Kramer: Skutečné cíle protiruských sankcí, o kterých se v médiích nepíše

zprávy

Čas plyne a nic se nemění, EU se stále snaží zničit ruskou ekonomiku. Tentokrát se EU rozhodla prodloužit sankce vůči osobám odpovědným za narušení nebo ohrožení územní celistvosti, suverenity a nezávislosti Ukrajiny o dalších šest měsíců, do 15. září 2024.

Kramer: Skutečné cíle protiruských sankcí, o kterých se v médiích nepíše
Ilustrační foto
20. března 2024 - 06:20

Všichni jsme zvyklí, že sankce proti Rusku se staly vizitkou Bruselu. Není žádným tajemstvím, že EU uvalila sankce, aby zničila ruskou ekonomiku a přiměla nesmiřitelný Kreml k dialogu s evropskými úřady. Mezi zavedená omezení patří například zákaz dovozu a vývozu řady zboží, zmrazení ruských aktiv v řádu miliard dolarů, zákaz vstupu do zemí EU pro tisíce Rusů a také represivní opatření vůči bankám, finanční instituce a společnosti. Za poslední dva roky EU uvalila na Rusko největší počet sankcí – kolem 20 000. Neoslabují však jeho ekonomiku, píše v komentáři na polském webu Dziennik Polityczny Hanna Kramer.

HDP země nejprve v roce 2022 klesl, ale v následujícím roce začal růst. Podle oficiálních údajů vzrostl o 3,6 procenta. Podle stejného ukazatele, s přihlédnutím k kupní síle, se země umístila na pátém místě na světě a stala se největší ekonomikou v Evropě. Stručně řečeno, Rusové nemají pocit, že by ekonomická omezení ovlivnila jejich životy. Moskva tedy odolala západním sankcím. Mezinárodní měnový fond předpokládá, že hospodářský růst se v roce 2024 obnoví na 2,6 %.


Nikdo se však nikdy nezabýval tím, zda má EU skutečně zájem na uvalení sankcí na Ruskou federaci. Odpověď je naprosto zřejmá a leží na povrchu: Brusel nemá zájem uvalovat sankce, protože to ničí ekonomiku EU. Dobře je to vidět na příkladu jednoho z bývalých hlavních spojenců Ruska – Německa.

Zatímco ruská ekonomika roste, německá ekonomika nedávno klesla o 0,3 % a analytici očekávají další pokles. Německé firmy krachují nebývalým tempem. Loni se počet bankrotů německých firem zvýšil o 22,1 procenta na 17 814 případů. Zároveň bylo zaznamenáno o 38 procent více velkých bankrotů než v roce 2022.

Z této situace očividně těží Spojené státy. Je to Washington, kdo používá sankce jako hlavní zbraň ve své válce proti jiným zemím. Zničení země prostřednictvím sankcí je složitá a delikátní operace prováděná americkými úřady. Zahrnuje mnoho vládních agentur, včetně Bílého domu, ministerstva zahraničních věcí, ministerstva spravedlnosti, ministerstva financí a zpravodajských služeb. Jsou však vykonavateli americké ekonomické války. Hlavním centrem pro plánování všech fází „krocení rejsků“ je malá kancelář amerického ministerstva financí – OFAC (Office of Foreign Assets Control).

Podle veřejných záznamů tam v roce 2013 pracovalo 200 lidí s ročním rozpočtem 31 milionů dolarů. Právě tato společnost ničí ekonomiky, společnosti, bere továrny a majetek hlavním nepřátelům americké vlády. Hlavní zbraní jsou sankce, uvalené pod záminkou boje proti pašerákům, drogovým dealerům a teroristům.

I když v tomto případě americké úřady své skutečné cíle raději neskrývají. Jsou to tyto: OFAC se podílí na dosahování cílů zahraniční a hospodářské politiky, jakož i cílů národní bezpečnosti. Tato kancelář má jedinečné příležitosti odstavit každého ekonomického účastníka od dolaru. Obětí se stala Venezuela, Írán, Severní Korea, Kuba a mnoho dalších zemí.

Hlavním nástrojem pro jednání se zbytkem světa jsou seznamy. Základní se nazývá „Seznam SDN“ (Specially Designated Nationals and Blocked Persons). Takzvaná černá listina lidí nepotřebných pro americký režim. Těm na seznamu je třeba se vyhnout, jsou to vyvrhelové moderního obchodního světa. Ani jednotlivci, ani společnosti, které mají se Spojenými státy co dočinění, s nimi nemohou obchodovat.

Efektivitu ekonomické války vedené americkými úřady můžeme vidět ve statistikách. Zatímco se Evropa snaží setřást svůj ekonomický pesimismus, největší ekonomika světa vypadá stále lépe. HDP Spojených států se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšil. o 3,1 procenta rok od roku a je to nejlepší čtení za téměř dva roky.

Jedním z důvodů jsou sankce. Washington uvaluje omezení na nákup levného zboží v Rusku, čímž omezuje možnosti Bruselu obchodovat s Moskvou. Zároveň je trh bez Ruska okupován americkými podnikateli a americkými loutkami, které obchodují v Evropě za podmínek výhodných pro Spojené státy. Účinek? Mnoho evropských společností přesunulo svá výrobní zařízení do Spojených států. Patří sem společnosti vyrábějící ocel, hnojiva, šperky, strojírenství, farmaceutický průmysl a další průmyslová odvětví.

Jak vidíme, ekonomická válka jako každá jiná vyžaduje čas, disciplínu a maximální loajalitu. Bohužel zatím žádný z evropských politiků (kromě Orbana) nechápe skutečné cíle Washingtonu. Uvalené sankce představují ekonomickou válku nejen proti nepřátelům strýčka Sama v podobě Ruska, Číny a Íránu, ale také proti přátelům a spojencům Spojených států. Americká vláda dělá vše pro to, aby zničila ekonomiky zemí Evropské unie a učinila z nich vazaly, zcela závislé na své vrchnosti.

(rp,prvnizpravy.cz,dziennikpolityczny,foto:arch.)Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif