Nejasnost definice ženy na stole britského Nejvyššího soudu

zprávy

Nejvyšší soud Spojeného království rozhoduje o sporu, který může změnit definici ženy v zákoně. Výsledek prý ovlivní práva žen, rovnost pohlaví a právní postavení biologické reality.

Nejasnost definice ženy na stole britského Nejvyššího soudu
Repro: For Women Scotland
1. prosince 2024 - 07:03

Nejvyšší soud Spojeného království v těchto dnech rozhoduje o klíčové otázce, která může ovlivnit práva žen v celé zemi: Jak zákon definuje ženu? Spor, který se táhne od roku 2018, se nyní dostal na nejvyšší úroveň právního systému a jeho výsledek může mít dalekosáhlé důsledky pro rovnost pohlaví i práva žen.

Základ sporu leží v rozhodnutí skotské vlády z roku 2018, která přijala definici ženy zahrnující i ty, kdo se za ženy identifikují. Tuto definici napadla organizace For Women Scotland u soudu a původně zvítězila. Skotská vláda však zareagovala úpravou svého výkladu zákona, čímž rozšířila definici ženy podle Equality Act 2010 prostřednictvím Zákona o uznání pohlaví (Gender Recognition Act). To umožnilo, aby žena byla definována nejen jako biologicky narozená žena, ale i jako osoba, která podstoupila proces právní změny pohlaví, informuje server UnHerd.com.

Organizace For Women Scotland proti tomuto výkladu opět podala žalobu, ale neuspěla. Nyní je na Nejvyšším soudu, aby rozhodl, zda současný právní výklad skotské vlády obstojí.

V soudní síni v Londýně byly přítomny zástupkyně mnoha ženských a lesbických právních skupin, jako například Sex Matters, Scottish Lesbians, The Lesbian Project nebo LGB Alliance. Tyto organizace dlouhodobě upozorňují, že rozšíření definice ženy na osoby, které se identifikují jako ženy, ohrožuje práva biologických žen a žen, které chtějí chránit specifická bezpečná prostředí, například lesbické kluby.



Právní zástupce For Women Scotland, Aidan O’Neill KC, během jednání označil možnost “těhotných mužů” za “právní fikci”. Tato slova vyvolala mimořádnou reakci, a to i od skotského premiéra Johna Swinneye, který během tiskové konference v Edinburghu uvedl, že „muži nemohou otěhotnět“. Tento výrok byl okamžitě označen za rozporuplný vzhledem k tomu, že jeho vlastní vláda u soudu obhajuje opak.

V soudní síni na tento paradox upozornila i bývalá poslankyně za SNP Joanna Cherry, která online komentovala: „Jsem ráda, že John uznává biologickou realitu, ale právě teď sleduji jeho právníky, jak tvrdí opak.“

Dalším sporným bodem je právo lesbických klubů vyloučit ze svých řad biologické muže, kteří se identifikují jako ženy. Podle právní zástupkyně skotské vlády, Ruth Crawford KC, by vítězství For Women Scotland vedlo k „nevyhnutelnému závěru“, že muži s právně změněným pohlavím zůstanou z hlediska zákona stále muži. Crawford argumentovala, že tato interpretace by měla „odrazující efekt“ na rovnost pohlaví.

Psali jsme:

Tato tvrzení vedla k absurdním scénářům, v nichž se debatovalo o heterosexuálních mužích s certifikátem změny pohlaví, kteří by se stali lesbami, zatímco ti bez certifikátu by zůstali heterosexuálními muži. Tyto paradoxy nejenže poukazují na rozpory v argumentaci skotské vlády, ale také odhalují hluboký problém sexismu a homofobie v koncepci genderové identity.

Tento případ je sledován nejen ve Spojeném království, ale i v zahraničí. Výsledek může ovlivnit nejen skotskou legislativu, ale i širší diskusi o rovnosti pohlaví, právech žen a o tom, jak zákon chápe biologickou realitu. Bez ohledu na rozhodnutí soudu zůstává otázka, zda se současná politika skotské vlády nezakládá na nebezpečné právní fikci, která by mohla podkopat desítky let práce na zajištění práv žen.

(nov, UnHerd.com, repro: fws)


Anketa

Je podle vás snaha o stíhání Tomia Okamury (SPD) politicky motivovaná?

Ano 96%
transparent.gif transparent.gif
Ne 2%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 2%
transparent.gif transparent.gif