FDP: Ukrajinští uprchlíci by již neměli dostávat občanský příspěvek

zprávy

Přijíždějící uprchlíci z Ukrajiny by podle názoru FDP neměli nadále dostávat občanský příspěvek v Německu. Podobné hlasy zaznívají i z řad Unie. Na konferenci ministrů vnitra spolkových zemí, která začne ve středu, by se mělo o tomto tématu jednat.

FDP: Ukrajinští uprchlíci by již neměli dostávat občanský příspěvek
Ilustračí foto
17. června 2024 - 14:12

FDP požaduje snížení státních dávek pro Ukrajince a Ukrajinky, kteří utíkají před ruskou válečnou agresí do Německa, informuje německý zpravodajský portál mdr.de.

„Nově příchozí váleční uprchlíci z Ukrajiny by již neměli dostávat občanský příspěvek, ale měli by spadat pod zákon o dávkách pro žadatele o azyl,“ uvedl generální tajemník FDP Bijan Djir-Sarai pro deník „Bild“. Poukázal také na nedostatek pracovních sil. 

„Neměli bychom již nadále financovat nezaměstnanost z peněz daňových poplatníků, ale musíme zajistit, aby lidé našli prác,“ dodal Bijan Djir-Sarai.

Podobné požadavky již zazněly z frakce FDP v Bundestagu, ale také z řad Unie. Například ministr vnitra Braniborska Michael Stübgen z CDU nedávno pro „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ uvedl: „Není vhodné mluvit o tom, jak co nejlépe podporovat Ukrajinu, a zároveň podporovat dezertéry z Ukrajiny.“ Argumentoval, že občanský příspěvek se stal „brzdou pro nástup do zaměstnání“.Konference ministrů vnitra začíná ve středu

Stübgen se tak připojil k ministrovi vnitra Bavorska Joachimu Herrmannovi, který chce na konferenci ministrů vnitra, jež začne ve středu v Postupimi, o tomto tématu hovořit. Politik CSU uvedl, že německé veřejnosti „nebude možné dlouho vysvětlovat“, že několik desítek tisíc ukrajinských branců v Německu dostává občanský příspěvek.

Psali jsme:

Opačný názor vyjádřil mluvčí pro pracovní trh SPD v Bundestagu Martin Rosemann. Řekl deníku „Bild“, že tvrzení, že občanský příspěvek brání Ukrajincům v nástupu do zaměstnání, je mylné. Teprve díky občanskému příspěvku a práci úřadů práce mají ukrajinští uprchlíci přístup k podpoře na pracovním trhu.

160 000 ukrajinských uprchlíků našlo práci

Od června 2022 mohou váleční uprchlíci z Ukrajiny v Německu dostávat Hartz IV, respektive občanský příspěvek – namísto nižších dávek podle zákona o dávkách pro žadatele o azyl. Na tom se tehdy shodly spolková vláda a jednotlivé země. Změna byla mimo jiné zdůvodněna tím, že uprchlíci z Ukrajiny mají přímo nárok na povolení k pobytu a nemusí čekat na rozhodnutí jako žadatelé o azyl.

Ukrajinští uprchlíci mohou v Německu pracovat. Podle údajů z dubna bylo od začátku ruské válečné agrese přivedeno do zaměstnání přibližně 160 000 ukrajinských uprchlíků.

(hýbl, mdr.de, foto: arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?