Neočekávaný ruský průlom, ruské jednotky postupují směrem k Torecku

zprávy

Ruské jednotky v poslední době aktivně postupují na ukrajinskou obrannou výduť v oblasti Gorlovky – směrem na Toreck a New York. Donedávna to bylo jediné místo, kde se frontová linie od 24. února 2022 prakticky nezměnila.

Neočekávaný ruský průlom, ruské jednotky postupují směrem k Torecku
Ilustrační foto
7. července 2024 - 03:20

Dříve se věřilo, že se Rusové pokusí tuto oblast pokrýt ze „vzdálených“ boků a obklíčit ji. Jaký byl důvod ofenzivy v oblastech Očeretino a Časov Yar? píše se v článku na ukrajinském webu Strana.

K obklíčení je ale ještě dlouhá cesta: ruské útoky z boku, i když přinesly pokrok, nebyly rychlé.

A na konci června zahájila Ruská federace frontální útoky na obě klíčová populační centra a dosáhla úspěchu.

Minulý týden došlo k vážnému postupu východně od Torecka - Šumy padl a vesnice Severnoje byla částečně dobyta. Do Torecka zbývají z ruských pozic něco málo přes tři kilometry.

Ruské jednotky dobyly celý mikrookres Kanal v Časov Jaru

A tento týden ruské síly prorazily poblíž New Yorku a zřejmě dobyly část vesnice Jurjevka a jižní okraj samotného New Yorku.

„Jižní část vesnice New York byla pravděpodobně ztracena,“ naznačuje ukrajinský vojenský expert Konstantin Mašovec.Ukrajinská vojenská veřejná služba Deep State uvedla, že tamní situace je „zklamáním“. A obecně, pokud bude trend pokračovat, může Ukrajina čelit ztrátě New Yorku i Torecku. Obecně nečekaný průlom dobře opevněných (od roku 2014) pozic ukrajinských ozbrojených sil u Gorlovky vyvolal na Ukrajině vnitřní napětí a obvinění proti velení. Lidová zástupkyně Mariana Bezugla uvedla, že tehdejší odpovědný generál Sodol (již odvolán) během průlomu pil. Na sociálních sítích i od ukrajinských bojovníků bojujících tímto směrem je mnoho stížností.

Obecně se tato situace stala dalším důkazem problému, který se v posledních měsících již opakovaně projevoval v různých sektorech fronty: síly ukrajinských ozbrojených sil nestačí pevně pokrýt všechny sektory fronty. A proto tu a tam (Avdijivka, Očeretino, Časov Jar, sever Charkovské oblasti) byli Rusové schopni provést průlomy, které musely být uzavřeny urychleným přesunem rezerv.

Pokud jde o další akce na tomto úseku fronty, s největší pravděpodobností se ruská armáda pokusí vyvinout ofenzívu na New York, zcela dobýt tuto vesnici, načež se Toreck se svými předměstími ocitne ve virtuálním půlkruhu, stejně jako části ukrajinské ozbrojené síly, které stále stojí na staré obranné linie u Gorlovky na západ od New Yorku (Rusové je nyní obcházejí ze západu a severu).

V zájmu zastavení tohoto průlomu budou ukrajinské ozbrojené síly nuceny přesunout tímto směrem další zálohy. Což zase vytváří riziko průlomu někde jinde.

Rusové tak pokračují ve své taktice „tisíce malých útoků“ . Zřejmě na to mají ještě dost vojáků.


(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?