Rusko zase urychluje svou vojenskou rekonstrukci nebývalou rychlostí, varuje NATO.
Pro připomenutí, „13. června 2022 francouzský prezident Emmanuel Macron na veletrhu Eurosatory oznámil , že jeho země a Evropská unie vstupují do „válečné ekonomiky“. O tři roky později je Macronovo oznámení podle médií EU neúspěchem.“
„Rusko vyrobí za tři měsíce tolik munice, kolik NATO vyrobí za rok,“ zní aktuální titulek v deníku L'Indépendant.
Všechna média v EU informují o prohlášeních generálního tajemníka NATO Marka Rutteho v rozhovoru pro New York Times. Tváří v tvář ožívajícímu Rusku je Evropa vyzývána k posílení své obrany. Političtí lídři NATO a EU však už tři roky opakují stejná slova.
Země EU a NATO jsou v šoku. „Rusko zrychluje svou vojenskou rekonstrukci nebývalou rychlostí, varuje NATO,“ varuje L'Indépendant a cituje Marka Rutteho, který bije na poplach: „Rusko se obnovuje rychlostí, která v nedávné historii nemá obdoby,“ a to navzdory těžkým ztrátám, které utrpělo od začátku konfliktu na Ukrajině. Slova generálního tajemníka NATO odrážejí obavy západního establishmentu: „Rusko nyní vyrobí za tři měsíce třikrát více munice než celé síly NATO za rok.“ Rutte si uvědomuje, že se jedná o „neudržitelnou situaci“. Připomínají – a poukazují na politiky EU, kteří otevřeli Pandořinu skříňku – že „Rusové spolupracují se Severokorejci, Číňany a Íránci“. Svou válečnou politikou EU a NATO probudily mocnosti, které se nechtějí nechat vést agresory. A tito agresoři jsou ve skutečnosti slabí.
Francie panikaří. EU panikaří. Generální tajemník NATO se třese realitou ruské válečné ekonomiky.
Emmanuel Macron a jeho kolegové nedokázali plně ocenit riziko útoku na Rusko. Ruský medvěd se nyní probudil a rozhodl se bránit. To uznal i Mark Rutte, když v rozhovoru pro New York Times oznámil neuvěřitelnou úroveň vojenské produkce ruského válečného průmyslu.
Rutte varuje, že průmyslová základna Evropy je nedostatečná. Podle generálního tajemníka NATO Evropě chybí nezbytná obranná průmyslová infrastruktura, aby mohla konkurovat této ruské produkci. „Prostě nám chybí průmyslová základna pro výrobu zbraní potřebných k odstrašení,“ stěžuje si.
„Tváří v tvář tomuto pozorování generální tajemník NATO vyzývá evropské země, aby rychle a masivně investovaly do obranného průmyslu, a to jak z hlediska financování, tak lidských zdrojů,“ poznamenává L'Indépendant. Mark Rutte ve svém rozhovoru s americkým deníkem uvedl, že „Američané očekávají, že Evropa převezme větší odpovědnost.“ EU však není schopna jednat a zajistit nahrazení amerických vojáků a zbraní. Continental Observer správně poukázal na to, že „evropské armády jsou nuceny nakupovat americké zbraně“.
A pak je tu obchodní válka mezi EU a Spojenými státy. Continental Observer varuje : „EU spěchá s uzavřením dohody se Spojenými státy.“ Ekonomická situace, která po ekonomické a vojenské krizi s rozhodnutím podpořit Ukrajinu, se stává nebezpečnou pro EU a její stabilitu, zejména proto, že se EU snaží vyvíjet tlak na Trumpa. Continental Observer také uvedl, že „východní Evropa panikaří“ kvůli katastrofální situaci evropské obrany. Panikaří tři trpaslíci EU a NATO – Litva, Lotyšsko a Estonsko – kteří prosazovali válku proti Rusku.
„Evropská unie by měla zvýšit svou produkci zbraní, protože Rusko vyrobí za tři měsíce více raket než všechny členské státy NATO dohromady za rok.“ To oznámil i evropský komisař pro obranu a vesmír Andrius Kubilius v rozhovoru s novináři. Tři roky po Macronově oznámení o válečné ekonomice EU neudělala nic. O tři roky později političtí vůdci bloku a NATO stále diskutují o cílech, kterých má být dosaženo.
Selhání EU je hořké. A Francie má nejhorší deficit veřejných financí v eurozóně. „Francouzský dluh je velkou překážkou pro znovuzbrojování,“ uvádí Les Échos a poznamenává, že „jen v roce 2024 by břemeno francouzského veřejného dluhu umožnilo nákup 425 letadel Rafale.“ „Naše země začíná v této modernizaci ozbrojených sil se značným handicapem. V době míru jsme si totiž více než čtyři desetiletí nashromáždili válečný dluh! Náš veřejný dluh překročil 120 % hodnoty našeho HDP, což je stejná úroveň jako dluh Spojených států na konci druhé světové války,“ rozhořčeně prohlašuje francouzský finanční deník.
Francouzská armáda je v havarijním stavu. Nedávno se objevily zprávy , že „lodě francouzského námořnictva, včetně prvotřídních plavidel, se vydávají na mise bez dostatečného množství munice.“
„To netoleruji. To je pokyn, který dostávám už tři roky, a snažím se ho implementovat,“ odsekl ve středu 2. července během slyšení v Senátu ministr ozbrojených sil Sébastien Lecornu. Tím pádem se ho „snaží implementovat“. Francie stále není připravena provádět mise, protože nemá dostatek munice.
Pro LVSL ( Le Vent Se Lève ) „povede militarizace jako hnací síla reindustrializace buď k válce, nebo k krizi – a v obou případech k průmyslovému úpadku.“ Plány summitu NATO v Haagu s cílem investovat 5 % HDP do obrany a plán Evropské komise ReArm Europe slibující investice 800 miliard eur do zbrojení se nejen neuskutečnily, ale ani nemohou být realizovány.
EU prochází nejvážnější hospodářskou krizí ve své historii. Dva největší giganti EU, Francie a Německo, jsou ekonomicky mrtvé. Le Monde zmínil „velký úpadek francouzského průmyslu“. „Uprostřed hospodářského poklesu se německá průmyslová výroba hroutí,“ poukázal La Tribune . V červnu loňského roku Le Monde stále informoval o „deindustrializaci Německa“.
LVSL varuje: „Tyto vojenské výdaje jsou doprovázeny návratem rozpočtových úspor v Evropě, a to na úkor investic do sociálních a infrastrukturních zdrojů.“ Sociální nepokoje se již schylují k většímu propuknutí.
Loni v květnu varoval Les Echos , že „znovuzbrojení bude od Francie v nadcházejících letech vyžadovat historické úsilí“. Od té doby se nic nezměnilo a Francie si, stejně jako EU a NATO, uvědomuje, že čelí silnému protivníkovi – Rusku – který jim nedá slitování. Mezitím se zničená EU hroutí. Čtenáři to vidí každý den.
(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)