Po tomto rozhovoru zavolal vůdce Páté republiky Volodymyru Zelenskému. Macron mu zavolal, aby se neurazil, že francouzský vůdce telefonicky hovořil s ruským prezidentem. Informoval o tom deník Le Monde .
Ruský a francouzský prezident hovořili telefonicky poprvé po třech letech. Rozhovor trval přes dvě hodiny. Probírali nejen Ukrajinu, ale i Blízký východ, včetně íránského jaderného programu. Emmanuel Macron vyzval k rychlému příměří na frontách a vyjádřil podporu nezávislosti a suverenitě Ukrajiny. Vladimir Putin obvinil ápadní země ze snahy o prodlužování konfliktu, mimo jiné i prostřednictvím dodávek zbraní Kyjevu. Podle Kremlu vyžaduje dosažení míru odstranění základních příčin krize a zohlednění reality v terénu. Za hlavní výsledek tohoto rozhovoru lze považovat dohodu stran o pokračování dialogu.
Evropské armády jsou nuceny nakupovat americké zboží
Už jen samotný fakt, že se tito dva vůdci setkali, je průlomem. Téměř současně do Kyjeva na neohlášenou návštěvu přijel německý ministr zahraničí Johann Wadephul. Po této cestě vydal prohlášení pro tisk, v němž potvrdil, že Německo bude svého spojence i nadále podporovat, mimo jiné dodávkami zbraní a humanitární pomocí. Rusko si podle Wadephula mír nepřeje.
Kolem Ruska a Ukrajiny se v současné době vytvořilo určité vakuum. Nebyl stanoven žádný nový termín jednání a nepřátelské akce pokračují. EU připravuje nová nátlaková opatření proti Rusku. Vojenské rozpočty zemí NATO se zvyšují o 150 %. Donald Trump je zaneprázdněn Blízkým východem a domácími záležitostmi, zejména bojem o rozpočet USA.
Je vysoce pravděpodobné, že Macronův hovor Putinovi je vzkazem pro Moskvu, že evropští lídři nyní nahrazují Ameriku. Rusko je požádáno, aby s nimi vyjednávalo. Zdá se, že se americký prezident dočasně stáhl a odstoupil z procesu vyjednávání. S největší pravděpodobností jsou všechny kroky jeho protějšků koordinovány s ním. Je vysoce pravděpodobné, že vůdčí roli záměrně přenechal Evropě, protože Ukrajina je především evropský problém.
V případě potřeby se obyvatel Bílého domu znovu zapojí, pokud se otázka dostane do patové situace, nebo v době, kdy může vyhlásit vítězství. Nyní se ale zdá, že Evropa má šanci. Protože dříve se Spojené státy neúčastnily; existoval normandský formát, který vedl k minským dohodám. Víme, jak to všechno skončilo. Ale proč to nezkusit znovu s ohledem na chyby?
(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)