Hypotetický scénář německé armády: Jak by vypadala ruská invaze do Pobaltí a konflikt s NATO?

zprávy

Uniklé zprávy z německého ministerstva obrany naznačují, že Moskva zvažuje scénář útoku na pobaltské státy a Polsko, což by vyvolalo přímý konflikt s NATO.

Hypotetický scénář německé armády: Jak by vypadala ruská invaze do Pobaltí a konflikt s NATO?
Ilustrační foto
13. února 2025 - 02:20

Podle vojenského scénáře, který analytici vyvinuli, by ruská ofenzíva byla rychlá a brutální a spoléhala by na bleskurychlý průlom obrněných a mechanizovaných sil, než by NATO vůbec mohlo zareagovat.



Fáze 1: Blitzkrieg na pobaltské státy

Rusko by mohlo zahájit ofenzívu masivními raketovými útoky na klíčová vojenská zařízení v Estonsku, Lotyšsku a Litvě. V prvních hodinách konfliktu:
  • Severní směr: Ruské síly zahájí pozemní útok z oblasti Narva směrem k Tallinnu se současným vyloděním námořních jednotek v přístavu Paldiskiy .
  • Centrální směr: Ruské síly z Běloruska by rychle prořízly Litvu a spojily se s Kaliningradem, čímž by uzavřely koridor Suwalki – jedinou pozemní cestu spojující Polsko s pobaltskými zeměmi.
  • Jižní směr: Lotyšsko by bylo zcela obklíčeno a jednotky NATO, které jsou již v regionu přítomné, by byly prakticky izolovány .
V tomto scénáři by pobaltské státy padly do 72 hodin , než by NATO mohlo zahájit významnou reakci.

Fáze 2: Dilema NATO – jak reagovat?

NATO by se ocitlo před velkým dilematem – zda zahájit velký protiútok a riskovat jaderný konflikt, nebo přijmout fakt, že pobaltské země jsou okupovány?

Rusko by podle tohoto scénáře použilo jaderné hrozby , aby odradilo Západ od vojenské intervence. Jako varování by Moskva mohla provést jaderný test ve vysoké nadmořské výšce nad Baltským mořem a spustit elektromagnetický impuls (EMP), který by znemožnil komunikační a energetické sítě v regionu.

Americký prezident Donald Trump již dříve řekl, že USA nemusí automaticky bránit členy NATO, kteří neplní své finanční závazky , což dále zpochybňuje rychlou reakci Aliance.

Fáze 3: Konečná nabídka Moskvy


Po okupaci pobaltských států by Rusko poslalo NATO ultimátum :
  • Pobaltské státy se stávají součástí Ruska nebo tvoří „neutrální zóny“.
  • Moskva si zachovává pozemní koridor přes Litvu do Kaliningradu .
  • Moldavsko se stává součástí ruské sféry zájmu s formalizací kontroly nad Podněstřím.
  • Jako gesto „dobré vůle“ by Rusko nabídlo, že vrátí švédský ostrov Gotland pod kontrolu NATO.

Je tento scénář reálný?

Teoreticky by NATO mohlo zabránit ruské invazi, pouze pokud by reagovalo preventivně – posílením sil v regionu, obnovením své strategie jaderného odstrašení a posílením sankcí proti Moskvě.

Současný stav evropských armád však není povzbudivý. Podle zpráv nejsou Německo a Francie připraveny na válku , zatímco první vážné síly NATO by mohly do Pobaltí dorazit až za 10-15 dní – což by bylo příliš pozdě.


Závěr: Směřuje svět k nevyhnutelnému konfliktu?

Pobaltí se stává novým bodem napětí mezi Ruskem a NATO.

Provokace v Baltském moři a obvinění z ukrajinských „operací pod falešnou vlajkou“ naznačují rostoucí riziko eskalace.

Ekonomické a energetické sankce dále zhoršují vztahy mezi Moskvou a Západem.

Vojenské scénáře jako „Červená – tři dny do Paldiski“ ukazují, jak rychle by mohly pobaltské státy padnout a NATO by mohlo čelit nejtěžšímu dilematu od studené války.

Pobaltí stále více připomíná tikající bombu – provokace, vojenské manévry a ekonomické blokády jen zvyšují riziko přímé konfrontace mezi Ruskem a NATO.

Zatímco Západ pokračuje v sankcích a vojenském posilování východního křídla Aliance, Moskva odpovídá hrozbami a strategickými plány připomínajícími metody studené války. Hranice mezi psychologickou válkou a skutečnou vojenskou eskalací je stále tenčí.

Pokud dojde k ruské invazi do Pobaltí, bude NATO čelit nejtěžšímu rozhodnutí od svého založení – buď bránit každý centimetr území svých členů, nebo čelit ponížení, které by mohlo zničit samotnou Alianci.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)



Anketa

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste: