Zakladatel Tesly, SpaceX Elon Musk a dalších technologických společností čelí nebývalé míře nenávisti ze strany americké levice. Hlavním důvodem se zdá být jeho role ve vládní iniciativě DOGE, kde má Musk hledat způsoby, jak snížit byrokratické výdaje a zvýšit efektivitu americké vlády.
Právě tato angažovanost vyvolala vlnu negativních reakcí. Podle nového průzkumu by 54 % pravděpodobných voličů podpořilo hypotetický zákon, který by Muska za jeho roli v DOGE poslal do vězení. Z toho 39 % respondentů by takový zákon „rozhodně podpořilo“.
Ještě více šokující jsou výsledky v rámci jednotlivých voličských skupin:
• 71 % voličů Demokratické strany by podle průzkumu podpořilo zákon, který by poslal Muska do vězení,
• stejně tak 80 % voličů, kteří se identifikují jako „liberální“,
• naopak 54 % republikánů a 57 % konzervativních voličů by takový zákon odmítlo.
Mezi voliči, kteří nejsou spojeni s žádnou z hlavních stran, by 52 % návrh podpořilo, 34 % by se postavilo proti a 17 % zůstává nerozhodnutých.
Dalším bodem průzkumu byla otázka, zda by měl být Musk zcela vyloučen z účasti na vládních funkcích. I zde jsou čísla výmluvná:
• 48 % pravděpodobných voličů by podpořilo zákon, který by Muskovi zakázal jakoukoliv účast na vládní úrovni,
• 68 % demokratů je pro takový zákaz, zatímco 59 % republikánů je proti,
• mezi nezávislými voliči je podpora zákazu 46 %, odpůrců je 37 % a 17 % nemá jasný názor.
• 42 % voličů jej vnímá pozitivně, přičemž pouze 21 % „velmi pozitivně“,
• 52 % voličů jej vnímá negativně, z toho 38 % „velmi negativně“.
Rozdělení podle politických preferencí je extrémní:
• 77 % voličů Donalda Trumpa má na Muska příznivý názor,
• pouze 17 % voličů Kamaly Harrisové (pravděpodobné demokratické kandidátky) jej vnímá pozitivně.
Zajímavé je také rozdělení podle pohlaví:
• 51 % mužů má na Muska kladný názor,
• pouze 35 % žen sdílí tento postoj.
Co říká Heartland Institute?
„Fakt, že většina demokratických voličů by podpořila uvěznění Elona Muska za snahu zefektivnit vládu, je šokujícím svědectvím o tyranské povaze moderní levice,“ komentoval vedoucí pracovník Heartland Institute a hlavní autor průzkumu Justin Haskins výsledky průzkumu.
Dodal, že Amerika se ocitla ve stavu, kdy „mnozí občané raději potrestají inovaci než aby opravili nefunkční systém, který Musk pomáhal reformovat“, uvádí Modernity News.
Výsledky průzkumu ukazují na hlubokou polarizaci americké společnosti. Většina voličů se domnívá, že od nástupu Donalda Trumpa k moci se země stala ještě více rozdělenou. Téměř polovina z nich přičítá vinu přímo Trumpovi.
Navíc většina Američanů očekává, že v příštích letech vzroste politicky motivované násilí. Úroveň veřejné debaty a civilizovanosti podle respondentů prudce klesá.
Tento průzkum je víc než jen souborem čísel. Je výmluvným svědectvím o stavu americké společnosti, kde politická příslušnost začíná převažovat nad právními principy a kde se úspěch ve světě inovací může stát důvodem k trestu, pokud je spojen se „špatnou“ stranou.
Otázka, která zůstává nezodpovězená, zní: Kdy se Amerika znovu sjednotí okolo hodnot svobody, práva a objektivity?