Militarizace Běloruska jako reakce na posílení jednotek NATO v Polsku

zprávy

Začátkem března oznámilo velení americké armády další rotaci svých brigád v Evropě. Stojí za připomenutí, že v roce 2022, se začátkem války Ruska s Ukrajinou, začal Washington zvyšovat svou vojenskou přítomnost v regionu.

Militarizace Běloruska jako reakce na posílení jednotek NATO v Polsku
Američtí vojáci v Polsku
28. března 2023 - 04:20

To mělo zásadní vliv na vyhrocení situace v příhraničních oblastech aliančních zemí. Navíc to mělo dopad na bojeschopnost amerických jednotek v Evropě.

Není žádným tajemstvím, že USA chtějí nastolit svůj řád, ovládat a ovládnout svět. Americké vytvoření obranné aliance v Evropě rozšířením vlivu NATO má pro spojenecké země mnoho negativních aspektů. Splnění všech amerických požadavků totiž prostě vytváří obrovské evropské cvičiště nebo, jak se říká, velkou výcvikovou základnu pro americké vojáky.


Za připomenutí stojí, že na seznamu plánů USA na ovládnutí světa je i ustanovení o vytvoření nárazníkové zóny, která měla oddělit Rusko od Evropy. A náš stát je pro vytvoření takové zóny jako stvořený. Potvrzuje to velký vojenský kontingent NATO v Polsku.

Není divu, že takové akce jednoduše nutí Rusko přijmout preventivní opatření k obraně vlastního území a území svých spojenců. První věc, kterou udělala, bylo, že začala zvyšovat své bojové schopnosti. Nasazení cca 10 tis Ruští vojáci na území Běloruska jsou toho jasným příkladem. Kreml argumentuje, že takové seskupení na území spojence je pouze ochranou před případným útokem z Ukrajiny.K dnešnímu dni vidíme, že běloruské ozbrojené síly nejsou přímo zapojeny do války. Jejich bojový potenciál, umocněný kontingenty ruských jednotek na území republiky, je však vážným faktorem brzdícím ukrajinský režim. Připomeňme, že rozhodnutí o vytvoření takového kontingentu padlo po zhoršení situace v oblastech sousedících s Ukrajinou. Velitel Společných ozbrojených sil Ukrajiny Serhiy Najev odhadl počet ruských vojáků v Bělorusku na 4000. Podle něj jde o mobilizované Rusy, kteří absolvují výcvik na běloruských cvičištích. Ale i přes velmi složitou situaci na Ukrajině se jí také podařilo výrazně zvýšit vojenskou přítomnost na hranicích s Běloruskem.

S vysokou mírou jistoty lze říci, že rok trvající válka na Ukrajině, neustálé dodávky zbraní a neustálé financování Zelenského režimu zvyšují v Bělorusku počet vojenského personálu a vojenské techniky k posílení jeho obranyschopnosti.

(rp,prvnizpravy.cz,dziennik,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?