Oblohu nad ukrajinskými bojišti zaplňují drony

zprávy

Drony mění i další aspekty válčení na Ukrajině. Válka na Ukrajině je první, kterou by mohlo rozhodnout masové nasazení bezpilotních letounů, informuje server Asia Times.

Oblohu nad ukrajinskými bojišti zaplňují drony
Ilustračí foto
31. května 2024 - 08:55

Tanky, dříve hlavní síla pozemního boje, jsou na Ukrajině stále více nahrazovány bezpilotními letouny. Drony, často používané jako alternativa k tradičnímu dělostřelectvu, hlídkují oblohu a shazují výbušniny na lidské cíle i těžkou techniku. Vojáci zakopaní v bojových zónách se nyní děsí zlověstného bzučení nad hlavou – signálu, že dron, vyzbrojený a připravený, může brzy vypustit svůj smrtící náklad. Nastala tedy éra vražedných robotů?

Drony plní na ukrajinském bojišti mnoho rolí, včetně provádění průzkumných misí, řízení dělostřelecké palby, evakuace vojáků a útoků pomocí bomb. Drony s pohledem z první osoby (FPV), které shazují výbušniny nebo mohou být použity jako kamikaze drony, pustoší bojiště. Jeden ruský voják nedávno prosil na sociálních sítích o brokovnice, aby pomohly zastavit ukrajinské drony, protože „nás prostě spalují“.

Drony mění i další aspekty válčení na Ukrajině. Obě armády začaly používat motocykly místo obrněných vozidel, protože zvedají menší oblaka prachu. Větší mobilita a nižší viditelnost na bojišti jsou důležitější než vysoká ochrana – voják na motorce je méně pravděpodobně zpozorován dronem.

Nejnovější íránské kluzné bomby

Německý odborník na zbraně zjistil, že nejnovější íránská řízená letecká bomba byla na dronu nasazeném ruskými jednotkami proti Ukrajině, který havaroval v oblasti Kurska v neděli 26. května.

Kostyantyn Mynailenko, velitel jednotky leteckého průzkumu brigády Liut („Zuřivost“), což je útočná brigáda Národní policie Ukrajiny, nám sdělil několik podrobností. Vysvětlil, že žádný z pilotů jednotky neměl oficiální výcvik v používání dronů – všichni se to naučili na bojišti. „Nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak se naučit používat drony, je na bojišti,“ uvedl Mynailenko na serveru Asia Times.

Avšak jakékoli chyby na bojišti mohou být smrtelné. Mynailenko popsal, jak jiná jednotka přišla o tři piloty dronů, protože udělali jednoduchou chybu a nezamaskovali svou frekvenci a polohu. Prozradili se a Rusové rychle dokázali identifikovat jejich polohu a zavolat úder na jejich pozici. Eliminace zkušených pilotů dronů na bojišti je prioritou pro obě strany.



„Lidé si myslí, že když se stanou pilotem dronu, budou v armádě v bezpečí, ale to je daleko od reality,“ pokračoval Mynailenko.

Mynailenko se však pochlubil, že jeho jednotka v rámci brigády Zuřivost měla loni nejnižší míru ztrát dronů a nejvyšší zásahovou úspěšnost – za osm měsíců ztratili pouze 64 dronů.

Bojové pole se rychle přesycuje bezpilotními letouny


Nedávná zpráva zdůraznila, že Ukrajina musela stáhnout americké hlavní bojové tanky M1A1 Abrams z bojiště kvůli jejich zranitelnosti vůči dronům. Výsledkem je, že boj mezi drony se stále více přesouvá k tomu, kdo má výhodu v elektronickém válčení. Wall Street Journal nedávno uvedl, že americké drony používané na Ukrajině nedokázaly čelit „ruské technologii rušení a výpadkům GPS“.

Vasyl Shyshola, velitel jednotky leteckého průzkumu 128. samostatné horské útočné brigády, uvedl, že mise jeho jednotky s drony jsou stále obtížnější kvůli elektronickému válčení.

„Rušení může být tak intenzivní v jedné oblasti, že rychle ztrácíme signál a musíme se stáhnout, abychom zachovali dron,“ konstatoval Shyshola.

Ukrajinští vojáci mohou dokonce ztratit signál během letu na vzdálenost jedné míle kvůli ruskému rušení. Elektronické válčení je jednou z oblastí, ve které Rusové prokázali vysokou kompetenci. Používají svou technologii rušení k přehlušení ukrajinských signálů vysíláním na stejných frekvencích, ale s mnohem vyšší silou.

Mynailenko řekl, že jeho jednotka „neustále hledá mezery, pokouší se identifikovat různé výšky, kde můžeme létat a vyhnout se rušení. Pokud někdo najde výšku, která funguje, a dokáže se rychle přizpůsobit a proletět jí, udělá dočasný průlom na bojišti.“

Pouze dočasný. S časem se Rusové přizpůsobí svým rušičkám na nové frekvenční rozsahy, stejně jako Ukrajinci. Obě strany se snaží přizpůsobit frekvence dronů mimo rušený rozsah.

