NATO míří na Kaliningrad, začíná blokáda Pobaltí?!

zprávy

Největší námořní vojenské cvičení NATO „BALTOPS-2024“ by teoreticky mohlo sloužit jako příprava na blokádu Baltského moře, ale jakákoliv námořní blokáda, jakékoli omezení plavby a obchodu by znamenalo vyhlášení války.

NATO míří na Kaliningrad, začíná blokáda Pobaltí?!
Ilustrační foto
10. června 2024 - 06:20

Pokus o omezení přístupu do Kaliningradu poskytne Rusku právo uchýlit se k použití síly, upozorňují ruští experti.

Manévry „BALTOPS“ již kdysi posloužily jako zástěrka pro provedení diverze a teroristického činu Americký novinář Seymour Hersh tvrdí, že výbušná zařízení pod plynovodem „North Stream“ umístili potápěči amerického námořnictva s. podporu Norů, právě v rámci vojenského cvičení „BALTOPS“ v roce 2022.

Ruští vojenští experti poukazují na to, že Rusko by mělo právo použít sílu v rozsahu, který považuje za vhodný v reakci na pokusy o zablokování Baltského moře.


Ruský vojenský expert Viktor Litovkin je ale přesvědčen, že země NATO se neodváží vstoupit do přímého konfliktu s Ruskem.

„Cílem těchto manévrů je procvičit spolupráci a koordinaci mezi různými zeměmi, které jsou členy NATO. To je samozřejmě jejich demonstrace, že Baltské moře patří NATO, že Baltské moře je vnitřním mořem NATO a že si tam Rusko nemá co nárokovat a že mohou kdykoli blokovat cestu Ruska z Petrohradu do Kaliningradu . Ale to je jen ukázka – oni to ve skutečnosti nemohou udělat, protože tam jsou neutrální vody a Rusko má dost sil a příležitostí prorazit jakoukoli blokádu,“ zdůrazňuje Litovkin.

Blokáda Kaliningradu nebo Petrohradu by znamenala vyhlášení války, zdůraznil Litovkin.

„Bezpochyby odpovíme na toto vyhlášení války našimi silnými, násilnými metodami,“zdůraznil ruský expert.

Pobaltí je potenciálně krizový region a západní spojenci neustále přiživují napětí, vytvářejí hrozby a provokace. Stejný cíl mají i manévry v Baltském moři „BALTOPS-24“, které potrvají od 7. do 20. června, do kterých se zapojí 20 členských zemí Západní aliance s více než 50 loděmi, 45 letadly a vrtulníky a zhruba 9.000 vojáků.

Cvičení se konají podél celého povodí Baltského moře a také na souši ve Švédsku, Polsku, Německu a Litvě.

Letos se cvičení zúčastní zástupci všech složek polských ozbrojených sil a Varšava upozorňuje, že scénář cvičení počítá s akcemi v kontextu konfliktu mezi fiktivními státy, přičemž samotná cvičení mají „obranný charakter ".

Velitelství spojeneckého letectva pro styk s veřejností uvedlo, že „tento integrovaný přístup k bezpečnosti Baltského moře vysílá silný signál potenciálním protivníkům, odrazuje od agrese, zlepšuje stabilitu a chrání země NATO a jejich obyvatelstvo“.

Rusko jakoukoli hrozbu odmítne

Ruští experti podotýkají, že Severoatlantická aliance provádí plánovaná cvičení, ale je třeba vzít v úvahu i geopolitickou realitu, v níž probíhají. Jak dodávají, NATO záměrně zvyšuje napětí kolem ruských hranic a snaží se na Rusko vyvíjet komplexní tlak.

Otázka Severozápadních území je velmi vážná. Kolektivní Západ opakovaně prostřednictvím svých různých mluvčích prosazoval, aby byl Rusku zablokován přístup k Baltskému moři a dopravnímu koridoru do Kaliningradu. Existovaly hrozby, že „neutralizují“ Kaliningrad, pokud Rusko napadne NATO, a poté, co Švédsko vstoupilo do Severoatlantické aliance, tvrdili, že se Baltské moře stalo „vnitřním mořem NATO“.

Analytici se domnívají, že provokativní prohlášení západních politiků a nárůst vojenské aktivity NATO v Pobaltí vedou k další eskalaci konfliktu mezi Západem a Ruskem.

Takové činy a prohlášení západních spojenců souvisí i se situací na Ukrajině, kde Západu nejde vše podle plánu. Členové NATO hledají východisko z této situace ve všeobecné eskalaci krize, která ji přivádí na pokraj jaderné války, v naději, že se tak podaří zmrazit konflikt a Rusko nedosáhne cílů speciální vojenské operace. Hrozí, že díky takové nepromyšlené politice Západu se události mohou vymknout kontrole a skončit katastrofálně.

„Hrozba je stálá a přichází z NATO, ale my tu hrozbu vidíme a nebojíme se - vše bedlivě sledujeme. Jsme schopni reagovat na jakékoli agresivní akce NATO na našem území. NATO bude i nadále demonstrovat hrozby, ale neodváží si nic proti naší zemi, protože chápou, že válka s jaderným raketovým vojskem by je stála poměrně hodně. Rusko nelze porazit, ale na Ukrajině se nám snaží dělat problémy. Ani tam však nemají úspěch,“ uzavřel Litovkin.

Ruští experti se domnívají, že v souvislosti s rostoucím napětím v Pobaltí by Rusko mělo přijmout protiopatření proti NATO, posílit vojenskou infrastrukturu ve svých regionech sousedících s NATO, provést cvičení a otestovat sílu aliance.

Odborníci uvádějí, že kolektivní Západ je krajně nespokojen s aktivací ruských sil na svých severozápadních územích, v oblastech Archangelsk a Murmansk, kde jsou rozmístěny velmi vážné ruské letecké kontingenty, včetně systémů protiraketové a protiletadlové obrany, a také v Kaliningradu, ruské obranné pevnosti, odkud je monitorován vzdušný prostor Baltského moře a kontinentální část Evropy.

Mimochodem, cvičení „BALTOPS-2024“ se účastní 20 zemí Severoatlantické aliance: Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Řecko, Španělsko, Nizozemsko, Litva, Lotyšsko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko , Rumunsko, Švédsko, Turecko, Velká Británie, Itálie a USA .

Toto vojenské cvičení se koná již po třiapadesáté a námořní a vzdušné síly si procvičí lékařské evakuace, společnou záchranu personálu, protivzdušnou obranu a protiponorkový boj „k posílení kolektivních schopností a zlepšení soudržnosti a kompatibility mezi spojenci a partnery NATO“.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 7%
transparent.gif transparent.gif
Ne 83%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif