Jsou profesionální sportovci něco víc než ostatní lidé?

zprávy

Nedávno publikovaný článek v bulvárních novinách Blesk přinesl zajímavý příběh o biatlonistce Tereze Voborníkové. Vydělala si přes milion korun a dostala oznámení o snížení platu. Prý jí vedení Olympu nutí jít "dělat za kasu".

Jsou profesionální sportovci něco víc než ostatní lidé?
Tereza Voborníková
4. června 2024 - 11:50

Nedávno publikovaný článek v bulvárních novinách Blesk přinesl zajímavý příběh o biatlonistce Tereze Voborníkové. Představte si, že sportovkyně, která se ve světovém poháru umístila na šestnáctém místě, obdržela dopis s oznámením “o snížení platu o 13 % na základě vyhodnocení výkonnostních cílů”.

Voborníková, která si za sezonu vydělala přibližně 1,2 milionu korun, tento krok nesla nelibě a své rozhořčení sdílela na Instagramu. Zároveň naznačila, že jí snad vedení Olympu chce přinutit, aby si šla vydělat víc za kasu. Těžko říct zda ví o čem mluví, pokud by měla přejít na práci u pokladny, nevydělala by si ani zlomek svého současného příjmu.

Tato situace vyvolává otázku, zda jsou profesionální sportovci skutečně něčím více než ostatní lidé. Jejich příjmy a životní styl mohou být pro většinu populace nepochopitelné a nedosažitelné. Mnoho lidí tvrdě pracuje za mnohem nižší mzdy, a to často ve fyzicky náročných nebo méně atraktivních povoláních, která jsou pro společnost stejně důležitá.Každý národ potřebuje své hrdiny a sportovci často hrají tuto roli. Vítězství na mezinárodních soutěžích přinášejí hrdost a radost celé zemi. Fanoušci jsou ochotni investovat čas a peníze, aby sledovali své oblíbence a slavili jejich úspěchy. Ale není snadné přehlédnout fakt, že za tuto zábavu profesionálním sportovcům platíme vysoké částky.

Otázkou zůstává, zda by sportovci neměli být trochu skromnější a pokornější. Ne každý má to štěstí či talent dosáhnout na sportovní vrchol, a proto je důležité si uvědomit, že jejich úspěch je zčásti i díky podpoře společnosti.

Je také na místě zamyslet se nad tím, jaké hodnoty sportovci reprezentují. Je správné, aby byli vnímáni jako nadlidé, nebo bychom měli více ocenit ty, kteří se obětují pro společné dobro a přispívají k chodu společnosti v méně zviditelněných, ale přesto zásadních rolích?

Psali jsme:

Profesionální sportovci bezesporu vynikají ve své disciplíně, ale to je nečiní automaticky něčím víc než ostatní. Každá práce a každý příspěvek k fungování společnosti má svou hodnotu a zaslouží si respekt a uznání. Sportovci by možná měli více reflektovat tento fakt a ocenit podporu, kterou od svých fanoušků a společnosti dostávají. Možná bychom pak viděli méně rozhořčení nad snížením platu a více vděčnosti za možnost dělat to, co milují.

(svob., repro: biathlonworld)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 7%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 9%
transparent.gif transparent.gif