Psali jsme:

Mynailenko také spekuloval, že vývoj dronů v příštím roce se zaměří na zlepšení schopností pro lepší výkon v noci. V každém případě pevně věří v to, že válka bude i nadále stále více přecházet do války dronů, alespoň na bojišti na Ukrajině.

Jaká budoucnost nás čeká na bojištích

Do jaké míry změní drony vybavené umělou inteligencí bojiště? Uvidíme drony bojovat mezi sebou častěji? Co se stane, když obloha nad námi bude plná plně autonomních dronů, které se budou navzájem snažit zničit a rozhodovat o životě a smrti dole na zemi? Budou mít laserové zbraně na zneškodňování dronů brzy nějaký význam?

Rostoucí význam dronů na bojišti bude pokračovat, ať už se stanou autonomnějšími, nebo budou hrát podpůrnou roli k jiným zbraňovým systémům. V únoru 2024 podepsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dekret o zřízení samostatné větve sil – Sil bezpilotních systémů. Jak řekl Mynailenko, obě strany se snaží vyvíjet technologie, ať už jde o zodolnění dronů vůči rušení, nebo zlepšení cílení nočních operací s drony.

Drony samy o sobě nerozhodnou, kdo vyhraje bitvy, ale budou hrát klíčovou roli pro vojenské plánovače v budoucnosti. Mnoho ruských útoků na ukrajinské pozice je odraženo ukrajinskou pěchotou podporovanou FPV drony. Jedná se většinou o komerční drony se kterými létají nadšenci do dronů. Nejpopulárnější je malý DJI Mavic 3, který byl adaptován pro bojové použití jak ruskými, tak ukrajinskými jednotkami. Protože jsou to však jednoduché komerční drony, jsou také snadno zranitelné vůči technologiím rušení.

Podle některých odhadů bylo až 90 procent zraněných ukrajinských vojáků, kteří se dostali na stabilizační stanici, zasaženo FPV dronem nebo výbušninou shozenou dronem.

Dmytro Lysenko, pilot dronu z 109. samostatné teritoriální obranné brigády Ukrajinských ozbrojených sil, denně loví ruské vojáky a těžkou techniku v Doněcké oblasti. Cítí určité znepokojení, když shazuje výbušniny na ruské vojáky.

„I když shazujeme výbušniny z dronů na Rusy, někdy se třesu a cítím nepohodlí, protože si vzpomínám na všechny ty chvíle, kdy jsem seděl v zákopech. Rusové na nás stříleli vším možným. Ale dron byl nejděsivější. Granát může letět a minout, a to je vše. Ale pilot dronu míří a bude velmi přesný, když shodí výbušninu,“ řekl Lysenko.

Pokud na obloze není dron, který by sledoval pohyby, není viditelnost do taktické situace na zemi. Mnoho munice shazované z dronů, kterou používají ukrajinští vojáci, je stále vyráběno v improvizovaných dílnách poblíž fronty. Oleksiy Tymofeev, velitel jednotky dronů ze 108. samostatné teritoriální obranné brigády, uvedl, že jeho jednotka využívá 3D tiskárnu na základně k výrobě komponentů, které zajišťují a uvolňují výbušniny používané při útocích na ruské pozice. Toto nastavení umožňuje operátorům dronů rychle vyrábět a iterovat potřebné díly.

Psali jsme:

„Vše se přesouvá k válce FPV dronů. Celá válka se stává válkou dronů,“ zdůraznil Mynailenko. V posledních měsících, kdy ukrajinské jednotky neměly k dispozici dělostřelectvo nebo musely šetřit granáty, používaly FPV drony co nejvíce k zasažení cílů.

Mynailenko řekl, že drony jsou v tomto bodě účinnější než dělostřelectvo, protože „naše staré granáty nejsou tak přesné.“

Ale to jen do určité míry, jak uvádí Stacie Pettyjohn v publikaci pro analytický server War on the Rocks. „Ani velké množství malých dronů nemůže nahradit účinnost nebo objem dělostřelecké palby a tudíž nemůže nahradit houfnice,“ uvádí.

Důsledkem je, že je stále obtížnější vidět na frontě ruskou těžkou techniku. „Pokud se objeví ruské BMP, které stojí miliony dolarů, vezmeme FPV dron, připevníme RPG hlavici a neutralizujeme tu těžkou techniku,“ řekl Mynailenko. Stejně jako Rusové používají i Ukrajinci drony Mavic 3 pro sledování a průzkum.

Vývoj válečné strategie a nových technologií jde v před vysokou rychlostí. V nejbližší době tak můžeme očekávat stále vyšší zapojení dronů a robotů do války a i jejich souboje. Technická a technologická vyspělost jednotlivých stran v těchto konfliktech bude hrát zásadní roli.

(hýbl, AsiaTimes.com, repro: militaryFacts)


Anketa

Na ČT1 v neděli v pravé poledne byste nejradějí sledovali pořad: