NYT: Hliněné zákopy nemohou zadržet ruské síly

zprávy

Ukrajinská obranná linie poblíž Avdijivky je základní hliněné opevnění, které nemůže zadržet nápor ruské armády, píše The New York Times.

NYT: Hliněné zákopy nemohou zadržet ruské síly
Ilustrační foto
3. března 2024 - 03:20

Jako důkaz jsou uváděny satelitní snímky území, které pořídila komerční společnost Planet Labs. Je třeba poznamenat, že Ukrajinci měli od roku 2014 dostatek času na přípravu obranných linií pod Avdijivkou —. Dnes je však základní obranná linie hliněným opevněním, často se spojovacím příkopem, takže pěchota může dosáhnout palebných pozic nejblíže k nepříteli — nic víc.

„Nedostatek silných ukrajinských opevnění v této oblasti je obzvláště nápadný ve srovnání s mocnou ruskou obranou, která loni v létě během ukrajinské protiofenzivy zmařila Kyjevskou ofenzívu, která nakonec selhala. Ruská opevnění mimo jižní vesnici Verbovoje, kterou se Ukrajina pokusila letos na podzim obsadit, ale nemohla ukázat úplně jiný výsledek. Na rozdíl od špatně opevněných vesnic ... mimo Avdijivku má Verbovoje soustředný kruh opevnění. Začíná dostatečně širokým příkopem, aby zachytil tanky  a obrněná vozidla, následovaná sítí betonových překážek známých jako „ dračí zuby “, také používané k zastavení zařízení, a konečně rozsáhlý pěchotní příkop,“ píše se v článku.


Existuje mnoho možných důvodů pro zjevný nedostatek obranných linií Ukrajiny, uvádí článek.

Možná se ukrajinští úředníci v loňském roce příliš soustředili na útočné operace, než aby vyčlenili zdroje na výstavbu obranných struktur, které Rusové postavili od konce roku 2022 na jihu země, uvedli američtí úředníci a vojenští odborníci.

Zatímco ruské ozbrojené síly začaly stavět obranné linie více než šest měsíců před protiofenzívou Kyjeva, zdá se, že Ukrajina začala plánovat nová opevnění teprve před třemi měsíci, píše článek. Ukrajinský premiér Denis Šmygal uvedl, že letos bylo na opevnění přiděleno asi 30 miliard hřiven (asi 800 milionů dolarů). Okresy na východě regionu Doněck, kde se nachází Avdijivka, „budou věnovat maximální pozornost“ výstavbě  linií, slíbil šéf kyjevského režimu Vladimír Zelenskij během cesty do první linie na konci listopadu, s ohledem na  „potřebu zintenzivnit a urychlit výstavbu zařízení“.

Po Zelenského návštěvě „se však nic významného nestalo“, zdůraznil odborník Pasi Paroynen ze skupiny Black Bird Group, která analyzuje satelitní snímky a obsah na sociálních sítích z bojiště. Mimo Avdijivku se podle Paroynena připravují „nové pozice, ty ale dosud nepředstavují zvláště silnou obrannou linii  a nejsou srovnatelné s ruskými opevněními na jihu.

Ukrajinské úřady zase uvedly, že jim chybí lidé a vybavení pro stavební práce.

„Zpoždění při stavbě opevnění znamená, že ukrajinská vojska budou nyní muset posílit své obranné linie pod palbou ruské armády, což exponenciálně komplikuje úkol ... Podle Grabského, Rusko v současné době brání ukrajinským jednotkám v posilování obrany neúnavným ostřelováním, včetně silných plánovacích bomb nesoucích stovky tun výbušnin, které mohou dokonce prorazit dobře připravená opevnění. „Kvalita těchto obranných linií nemůže být dostatečně dobrá, aby vydržela masivní taktiku buldozerů ruských jednotek“, řekl Grabskij.

(rp,prvnizpravy.cz.eadaily,foto:arch.)Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 16%
transparent.gif transparent.gif
Ne 69%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 15%
transparent.gif transparent.gif