Nejvyšší soud Spojeného království v těchto dnech rozhoduje o klíčové otázce, která může ovlivnit práva žen v celé zemi: Jak zákon definuje ženu? Spor, který se táhne od roku 2018, se nyní dostal na nejvyšší úroveň právního systému a jeho výsledek může mít dalekosáhlé důsledky pro rovnost pohlaví i práva žen.
Základ sporu leží v rozhodnutí skotské vlády z roku 2018, která přijala definici ženy zahrnující i ty, kdo se za ženy identifikují. Tuto definici napadla organizace For Women Scotland u soudu a původně zvítězila. Skotská vláda však zareagovala úpravou svého výkladu zákona, čímž rozšířila definici ženy podle Equality Act 2010 prostřednictvím Zákona o uznání pohlaví (Gender Recognition Act). To umožnilo, aby žena byla definována nejen jako biologicky narozená žena, ale i jako osoba, která podstoupila proces právní změny pohlaví, informuje server UnHerd.com.
Organizace For Women Scotland proti tomuto výkladu opět podala žalobu, ale neuspěla. Nyní je na Nejvyšším soudu, aby rozhodl, zda současný právní výklad skotské vlády obstojí.
Právní zástupce For Women Scotland, Aidan O’Neill KC, během jednání označil možnost “těhotných mužů” za “právní fikci”. Tato slova vyvolala mimořádnou reakci, a to i od skotského premiéra Johna Swinneye, který během tiskové konference v Edinburghu uvedl, že „muži nemohou otěhotnět“. Tento výrok byl okamžitě označen za rozporuplný vzhledem k tomu, že jeho vlastní vláda u soudu obhajuje opak.
V soudní síni na tento paradox upozornila i bývalá poslankyně za SNP Joanna Cherry, která online komentovala: „Jsem ráda, že John uznává biologickou realitu, ale právě teď sleduji jeho právníky, jak tvrdí opak.“
Tato tvrzení vedla k absurdním scénářům, v nichž se debatovalo o heterosexuálních mužích s certifikátem změny pohlaví, kteří by se stali lesbami, zatímco ti bez certifikátu by zůstali heterosexuálními muži. Tyto paradoxy nejenže poukazují na rozpory v argumentaci skotské vlády, ale také odhalují hluboký problém sexismu a homofobie v koncepci genderové identity.