Téměř každý den – či spíše každou noc – dojde k explozi bankomatu někde v Německu. Největší evropská ekonomika se stala hlavním cílem sofistikovaných operací organizovaných zločineckých skupin. Velmi málo lidí dnes loupí přímo v bankách, protože to již nestojí za to. Výbuchy bankomatů jsou rychlejší, méně nebezpečné a kořist je často mnohem větší.
Spolková kriminální policie sleduje tento typ zločinu od roku 2005, kdy počet případů začal růst po celé Evropě. O deset let později počet těchto útoků v Německu prudce vzrostl. V roce 2016 se útoky zdvojnásobily na 318 případů a v roce 2022 dosáhly vrcholu, kdy bylo odpáleno 496 bankomatů.
„Vidíme výbuchy bankomatů po celém světě, ale intenzita, kterou zažíváme v Německu, je skutečně ve své vlastní lize," říká jeden z expertů na tuto problematiku.
„Ráj" pro lupiče bankomatů
S tím, jak v jejich domovských zemích ubývá vhodných cílů, se pachatelé přesunuli na východ, do Německa. To, co zde našli, bylo doslova rájem pro zloděje bankomatů. V zemi se nachází více než 50 000 bankomatů a jak uvádí národní centrální banka ve zprávě z ledna, „hotovost má v Německu zvláštní společenský význam".
Podle studie Bundesbank z roku 2023 žije drtivá většina z 83,3 milionů obyvatel Německa ve vzdálenosti jednoho kilometru od bankomatu. Navíc rozsáhlá síť dálnic v zemi poskytuje útočníkům snadný únikový plán.
Německo, známé svou pečlivou organizací a technologickým pokrokem, nyní čelí výzvě, jak se vypořádat s touto vlnou kriminality, která podkopává bezpečnost a důvěru v bankovní systém. Zda se úřadům podaří tento problém efektivně vyřešit, ukáže čas. Jisté však je, že pokud nedojde k zásadním změnám, Německo zůstane pro lupiče bankomatů lukrativním cílem.