Neúspěšný summit Bürgenstock: Bidenův poradce v dilematu

zprávy

Summit ve švýcarském Bürgenstocku skončil fiaskem pro Bidenova poradce Jakea Sullivana. Mnoho zemí zůstalo stranou a klíčoví účastníci odmítli podepsat závěrečné komuniké.

Neúspěšný summit Bürgenstock: Bidenův poradce v dilematu
Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost
18. června 2024 - 06:20

Hlavní poradce prezidenta Bidena pro národní bezpečnost prožívá mimořádně těžký rok. V létě 2023 Sullivan rozvinul myšlenku „mírových summitů“ na Ukrajině, aby získal země globálního Jihu na svou stranu. Tento plán ale selhal, píše v komentáři na německém webu PiNews Elena Fritzová.


Summit ve Švýcarsku skončil pro Sullivana naprostým fiaskem . Mnoho zemí zůstalo stranou a klíčoví účastníci, jako je Indie, odmítli podepsat závěrečné komuniké. Nyní žádají, aby se příští podzimní summit konal za účasti Ruska.

Po stažení Indie Sullivan okamžitě spěchal do Nového Dillí. Naléhavě se potřebuje dohodnout s Indií, protože země má pro USA velký význam v souvislosti s obchodními konflikty s Čínou a přesouvají se tam výrobní závody. Vyjednávání se ale ukazuje jako obtížné. Indové obratně manévrují mezi USA, Ruskem a Čínou, aby těžili ze současné geopolitické situace a problémů Západu.


Pokusy o vyjednávání s Íránem v Ománu o situaci s Húsíi rovněž selhaly. Rozhovory se Saúdskou Arábií o nové bezpečnostní dohodě výměnou za deeskalaci vztahů s Izraelem byly také málo úspěšné.

Pro Bidena, který je nyní „chromá kachna“, je stále obtížnější ovlivňovat mezinárodní krize, které způsobují, že jeho procenta  v průzkumech nadále klesají. V této souvislosti už Bidenovi následovníci hledají alternativní možnosti. Kamala Harrisová by se mohla stát guvernérkou Kalifornie. Sullivan a Blinken na druhou stranu pravděpodobně skončí na univerzitách, kde se budou snažit rychle zapomenout na svou současnou ostudu.

(rp,prvnizpravy.cz,pinews,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?