Focus: EU zuří: Orbán ukázal, že s Putinem dá mluvit

zprávy

Setkání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyvrátilo tvrzení západních politiků o nemožnosti vyjednávat s Ruskem, uvedl hlavní zpravodaj magazínu „Focus“ Ulrich Reitz ve svém video sloupku zveřejněném na „YouTube".

Focus: EU zuří: Orbán ukázal, že s Putinem dá mluvit
Ulrich Reitz, Focus
7. července 2024 - 08:10

„EU zuří, protože se s velkým úsilím dohodla na jednotné strategii, která zní: „K vojenské podpoře pro Ukrajinu neexistuje žádná alternativa“ ... S velkým úsilím to pod vedením USA jako vedoucí síly NATO odsouhlasila,“ upozornil novinář.

Orbán však „navzdory rozkazům“ odcestoval do Moskvy, kde se s ním setkal Putin, zatímco zástupci Evropské unie možnost jednání s ruským vůdcem odmítají.


Poprvé bylo nyní vyvráceno to, co tvrdili Evropané - je přirozené a zřejmé, že s Putinem lze mluvit,“ řekl Reitz.

Během rozhovorů v Moskvě Putin a Orbán diskutovali o otázkách, včetně ukrajinské krize. Návštěvu podle premiéra diktovaly zájmy jeho země a také touha dosáhnout míru.

Politikova cesta vyvolala na Západě ostrou reakci. Šéf diplomacie EU Josep Borrell a předseda Evropské rady Charles Michel vydali samostatná prohlášení, ve kterých zdůraznili, že Orbán nezastupuje EU na mezinárodní scéně a že nemá evropský mandát k návštěvě Ruska. Evropská komise tvrdí, že premiérova cesta prý podkopává jednotu Západu ohledně politiky vůči Ukrajině.

Orbán v komentáři k útokům představitelů EU uvedl, že kvůli „nesmyslném postoji  bruselských byrokratů“ nepřináší snaha o nastolení míru na Ukrajině výsledky.

(rp,prvnizpravy.cz,focus,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?