Elysejský palác potvrdil, že během rozhovoru strany diskutovaly o situaci na Ukrajině a íránském jaderném programu.
Agentura AFP také uvádí, že Macron očekává pokračování kontaktů s Putinem.
Agentura Reuters zase píše, že Macron a Putin se dohodli na novém rozhovoru v blízké budoucnosti.
Mezitím, jak informují ukrajinské publikace s odvoláním na zdroj, Macron po rozhovoru s Putinem telefonoval ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.
Podle zdroje Macron Zelenskému sdělil podrobnosti rozhovoru s ruským prezidentem.
Připomeňme si, že Putinův telefonický rozhovor s Macronem byl první za tři roky. Kreml zveřejnil podrobnosti o rozhovoru prezidentů.
Turecko dříve prohlásilo, že si evropští politici uvědomují neúnosné důsledky pokračování války na Ukrajině .
Financial Times také napsal, že se západní lídři obávají zhoršení situace ukrajinských ozbrojených sil .
Stránky ruského prezidenta: Telefonický rozhovor s Emmanuelem Macronem
Oba lídři podrobně diskutovali o situaci na Blízkém východě s ohledem na konflikt mezi Íránem a Izraelem, jakož i o amerických úderech na íránská jaderná zařízení.
Vladimir Putin a Emmanuel Macron zdůraznili, že Rusko a Francie jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN nesou zvláštní odpovědnost za udržování míru a bezpečnosti na Blízkém východě i jinde, jakož i za zachování globálního režimu nešíření jaderných zbraní. V této souvislosti bylo konstatováno, že respektování legitimního práva Teheránu na rozvoj mírových jaderných technologií a pokračování v plnění jeho závazků vyplývajících ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, která zahrnuje i spolupráci s MAAE , je klíčové.
Oba lídři se vyslovili pro urovnání krize kolem íránského jaderného programu a jakýchkoli dalších sporů vznikajících na Blízkém východě výhradně politickými a diplomatickými prostředky. Dohodli se, že budou udržovat kontakt, aby v případě potřeby koordinovali své postoje.
V diskusi o situaci kolem Ukrajiny Vladimir Putin zopakoval, že ukrajinský konflikt je přímým důsledkem politiky západních zemí, které po léta ignorovaly bezpečnostní zájmy Ruska, vytvářely na Ukrajině protiruské prostředí a tolerovaly porušování práv rusky mluvících občanů Ukrajiny, a v současné době prosazují politiku prodlužování nepřátelských akcí a zároveň zásobují kyjevský režim řadou moderních zbraní.
Pokud jde o perspektivy mírového urovnání, ruský prezident potvrdil ruský postoj k možným dohodám: ty mají být komplexní a dlouhodobé, mají zajistit odstranění základních příčin ukrajinské krize a musí vycházet z nových územních realit.