Nový zákon v Indii: 33% rezervace pro ženy v parlamentu

zprávy

V historii mnoho světových institucí a národních vlád vydalo prohlášení o zvyšování zapojení žen v řízení. Často však tyto proklamace zůstávaly neuskutečněnými. Teď je však případ Indie, která může tuto tendenci změnit.

Nový zákon v Indii: 33% rezervace pro ženy v parlamentu
Indický parlament
23. září 2023 - 04:20

V úterý indická vláda představila historickou legislativu, která by zajistila 33% rezervaci pro ženy v dolní komoře parlamentu, Lok Sabha, a také v zákonodárných sborech všech federálních států, jak uvádějí místní média. Návrh zákona byl následující den projednán v Lok Sabha a po jeho schválení bude předán horní komoře parlamentu, Rajya Sabha, a také prezidentovi k definitivnímu podpisu. Pro jeho nabytí platnosti je zapotřebí souhlas většiny zákonodárných sborů států.

Pokud tento zákon nabude platnosti, bude zaručeno 181 míst v Lok Sabha pro ženy z celkového počtu 543 poslanců, což je výrazný nárůst oproti současným 82 poslankyním.


Tato legislativa má omezenou platnost 15 let s možností prodloužení parlamentem. Aby bylo možné zákon zavést, je nutné provést potřebné změny v indické ústavě.

Požadavek na 33% rezervaci pro ženy v indických zákonodárných sborech není nový; lze jej vysledovat až do roku 1996. Do teď však chyběla politická vůle k jeho schválení. Tento krok je tak historickým milníkem v boji za rovnoprávnost žen v indické politice.

(dan, PTI, foto: repro: narendamodi)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?