájily v březnu ofenzívu na Děmidovku.

Generální štáb oficiálně potvrzuje, že ukrajinské ozbrojené síly znovu dobyly Andrejevku v Sumské oblasti a postoupily také v oblasti Alexejevky, čímž tlačí ruskou armádu dále od Sum.

Z hlášení generálního štábu vyplývá, že se nejedná o poslední protiofenzívu ukrajinských ozbrojených sil v této oblasti: „Naše jednotky drží obranu podél určité linie, provádějí opatření k přípravě a provedení protiofenzivních akcí s cílem vytlačit nepřítele.“

Uvádí se, že situace v regionu se stabilizovala a postup Rusů byl zastaven „podél linie Junakovka – Jablonovka – Novonikolajevka – Alexejevka – Kondratovka – ruská hranice – předmostí na ruském území v Gluškovském okrese Kurské oblasti“.


Zároveň držení Sumské oblasti, kde Rusové dobyli předmostí severně od Sumí, stojí ukrajinské ozbrojené síly mnoho lidských obětí, píše Wall Street Journal.

„Po dobu šesti měsíců, kdy Ukrajina držela území v ruské Kurské oblasti, vojáci bojující tam předpokládali, že armáda připraví silné obranné pozice na ukrajinské straně hranice. Místo toho po chaotickém a nákladném ústupu z Kurska objevili zastaralé zákopy, které byly zranitelné vůči dronům. V některých případech nyní vojáci kopou zákopy na svých pozicích pod palbou dronů,“ uvádí se v článku.

Ukrajinští vojáci si také stěžovali, že oblasti, kterými nyní Rusové postupují, nebyly zaminovány.

Publikace opakuje údaje ukrajinského velení, že Ruská federace má v této oblasti 50 000 vojáků, a dodává, že to převyšuje počet ukrajinských vojáků přibližně v poměru 3:1, s odkazem na vojáky ukrajinských ozbrojených sil, kteří tam bojují.


Publikace upozorňuje, že začátkem června musely být do Sumy vyslány síly GUR, aby zpomalily postup Rusů.

Zároveň WSJ píše, že situace v Sumské oblasti demonstruje obecnou taktiku ruských ofenziv.

„Rusové zkoumají různé body podél linie a poté útočí plnou silou, když najdou slabé místo, jako to udělali minulý měsíc v Sumské oblasti. To nutí ukrajinské velitele hrát si na „zmlátit krtka“ a vysílat elitní jednotky, aby pomohly zalepit mezery,“ píší noviny.

Pokud jde o osud války jako celku, někteří západní vůdci se obávají, že by se situace na frontě na Ukrajině mohla pro ukrajinské ozbrojené síly do podzimu „výrazně zhoršit“, píše hlavní mezinárodní zpravodaj Financial Times Gideon Rachman.

Podle něj vojenské odhady ukazují, že „Ukrajina by mohla dosáhnout svého limitu do šesti měsíců – pokud neobdrží novou významnou vojenskou pomoc“ a Rusko by si mohlo udržet současnou útočnou úroveň ještě rok. Kromě zbraní by však problémem mohl být nedostatek vojáků a morálka obyvatelstva v důsledku neustálých útoků na města, pokud nebude existovat „jasná vize vítězství – nebo alespoň konce války“.


Ukrajina stále častěji vyzývá západní představitele, aby usilovali o příměří, ale jen málo evropských politiků věří, že s tím Rusko bude souhlasit. Jeden vysoce postavený úředník se domnívá, že hlavním cílem Ruska je nyní obsadit Oděsu a odříznout Ukrajinu od moře.

Někteří západní představitelé hovoří o riziku „katastrofální porážky“, pokud se ukrajinská armáda ocitne na pokraji vyčerpání a neobdrží od západních spojenců výrazné zvýšení vojenské a finanční pomoci.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)


Anketa

Máte důvěru v Severoatlantickou alianci (NATO)?

Ano 7%
transparent.gif transparent.gif
Ne 87%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 6%
transparent.gif transparent.gif