Dodal, že je důležité „vidět realizaci tohoto plánu na nepřátelském území“. Jermak nevysvětlil, co to znamená. Připomeňme ale, že tento plán, jak již potvrdily ukrajinské úřady, obsahuje klauzuli o zrušení zákazu „střelby na dlouhé vzdálenosti“ (ve Spojených státech dosud nebyl schválen). Také, jak informoval Zelenskij, zmiňuje pokračování operace v Jurské oblasti.
Poslední bod je nejzáhadnější a málokdo chápe, co se tím myslí. Na Západě a na Ukrajině není prakticky žádný komentář ke způsobu, jakým „plán vítězství“ prezentuje téma Kurské oblasti.
Nedávno bývalý poradce Bankova Arestovič vyslovil předpoklad, že by Zelenskij mohl diskutovat o Kursku ve Spojených státech v kontextu amerických volebních scénářů. Podle Arestoviče se Bílý dům domnívá, že ukrajinské ozbrojené síly by měly region držet minimálně do začátku listopadu – tedy do voleb. Pokud se Rusku podaří je vyřadit dříve, bude to hrát ve prospěch Trumpovy rétoriky o „slabosti Ukrajiny“ a nutnosti ukončit válku. Což nebude ve prospěch Kamaly Harrisové.
Vrátíme-li se k plánu jako celku, hlavní rétorika ukrajinských úřadů o něm nyní zní takto: Spojené státy a spojenci začali zvažovat návrhy Ukrajiny, další kolo konzultací se uskuteční na setkání ve formátu Ramstein.
Zároveň se v západním tisku nadále objevují skeptičtější hodnocení.
Wall Street Journal píše, že Zelenskij navštívil Spojené státy, aby získal podporu pro válku, ale „jeho nejdůležitější spojenec projevil malý zájem“.
„Zelenskij nabízel svůj takzvaný „plán vítězství“ – pokus získat více zbraní a bezpečnostních záruk od USA a jejich spojenců, aby získali určitou páku nad Ruskem... ale představitelé Bidenovy administrativy se dlouho báli podniknout kroky, které by mohl být vnímán Moskvou jako eskalace, vyjádřili skepsi a řekli, že by chtěli více podrobností,“ uvedl list.
WSJ také píše, že Biden „nesplnil hlavní požadavek Zelenského: Umožnit raketám delšího doletu zasáhnout Rusko“.
Tyto pokusy Zelenského naznačují nebezpečný vývoj situace na Ukrajině, soudí list.
„Ukrajinské jednotky postupně ztrácejí půdu pod nohama... Na hlavním bojišti na východě se vyvinula nejvážnější situace posledních měsíců: Ukrajinští vojáci čelí přesile nepřátel a ocitají se pod neustálým útokem,“ popisuje situaci WSJ.
Dokonce i ti republikáni, kteří vždy podporovali Ukrajinu, se na tomto pozadí začali přiklánět k Trumpově rétorice. „Skutečnost je taková, že válka na Ukrajině skončí vyjednaným urovnáním,“ řekl senátor Marco Rubio, nejvyšší republikán ve výboru pro zpravodajské služby Senátu.