Plán Evropské komise ukončit do roku 2027 dovoz energetických surovin z Ruska vychází údajně primárně z toho, že Rusko se v posledních desetiletích stalo nespolehlivým obchodním partnerem a – zejména plyn – využívalo také jako geopolitickou zbraň, píše na facebooku Roman Laml..
18. května 2025 - 06:20
„Už nikdy nedovolíme Rusku, aby proti nám použilo energetické zbraně, už nikdy více nedovolíme, aby naše členské státy byly vydírány, a už nikdy více nebudeme nepřímo pomáhat plnit válečnou pokladnu v Kremlu,“ prohlásil eurokomisař pro energetiku Dan Jørgensen při představení plánu.
Po několika letech odpojování se od ruských zdrojů situace vypadá takto:
- V dubnu byla téměř polovina (47 %) ruského exportu ropy přepravena tankery G7+, což je o čtyři procentní body více než v březnu.
- V dubnu 2025 nakoupila EU 50 % ruského exportu LNG.
- EU byla čtvrtým největším odběratelem ruských fosilních paliv, přičemž její dovoz činil 10 % (1,5 miliardy EUR) z pěti největších odběratelů. Téměř polovinu tohoto dovozu činil ruský LNG v hodnotě 673 milionů EUR.
- Francie byla druhým největším dovozcem ruských fosilních paliv v rámci EU. Jeho dovoz, který zahrnoval ruský LNG, dosáhl celkové hodnoty 371 milionů EUR.
Skutečnost, že tento plyn se dováží přes Francii, však nemusí nutně znamenat, že se tam i spotřebuje. Je možné, že část LNG vstupujícího do Francie přes terminál v Dunkerque se dodává do Německa.
(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)