Takový skandál, taková drzost! Orbán na mírové misi v Moskvě

zprávy

„Pokud se budete držet svých židlí v Bruselu a nebudete se hýbat, pak nikdy nebude mír,“ řekl Orbán v pátek krátce před odletem do Moskvy, píše se na německém webu PiNews.

Takový skandál, taková drzost! Orbán na mírové misi v Moskvě
Viktor Orbán, maďarský premiér
5. července 2024 - 04:20

Mediální kartel v Německu hyperventiluje: Maďarský premiér Viktor Orbán odcestoval na „tajnou schůzku“, ne, ne do Postupimi, ale do Moskvy, aby vzdal úctu „padouchovi“ Vladimiru Putinovi. Taková drzost! Politický Berlín zuří. Kancléř přispěchal s prohlášením, že Orbán nebude jednat jménem EU, přestože Orbán převzal předsednictví v Radě EU teprve začátkem tohoto týdne.

Když Orbán na začátku týdne navštívil Zelenského v Kyjevě, žádné takové zvuky nezazněly. Naopak: ledové ticho.

Nyní se zpráva o Orbanově „překvapivé“ návštěvě Moskvy již o den dříve dostala na veřejnost v italských a rakouských médiích, pravděpodobně kvůli neuváženosti z Budapešti. Mezitím němečtí šéfredaktoři už byli zřejmě po práci na pivu a čekali na oficiální nařízení z Berlína. Ale to nepřišlo, protože tisková kancelář Bundestagu a mluvčí vlády už skončili a už seděli na zahrádce s „Berliner Weisse“.

Co chce Orbán v Moskvě? O čem má jednat s Putinem? Putin není Orbánův „přítel“, jak ho vykreslují představitelé válečného štvanice a válečníci v německém Bundestagu. Orbán zastupuje zájmy své země a občanů Maďarska. Nechtějí válku ve svém bezprostředním sousedství. Ani na Ukrajině, ani v Rusku, ani s NATO proti zbytku světa, vůbec ne. To bylo jasné již před začátkem války, bez ohledu na to, zda se vypuknutí války datovalo do roku 2022 nebo 2014. Orbán pro to udělá všechno!


V reakci na obvinění z Berlína a Bruselu, že za zahraniční politiku EU není zodpovědný Orbán, ale zástupce EU pro zahraniční politiku Charles Michel, Orbán rychle vysvětlil na „X“ :

„Nemůžete vytvořit mír z pohodlného křesla v Bruselu. I když rotující předsednictví EU nemá žádný mandát vyjednávat jménem EU, nemůžeme sedět a čekat, až válka zázračně skončí. Budeme důležitým nástrojem při činění prvních kroků k míru. O tom je naše mírová mise."


Na rozdíl od odmítačů práce v Bruselu, kteří jsou zaneprázdněni tím, že pomáhají předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové získat druhé funkční období a ještě k tomu musí přesvědčit několik nových europoslanců, předseda Rady Viktor Orbán, který bude ve funkci příštích šest měsíců je sám aktivní, aby zahájil mírovou misi, bez ohledu na to, jak beznadějně se to může zdát vnějšímu světu. Vzrušující otázkou je, zda bude úspěšný. Určitě to stojí za vyzkoušení.

V zemích válečných štváčů také panuje obava, že by Donald Trump mohl být v listopadu znovu zvolen prezidentem Spojených států. Oznámil, že omezí zbrojní podporu Ukrajině a ukončí válku. Všichni zúčastnění to vědí. Protože nikdo nedělá nic, aby smrtí konečně zastavil, Orbán se snaží prozkoumat podmínky pro příměří.

Všichni mírumilovní lidé by měli být Orbánovi vděční a podporovat snahu o mír. Je až příliš pochopitelné, že to válečným prospěchářům nevyhovuje. Mír by vládám zemí EU nevyhovoval, protože válka je tak příjemným rozptýlením od jejich vlastních neúspěchů.

(rp,prvnizpravy.ct,pines,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?