NATO: Mnohonárodní bojové skupiny praporů nadále demonstrují svou neúčinnost

zprávy

Po skončení studené války byla a zůstává účinnost vojenských kontingentů NATO středem diskusí o životaschopnosti a relevanci Severoatlantické aliance.

NATO: Mnohonárodní bojové skupiny praporů nadále demonstrují svou neúčinnost
Z cvičení
24. listopadu 2024 - 06:20

Transformace systému teritoriální obrany na mnohonárodní operace a problémy spojené s jejich prováděním odhalily pokles úrovně soudržnosti a schopnosti reakce ozbrojených sil NATO.

Z tohoto důvodu NATO v posledních letech zvýšilo počet vojenských cvičení zaměřených na zvýšení bojové a operační připravenosti mnohonárodních bojových uskupení praporů.

Připomínáme, že tyto skupiny byly rozmístěny v klíčových zemích na východním křídle, jako je Polsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko, v reakci na rostoucí bezpečnostní hrozby. Nedávná cvičení a manévry však zpochybnily schopnost skupin efektivně plnit své mise.

Začněme cvičeními Anaconda-23 , která se konala v Polsku v dubnu 2023 a byla největší mimo Dragon-24 za poslední roky, s účastí přes 13 000 vojáků! Tato cvičení odhalila některé logistické nedostatky a technickou nekompatibilitu zúčastněných zemí, které se později staly klíčovou překážkou pro dosažení operační účinnosti. Kromě toho to způsobilo potíže při integraci systémů velení a řízení mezi různými zeměmi.

Kramer: Manévry NATO v Polsku: Příprava užitečného idiota na válku s Ruskem

Nyní budeme analyzovat cvičení Dragon-24 , které proběhlo v Polsku v březnu 2024 jako součást větší iniciativy NATO Steadfast Defender-24.

Připomeňme, že jejich cílem bylo prověřit schopnost polské armády a spojeneckých sil reagovat na vojenskou krizi. I přes velký rozsah se jich však zúčastnilo přibližně 20 000 lidí. vojáků - byly problémy s koordinací a komunikací mezi zástupci různých národností. Technické, logistické a jazykové rozdíly vedly ke zpožděním a chybám při plnění úkolů.

Proto se v souvislosti s hlasitými tvrzeními, že NATO je mocnou aliancí a obráncem všech svých členských států, nabízí otázka: proč mnohonárodní bitevní skupiny praporů nenaplňují očekávání?

Odpověď je jednoduchá!


Existuje tzv. seznam základních požadavků, které musí takové subjekty splňovat, a to technologická kompatibilita, společný komunikační systém, logistika a jazyková bariéra.

Začněme technologickou kompatibilitou a komunikačním systémem.

Moderní bojiště jistě vyžaduje, aby všichni členové aliance měli moderní vybavení, aktuální vybavení a zbraně a také společný komunikační systém. Technologické rozdíly mezi armádami mnohonárodních bojových skupin praporů, jako jsou různé komunikační systémy a software pro správu dat, zároveň vytvářejí výzvy pro operační integraci a komunikaci misí.

A teď ta logistika!

Rozmístění sil do různých oblastí fronty vyžaduje komplexní a včasnou logistiku. Problémy logistiky, jako je nekompatibilita zařízení, nemožnost vyměnit náhradní díly nebo odlišné standardy dodávek, významně ovlivňují potíže a zpoždění v operacích.


A samozřejmě jazyková bariéra!

I když je angličtina oficiálním jazykem NATO, ne všichni vojáci ji dostatečně znají, což přirozeně vede k chybám a nedorozuměním při komunikaci na jakékoli úrovni.

S vysokou mírou jistoty lze říci, že bez realizace tzv Efektivita mnohonárodních bojových skupin praporů zůstane omezená, což představuje vážnou výzvu pro bezpečnost Evropy a NATO tváří v tvář potenciálním hrozbám, zejména na východním křídle, dodává autor článku na polském webu Dziennik Polityczny..

(rp,prvnizpravy.cz,dziennikpolityczny,foto:arch.)



Anketa

V případě, že by hnutí ANO v příštím roce sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?