Orbán: „Nechceme prolévat maďarskou krev za Ukrajinu“

zprávy

„Vzdát se míru znamená zemřít pro Ukrajinu. Nechceme prolévat maďarskou krev za Ukrajinu,“ křičel premiér Viktor Orbán v sobotu na desítky tisíc příznivců na závěrečném shromáždění mírového pochodu na Markétině ostrově.

Orbán: „Nechceme prolévat maďarskou krev za Ukrajinu“
Viktor Orbán na shromáždění
3. června 2024 - 04:20

„Nejdeme do této války a nezemřeme na cizí půdě pro jiné zájmy," řekl premiér.

Dokud bude Fidesz považovat za svou povinnost udržet Maďarsko jako ostrov míru, vysvětlil Orbán. Jako obvykle použil premiér tvrdá prohlášení: Neexistuje žádná třetí cesta, pouze triumf dobra nebo zla a Sorosovi váleční štváči by vyvolali třetí světovou válku.

Mírová koalice ve většině?

Orbán poprvé mluvil o mírové koalici, která by mohla vzniknout do konce roku a pokrývat celý Západ a dokonce i zámoří. Prvním krokem k tomu by bylo vítězství mírových sil v evropských volbách příští týden.

„Říkám to pomalu, aby to pochopili i v Bruselu: My Maďaři se potřetí neotáčíme na východ. Na ruské frontě jsme nic neztratili. Nebudeme plýtvat mládím, zatímco váleční spekulanti vydělávají  hloupé peníze,“  řekl premiér Viktor Orbán na mírovém pochodu.

Na podzim by se k tomu mohli připojit občané USA volbou mírotvorného prezidenta. „Na začátku roku jsme byli ještě v menšině, koncem roku bychom mohli být ve většině všude na Západě,“ řekl sebevědomě premiér.


Fico měl zaplatit životem

Viktor Orbán ve svém projevu deklaroval solidaritu s Maďary ze Zakarpatí, kteří ve strachu, že budou muset odejít na frontu a budou zbaveni svých práv jako menšina, touží po lepší budoucnosti. Popřál slovenskému „mírotvornému premiérovi“ Robertu Ficovi pokračující zotavení.

Fico musel přežít pokus o atentát, protože otevřeně obhajoval mír, „za tento postoj málem zaplatil životem“. Fico se vrátí na politickou scénu a Slovensko bude pokračovat v boji za mír společně s Maďarskem.

Největší mírový pochod všech dob

Mírový pochod pochodoval v sobotu brzy odpoledne po břehu Dunaje v Pešti přes Markétin most na „Ostrov míru“, kde měl premiér svůj projev. Provládní média a organizátoři hovořili o největším mírovém pochodu všech dob, kterého se zúčastnilo „několik set tisíc lidí“.

Kromě množství maďarských vlajek byly k vidění i vlajky jiných národů, které si sebou nesli účastníci velké demonstrace z Německa, Švédska a Pobaltí.

(rp,prvnizpravy.cz,pinews,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?